مشاهده خبر

یک شنبه 21 آبان 1402

فرار نتانیاهو از محاکمه با طولانی کردن جنگ غزه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: هیچکس حتی غربی‌ها و حتی رژیم صهیونیستی از طولانی شدن این جنگ بهره‌ای نمی برد، کسی که تلاش می کند این جنگ را طولانی کند، خود نتنیاهو است که برای بقای سیاسی خودش عده‌ی زیادی افراد بیگناه را به خاک و خون میکشد تا چند روز بیشتر بر مسند قدرت بماند و از پاسخ به کمیته تحقیق و تفحص و دادگاه در موضوعات قبلی اش فرار می کند. اما من معتقدم که حتی غربی ها دیگر بیشتر از این نمیتوانند این فضا را تحمل کنند.

0

ویژه برنامه به افق فلسطین جمعه از شبکه افق پخش شد. در بخش نخست برنامه به اخبار و اتفاقات مهمی که طی ساعات گذشته در غزه افتاده است، اشاره شد.

در اولین بخش از گفت‌وگوهای برنامه به افق فلسطین ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مهمان برنامه بود.

وی گفت: اصل دغدغه «اکنون آتش‌بس» که امروز یک شعار بین‌المللی است، جای آن در مجالس است چون مجالس نماینده‌های مردم هستند و این صدای مردمی بین‌المللی است. مجلس ما هم از ابتدای این جنگ وارد موضوع شد و تلاش کرد که این صدا را هم در داخل و هم در سطح بین‌المللی منتشر کند. واقعیت این است که موضوع فلسطین، و این کشتار جنایت‌باری که رژیم نتنیاهو دائما در غزه مرتکب می‌شود، وجدان‌های بیدار را به تحرک وا داشته است و هر کس به هر طریقی هر کاری که از دستش برمی‌آید را انجام میدهد. عده‌ای تمام توانشان این بود که به خیابان بیایند و شعار بدهند که بزرگترین تجمعات را در واشنگتن و لندن و پاریس دیدیم و این حد از حمایت از فلسطینیان در تاریخ بی‌سابقه بوده و بخشی از آن به محیط مجالس می‌آید و انتظار می رود در کنار پیگیری دیپلماسی پارلمانی مطالبه‌ی بین‌المللی «اکنون آتش بس» به سرانجام برسد.

عمویی افزود: طرح جمهوری اسلامی حمایت است و خواسته جمهوری اسلامی این است که اشغال فلسطین پایان یابد و این افراد که اصالتی در سرزمین فلسطین ندارند به کشورهای خود بازگردند و خود مردمی که در فلسطین باقی می‌مانند اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در یک همه‌پرسی تحت نظارت بین‌المللی شرکت کنند و حق تعیین سرنوشت خودشان را داشته باشند و آینده سیاسی خود را تعیین کنند.

وی خاطرنشان کرد: حمایت ما از فلسطین از جنس این است که با اشغال و ظلم و کشتار مردم فلسطین مخالفت میکنیم و اتفاقی که ما در حال حاضر رقم می زنیم یک حمایت سیاسی و حمایت در حوزه اجتماعی و افکار عمومی است واقعیت این است که کسی که در میدان جهاد مشغول است، فلسطینی است و خودش طراحی می‌کند و البته که ما از حقوق آنها حمایت می‌کنیم و حامی آن‌ها هستیم ولی ما برای آنها عملیات طراحی نمی‌کنیم، ما به گروه‌های مقاومت دستورالعمل نمیدهیم و آن‌ها از ما دستور نمی‌گیرند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: تاریخ منطقه در منازعه فلسطین به پیش از طوفان الاقصی و بعد از آن تقسیم می‌شود. این اتفاق در دو جهت خیلی اتفاق بزرگی است، یک جهت خود عملیاتی است که روز 7 اکتبر انجام شده و یکی نوع واکنشی است که رژیم صهیونیستی به این عملیات انجام داده است. در یک باریکه محدود و محصور با وسعت 364 کیلومتر مربع، در این فضا گروهی رشد کرده با جمعیتی حدودا 20 هزار نفر که رژیم صهیونیستی را با یک ارتش کاملا مدعی و تجهیز شده از جانب ایالات متحده و چند سرویس اطلاعاتی، به آن ضربه زد، ضربه ای که رژیم صهیونیستی را تا چند روز گیج و مبهوت کرد. در این شرایط به این عملیات که آسیب بزرگی به او زده و کمک کرده که موج مهاجرت معکوس در اراضی اشغالی صورت بگیرد، واکنش او کشتار مردم است. اثر آن شکافی که در افکار عمومی در خود غرب بوجود آورده و بی‌سابقه بوده است.

عمویی افزود: هیچکس حتی غربی‌ها و حتی رژیم صهیونیستی از طولانی شدن  این جنگ بهره‌ای نمی برد، کسی که تلاش می کند این جنگ را طولانی کند، خود نتنیاهو است که برای بقای سیاسی خودش عده‌ی زیادی افراد بیگناه را به خاک و خون میکشد تا چند روز بیشتر بر مسند قدرت بماند و از پاسخ به کمیته تحقیق و تفحص و دادگاه در موضوعات قبلی اش فرار می کند. اما من معتقدم که حتی غربی ها دیگر بیشتر از این نمیتوانند این فضا را تحمل کنند.

خسرو معتضد، نویسنده و پژوهشگر تاریخ، مهمان دوم گفت‌وگوی برنامه به افق فلسطین بود.

وی گفت: الگوی رژیم صهیونیستی کنونی آلمان نازی است ، آنها همان کار را که آلمان نازی با یهودیان کرد را در حق مردم غزه و فلسطین می‌کنند و مدعیند که هر کاری در این دنیا بکنیم، حساب و کتاب ندارد. اما باید گفت که در طی تاریخ ثابت شده که هر نظام آپارتاید و نژادپرستی بعد از مدتی به کلی محو می‌شود. این رژیم هم همین سرگذشت برایش اتفاق می افتد.

وی افزود: یکی از من سوال کرد که رژیم صهیونیستی می تواند به ایران هم حمله کند، بی شک نه، رژیم صهیونیستی جرات نمی‌کند این کار را بکند، ایران کوه‌های بلند دارد و مخفیگاه‌های زیاید  برای سلاح هایش دارد، رژیم صهیونیستی جنگ طولانی نمی‌تواند تحمل کند و طی تاریخ این مساله ثابت شده است. کاری که اکنون در غزه می‌کند یک نسل‌کشی است و بی‌شک بی‌حساب نخواهد ماند. همانطور که جنایت‌های آلمان در جنگ جهانی اول بی‌حساب نماند و بعدها فرماندهان ای جنگ را یا اعدام یا زندانی و محکوم کردند.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها