مشاهده خبر

پنج شنبه 14 تیر 1403

روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» چهارشنبه شب 13 تیرماه با عنوان نگاهی به میراث سیاست خارجی شهید آیت الله رئیسی روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

این برنامه با حضور دکتر سید محمد مرندی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، پخش شد؛ او در ابتدای بحث با اشاره به مسئله هسته‌ای ایران و مذاکرات صورت گرفت با غربی‌ها در زمان دولت روحانی اظهار کرد: ورود من به مسئله هسته‌ای توسط دکتر ظریف بود که پیش از توافق وین صورت گرفت و از من خواست در مرحله نهایی جزو مذاکره‌کنندگان باشم ولی گفتم تخصص آن را ندارم ضمن اینکه مذاکرات از قبل شروع شده بود و من هم در جریان همه مباحث نبودم. در نهایت امر به عنوان مشاور رسانه‌ای بین‌المللی فعالیتم را شروع کردم.

مرندی افزود: یک پیشنهاد حقوقی درباره مذاکرات داشتم که در قالب طرحی برای کمک گروهی از حقوقدانان بین‌المللی بود تا همه لغات و اصطلاحات توافق بررسی شود ولی وقتی طرح آماده شد ظریف گفت دیر شده است!

روحانی با حرف‌هایش به مذاکرات هسته‌ای ضرر زد!

این استاد دانشگاه گفت: مذاکره فی نفسه چیز بدی نیست و ظریف هم خیلی تلاش کرد ولی من اشکال کار را در حرف‌های روحانی می‌دیدم، او می‌گفت خزانه خالی است و اولویت من مذاکره است، غربی‌ها هم حس کردند ایران از موضوع ضعف وارد مذاکره شده است. این مسئله حتی موجب چالش بین وزیر امور خارجه و رئیس جمهور هم شده بود.

جمله عجیب مذاکره‌کننده غربی به طرف ایرانی

او با بیان اینکه یکی از مذاکره‌کنندگان ایرانی به من گفت طرف غربی گفته است شما که خزانه‌تان خالی است برنامه‌ی هسته‌ای می‌خواهید چه کار خاطرنشان کرد: دکتر باقری که روی کار آمد خیلی جنگید و توانست بسیاری از ضعف‌های برجام را برطرف کند هر چند باز هم ایده‌آل نبود ولی او توانست ضمانت‌های اجرایی بهتری را وارد متن کند.

نقش آشوب‌های 1401 در بر هم خوردن توافق هسته‌ای

مرندی گفت: شهید رئیسی در مقابل غربی‌ها محکم ایستاده بود، باقری هم اختیارات بیشتری داشت و به همین دلیل طرف غربی امتیازات بیشتری داد؛ ایران دو اصلاح کوچک در متن توافق انجام داد و به اروپا فرستاد و حتی جوزپ بورل در مصاحبه خود گفت خواسته‌های ایرانی‌ها منطقی است و امیدواریم آمریکا هم مشکلی نداشته باشد؛ توافق تقریبا به نتیجه رسیده و تمام شده بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران عنوان کرد: آمریکا مدتی صبر کرد ولی آشوب‌ و اعتراض در داخل شروع شد و عده‌ای هم برای خوابیدن فتنه کمک نمی‌کردند، گروهی هم در غرب عنوان می‌کردند با ایران مذاکره نکنید، کار اینها تمام است!

کاسبان واقعی تحریم چه کسانی هستند؟

او تصریح کرد: باقری دو سال قبل ما را به توافق هسته‌ای رسانده بود ولی زمانی که در آن هفته‌ها و ماه‌ها از داخل و خارج مردم را به آشوب و حضور در خیابان دعوت می‌کردند، کاسب تحریم بودند!

تماس‌های مستقیم رئیسی با رهبران چند کشور برای عضویت ایران در بریکس

مرندی افزود: رابطه ایران و چین در زمان دولت روحانی چندان خوب نبود و روحانی هم رفتار خوبی با رئیس جمهور این کشور نداشت، شهید رئیسی سعی کرد رابطه ایران با همه تقویت شود به همین دلیل در زمان او ایران عضو پیمان شانگهای شد.

او با بیان اینکه عضویت در بریکس هم کار راحتی نبود گفت: در این زمینه مذاکرات رئیس جمهور با نخست وزیر هند تعیین‌کننده بود؛ رابطه خوب شهید رئیسی با وزرای ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا هم موجب لابی‌ آنها و برزیل برای عضویت ایران شد.

چرا عضویت ایران در بریکس این قدر مهم بود؟

مرندی تصریح کرد: عضویت ایران در بریکس در آینده و از نظر اقتصادی و مقابله با تحریم‌ها بسیار کلیدی خواهد بود چون انگیزه برای ایجاد مسیر و ساختارهای تجاری جدید که آمریکا و کشورهای غربی نتوانند از آنها برای تحریم دیگران استفاده کنند بسیار قوی است.

بایدن شُل کرد یا رئیسی تلاش کرد که نفت بفروشیم؟

این استاد دانشگاه گفت: در تبلیغات ریاست جمهوری حرف‌هایی می‌زنند ولی حتی اگر قبول کنیم که بایدن شُل کرده تا نفت بیشتری بفروشیم باز هم نشان‌دهنده قدرت ماست وگرنه او فی سبیل‌الله کاری نمی‌کند!

آثار مثبت دولت رئیسی که هنوز مانده تا دیده شوند

او عنوان کرد: خبرهای خوبی که راجع به مراودات گازی با ترکمنستان و روسیه به گوش می‌رسد نتایج اقدامات دولت شهید رئیسی است، ایران می‌تواند به محور تولید و صادرات گاز تبدیل شود که البته تا این اهداف و کریدورهای بین‌المللی به ثمر بنشینند چند سال دیگر محقق می‌شوند.

سران کشورهای بزرگ برای حرف رئیسی ارزش قائل بودند

مرندی افزود: شهید رئیسی در سطح جهانی محبوبیت داشت، سران کشورهای مختلف برای حرف او ارزش قائل بودند و حتی نخست‌وزیر هند و رئیس جمهور برزیل تحت تاثیر او قرار گرفتند و به این ترتیب عضو بریکس شدیم.

300 موشک زدیم و قیمت ارز هم پایین‌تر رفت

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: می‌گفتند آزمایش موشکی موجب بر هم خوردن برجام می‌شود، امروز می‌بینیم 300 موشک به سمت اسرائیل شلیک کردیم ولی فرداش قیمت ارز بالا نرفت و حتی کمتر هم شد چون دنیا دیده است قدرت ایران آن قدر زیاد است که طرف مقابل نمی‌تواند با ما درگیر شود، در دیگر نقاط منطقه هم مقاومت دست بالا را دارد.

سر قضیه فایل صوتی سر ظریف کلاه گذاشتند!

او با بیان اینکه در مورد صوت دکتر ظریف، باید بگویم سر آن 6 ساعت مصاحبه سر ظریف کلاه گذاشتند خاطرنشان کرد: سه ساعتش را پخش کردند و سه ساعتش هیچ وقت منتشر نشد!

مرندی افزود: سفیر وقت ایران در روسیه در جلسه‌ای جلوی همه گفت هیچ وقت ندیدم روسیه بخواهد از فرصت استفاده کند و نمی‌دانم این حرف‌ها (سخنان ظریف) از کجا درآمده است؛ حقیقت این است که حاج قاسم توانست روسیه را مجاب کند که وارد سوریه شود و اتفاقا این کار به نفع ایران تمام شد.

آخرین اخبار

روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها