مشاهده خبر

چهار شنبه 8 شهریور 1402

خرید هواپیماهای برجامی هوشمندانه نبود

رئیس سازمان هوایی کشور گفت: خرید هواپیماهای برجامی خرید هوشمندانه ایی نبود ، نه با اقلیم و شرایط ما سازگار بود و نه حتی قیمتی که برای آن پرداخت کردیم، ارزش واقعی آن ها بود. و متاسفانه شاهد بدعهدی طرف غربی هستیم. از 13 فروند خریداری شده، امروز 10 فروند زمین گیر شده است.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: تولید 350 مگاوات برق د رنخستین شهرک انرژی خورشیدی در ایران، افتتاح 110 طرح آب شهری و روستای در کرمان، تولید 400 هزار دوز رادیودارو در سال گذشته توسط سازمان انرژی هسته ای.

بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع جایگاه اربعین در تفکر دینی جهان اختصاص داشت و حجت ‌الاسلام و المسلمین محمد کلباسی، کارشناس تبلیغ در عرصه بین الملل در این خصوص صحبت کرد.

کلباسی در این باره گفت: عرصه اربعین شگرف و عظیم است و اتفاق های زیبایی را در مراسم اربعین رقم می زند که تمام تبلیغاتی که دشمن برای اسلام هراسی انجام می دهد را به حاشیه می برد. سالها برنامه ها، توطئه ها و حوادث مختلفی توسط دشمنان طراحی میشود تا یک چهره نادرست از اسلام را به جهان معرفی کنند. اما تمام تلاش هایشان با این مراسم از بین می رود.

وی افزود: ولی در ایام اربعین یک رویداد بزرگ و عظیمی را شاهد هستیم که در یک بازه زمانی 20 تا 25 روزه در عراق و همزمان در تعدادی از کشورهای مختلف در جهان رقم می خورد که سرشار از زیبایی، محبت، انسانیت و ارزش های والا برای بشریت است که چیزی فراتر از بحث مذهب و دین می باشد. لذا شاهدیم که در اربعین با اینکه یک مراسم شیعی است اما افرادی با مذاهب مختلف و ادیان مختلف در آن شرکت می کنند و به آن علاقمندند.

این مبلغ گفت: یکی از ویژگی های اربعین این است که به سرعت در حال انتشار است. هیچ اجتماع بشری قابل مقایسه با اربعین در جهان نداریم. در اربعین دو ویژگی خیلی مهم در یک جا و در یک زمان در کنار هم جمع شده اند و این منشا اثر و تحول است. نخست بحث شور و عشق حسینی است که به علت مظلومیت و حقانیت سید الشهدا در فراتر از مسلمانان در ادیان مختلف و آزادگان جهان اثر گذار بوده و محبان و عاشقانی را از سراسر دنیا دارد. از یک طرف بحث مهدویت را داریم بحث مهدویت یعنی منجی و می بینیم در ایام اربعین این دو حقیقت در کنار هم به خوبی دیده می شود. اجتماعی که در اربعین از ملل و مذاهب و اقوام مختلف شکل میگیرد، یک کنگره عظیم جهانی تشکیل میدهد که افراد از طریق آن با فرهنگ ها و آداب و رسوم آشنا می شوند و معنویاتی که در اربعین وجود دارد، استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد دوم، محبت و عشق و علاقه ای که زوار به همدیگر دارند وخادمین مواکب نسبت به زوار دارند، یک پدیده ایست بسیار اثرگذار و انسانی و می تواند برطرف کننده شباهتی که درباره تشیع و اسلام است، باشد.

بخش بعدی برنامه به موضوع پیشرفت های صنعت هوایی در دولت سیزدهم اختصاص داشت و محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هوایی کشور به عنوان مهمان برنامه در این باره گفت و گو کرد.

رئیس سازمان هوایی کشور در ین باره گفت: صنعت هواپیمایی مولفه های خاص خودش را دارد و یک صنعت پیشرفته و پیشران توسعه در همه جای دنیا است و در رده تکنولوژی قرار دارد و به شدت فناورانه و روز به روز نو شونده وسرعت رشد علمیش بسیار زیاد است. بیش از 43 سال است که صنعت هوایی کشور ما در یک جنگ تمام عیار قرار دارد و دلیل آن این است که بخش هوایی به شدت در همه حوزه ها اثرگذار است.

نکته دوم این است که این صنعت، مردم پایه است و نگه داشتن این صنعت با این مولفه ها نیازمند توانمندی و معیارهای خاص خودش را می خواهد، ما یاد گرفتیم در این 43 سال گذشته چگونه با این صنعت رفتار کنیم. این صنعت بخاطر تلاش مردان و زنان کشور روی پا مانده است. امروز علامت سوال بزرگ همه اربابان تحریم این است که چرا با وجود تمام تحریماتی که علیه ایران کردیم، این صنعت دارد روز به روز فعال تر و بیشتر به مردم سرویس می دهد.

وی افزود: برای رفع نیازهای ناوگان، چهار راهبرد در دولت سیزدهم ابلاغ شده است. برنامه 10 ساله برای این صنعت طراحی شده است. راهبرد اول، تاب آوری بود، بایستی شهریور و مرداد 1400 را مد نظر بگیریم ما از شرایط بد اقتصادی کرونا و پس از کرونا که همه صنعت هوانوردی دنیا را دچار اضمحلال و مشکل جدی کرده بود، از آن صحبت میکینم. ناوگان ما در پایین ترین سطح عملیاتی خود در طول تاریخ قرار گرفته بود. ما بعد از تاب آوری و نهضت تعمیر قطعه، خرید هواپیمای دست دوم  را داشتیم که بیش از 60 فروند هواپیما و بالگرد در همان زمان 20 ماه به ناوگان هوایی کشور اضافه شد.

نکته سوم و راهبرد سوم، تامین نقدینگی برای نوسازی ناوگان است که کارهای آن در حال انجام است و امید است تا پایان امسال به عدد 250 برسیم. راهبرد چهارم، راهبرد اساسی ساخت هواپیمای مسافربری است که در دستور کار وزارت دفاع، معاونت علمی ریاست جمهوریف وزات صمت و وزرات راه و شهرسازی و... قرار گرفته است.

رئیس سازمان هوایی کشور خاطرنشان کرد: خرید هواپیماهای برجامی خرید هوشمندانه ایی نبود ، نه با اقلیم و شرایط ما سازگار بود و نه حتی قیمتی که برای آن پرداخت کردیم، ارزش واقعی آن ها بود. و متاسفانه شاهد بدعهدی طرف غربی هستیم. از 13 فروند خریداری شده، امروز 10 فروند زمین گیر شده است. این هواپیماها از اروپا در قالب برجام خریداری شده اما هواپیماهایی که جدیدا خریداری می کنیمغ محور مهم آن این است که زیرساختش را فراهم کرده ایم یعنی هم خلبان، هم تعمیر، هم حوزه آموزش فنی آنها را داشته باشیم. 

محمدی بخش گفت:در حال حاضر 139 فروند هواپیمای زمین گیر داریم. بخشی از آنها به کلی از چرخه برداشته می شوند و بخشی که قابل استفاده است، دوباره به چرخه بر می گردانیم . اما استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان امروز تبدیل به یک راهبرد برای بخش هوایی شده است. امروز هیچ قطعاتی از هواپیما برای تعمیر به خارج از کشو ارسال نمی شود؛ بلکه هواپیما از سایر کشورها هم برای تعمیر و بازسازی به ایران فرستاده می شود.

رئیس سازمان هوایی کشور گفت: ما به ازای هر زائر رفت و برگشت 5.5 میلیون تومان به فرودگاه نجف پرداخت می کنیم. این فرودگاه جزء یکی از گران ترین فرودگاه های جهان است. همینطور که در فرودگاه ها هزینه ویلچر دریافت نمی شود ولی در فرودگاه نجف 30 دلار رفت و 30 دلار برگشت دریافت میکند. ما در حال حاضر 966 مجوز به ایرلاین های عراقی دادیم و قیمتشان در سامانه های خرید موجود است، اما دو عدد مالیاتی که به ازای هر مسافر در رفت و برگشت دریافت می کنند در این مبلغ نوشته شده روی سامانه ها نیست و نقدی از مسافر دریافت می کنند، طبیعتا اگر آن مبلغ را  که بیش از 25 دلار می شود؛ روی مبلغ بلیت اضافه شود، عدد آن بیش از 8 میلیون تومان می شود.

محمدی بخش درباره شرکت متخلف فروش بلیط گفت: با شرکت صنعتی متخلف هواپیمایی اصفهانی برخورد شده است . فردی که بلیط ها را فروخته بود، بازداشت شده است و در اختیار مقام قضائیست.

وی خاطرنشان کرد: با وجود تحریم ها تعداد نقاط پروازهای بین المللی ایران به تعداد 108 نقطه رسیده است. 27 شرکت هوایی خارجی در ایران فعالیت می کنند و با 33 کشور تفاهم نامه هوایی امضا کرده ایم.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها