مشاهده خبر

شنبه 2 تیر 1403

حکمرانی مطلوب و آینده ایران

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» شنبه شب 2 تیرماه با عنوان مساله حکمرانی مطلوب و آینده ایران روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

دکتر شهریار زرشناس، عضو هیات علمی دانشگاه، مهمان این برنامه بود و در گفت‌وگو با محمدرضا باقری مجری جهان آرا اظهار کرد: دو نگاه در مورد سیاست خارجی در ایران وجود دارد، نخست اینکه دیکته نظام جهانی را بپذیریم و اجرا کنیم، تلقی این نگاه از منافع ملی این است که تضادی با سیاست قدرت‌ها ندارد ولی نگاه دوم می‌گوید تجربه تاریخی نشان می‌دهد میان منافع ملی ما با قدرت‌های جهانی تقابلی وجود دارد که سابقه آن به دوره امیرکبیر هم می‌رسد.

تعامل سازنده نداریم، یا وابستگی است یا استقلال

زرشناس افزود: تمام جنبش‌های قبل و هنگام دوره رضاخانی، جنبه ضد امپرالیستی هم دارند، این روند در دوره محمدرضا شاه هم تکرار شد و انقلاب اسلامی نیز اینگونه بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: واقعیت منافع ملی ما و واقعیت نظام سلطه تغییری نکرده، تا زمانی که سلطه هست و نمی‌خواهد ما پیشرفت کنیم، این مقابله ادامه داد.

او ادامه داد: تعامل سازنده تعارف است، یا باید وابسته بود یا مستقل و راه دیگری وجود ندارد، تمام راه‌هایی که اصلاح‌طلبان هم می‌روند به همین می‌انجامد.

یک دلیل کمتر شنیده شده در مورد شکست آلمان در جنگ جهانی

زرشناس گفت: یکی از دلایل مهم شکست ارتش آلمان این بود که با وجود تکنیک بالا به خصوص در نیروی دریایی، مستعمره نفت‌خیز نداشت ولی همان زمان همه نفت ایران برای کشتی‌های انگلیسی می‌رفت بدون اینکه ریالی به مردم ما برسد.

مخالف با سلطه به معنای جنگ نیست

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: مخالفت با سلطه به معنای جنگ و عدم گفت‌وگو نیست اما اصل ماجرا این است که آیا استقلال خواهیم داشت یا تحت سلطه خواهیم بود؟ در صورت عدم استقلال، امکانی برای مرفه بودن و بهروزی در تقسیم کار جهانی نخواهیم داشت.

مشکلات اقتصادی به خاطر ایستادگی در برابر غرب نیست، به خاطر عدم عدالت اجتماعی است

او با بیان اینکه آنچه وضع اقتصادی یک جامعه را تعیین می‌کند، در گام نخست استقلال در سیاست‌گذاری و در گام دوم، حرکت به سمت عدالت اجتماعی است گفت: وضعیت اقتصادی کنونی که مردم ناراضی هستند، نتیجه استقلال نیست، بلکه نتیجه عدم اجرای درست نسخه عدالت اجتماعی است.

حکم نخست وزیری شاه همینقدر بی ارزش بود

زرشناس تصریح کرد: نخست وزیر وقت انگلیس در ایران تعریف می‌کند شاه از او می‌پرسید برای چه کسی حکم نخست‌وزیری بزنم؟ و شرایط آن قدر به هم ریخته بود که اگر می‌گفتم برای من، این کار را می‌کرد.

به گفته او، در دوره شاه، سیاست خارجی ایران رسما متعهد به غرب بود، ارتش در اختیار آمریکا و دیگر وجوه کشور نیز همینطور؛ با این حال مستندها و مطبوعات آن دوره موجود است که از تورم گفته و نوشته‌اند.

گرفتار استبداد تکنوکرات‌های لیبرال مآب مرعوب هستیم!

این استاد دانشگاه تصریح کرد: از کسانی که مدعی هستند، انتظار داریم سیاست‌های اقتصادی را بدانند ولی اگر نمی‌دانند یا درک نمی‌کنند یا خائن هستند؛ مشکل این است، کسانی که قرار بود نوع جدیدی از سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی ایران را برنامه‌ریزی کنند، قبول نداشتند که می‌توان خلاف اقتصاد لیبرال جهانی کاری انجام داد و هر کس دیگری که می‌خواست چنین کند را هم سرکوب می‌کردند، استبداد تکنوکراتیک مدرن و لیبرال مأب مرعوب!

در مورد تحمل حرف می‌زنند ولی چهره آکادمیک‌شان روی آنتن داد و فریاد می‌کند

او با بیان اینکه میرزاحسن خان ایلچی که وزیر امور خارجه زمان فتحعلیشاه بود، عضو لژ ماسونی شد و در بسیاری از قراردادهای استعماری و تجزیه ایران، نقش داشت عنوان کرد: مهره‌ای که در سیاست خارجی ما نفوذ کرده بود.

زرشناس خاطرنشان کرد: در سطوح میانی و مدیریتی امروز ایران هم پر از میرزا حسن خان ایلچی‌هاست؛ کسانی که برنامه توسعه را نوشتند و سیاست‌های اقتصادی را طراحی کردند؛ طیف تکنوکرات و بوروکراتی که زیادند و جلوی هر حرف مخالف را می‌گیرند.

این استاد دانشگاه افزود: لیبرال‌ها این همه در مورد تحمل حرف می‌زنند ولی ذره‌ای تحمل ندارند، دیدید که یک چهره آکادمیک تا یک حرف مخالف شنید شروع کرد به داد و فریاد کردند؛ تکنوکرات‌هایی که متفکر نیستند، مقلدند و مستبد که روحیه آزادی ندارند.

در دانشگاه پشت هانا آرنت سنگر می‌گیرند ولی تحمل مخالف را ندارند

او با بیان اینکه جماعتی که در دانشگاه پشت تفکر هانا آرنت سنگر می‌گیرند، مستبدترین و بی تحمل‌ترین آدم‌ها هستند عنوان کرد: چندی قبل یک سلبریتی و یک ژورنالیست معروف، با یک جامعه‌شناس هم فکر خودشان مناظره کردند، وقتی حریفش نشدند روی میز کوبیدند و به او گفتند «غلط می‌کنی چنین حرفی می‌زنی» و دیگری حرکت زشت لمپنیزم‌گونه‌ای انجام داد که قابل بیان نیست.

اپورتونیست‌ها سال 1401 خودشان را لو دادند

زرشناس گفت: تا پیش از اتفاقات 1401 می‌گفتند هنرمند نباید متعهد باشد و هنرمند را چه به مسائل اجتماعی، چون هدفشان منفعل کردن هنرمندان انقلابی بود ولی به یکباره آقایان هنرمند بریده از تعهد، از مسئولیت اجتماعی هنر و هنرمند سخن گفتند؛ اینها جماعتی به معنای واقعی کلمه اپورتونیست (فرصت طلب) هستند.

ایران زمان شاه هم در جنوب لبنان بود و پول خرج می‌کرد

زرشناس خاطرنشان کرد: بسیاری به خصوص از خارج می‌گویند وضع اقتصادی ایران خراب است چون پول ایران در لبنان و یمن و دیگر کشورها هزینه می‌شود ولی باید این حقیقت بزرگ تاریخی را بدانیم که شاه هم در جنوب لبنان حضور داشت و پول خرج می‌کرد، ارتش شاه در ظفار عمان درگیر جنگ بود و سرباز ایرانی در آنجا کشته می‌شد تا از حکومت دست‌نشانده آمریکا در آنجا دفاع کند.

 

آخرین اخبار

روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها