مشاهده خبر

پنج شنبه 11 آبان 1402

بیمه کارگران تولیدی‌های پوشاک و قانون خاک خورده سال 62

رئیس اتحادیه خیاطان تهران گفت: مبلغ بیمه کارگران تولیدی‌های پوشاک سال 62 مصوب شده ولی اگر یک تولیدی بخواهد بیشتر از پنج نفر کارگر را به کار بگیرد باید 30 درصد حق بیمه هر کارگر را خودش پرداخت کند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

بخش خبرهای خوب کشور در 24 ساعت گذشته به خبرهای امیدبخش اختصاص داشت که از جمله آن می‌توان به این خبرها اشاره کرد: ایجاد 7 ناحیه صنعتی جدید در هرمزگان، ورزشگاه جدید رفسنجان آماده افتتاح شد، 12 طرح بهداشتی و درمانی کردستان با حضور رئیس جمهور بهره برداری می شود، سه هزار پروژه بهداشتی دولت سیزدهم به ثمر نشست.

در بخش گفت‌وگو این برنامه به موضوع مشکلات خیاطان با حضور اکبر صدقی، رئیس اتحادیه خیاطان تهران و هادی ابراهیم زاده نائب رئیس اتحادیه خیاطان تهران به عنوان مهمانان برنامه پرداخته شد.

صدقی گفت: میزان پرداخت حقوق کارگران تولیدی‌ها بر پایه قانون کا ر است و تولیدی‌ها بیشتر از 5 نفر نمیتوانند بیمه  کنند، چون دولت فقط برای زیر پنج نفر کارگر 10 درصد بیمه را از کارفرما میگیرد، . اگر تولیدی بخواهد بیشتر از 5 نفر کارگر استخدام کند باید 30 درصد بیمه هر کارگر را خودش پرداخت کند. به همین دلیل اکثرا یا زیرزمینی یا در خانه کار میکنند.

وی تاکید کرد: مبلغ بیمه کارگران تولیدی‌های پوشاک را مجلس سال 62 تصویب کرد، که فقط ده درصد بیمه کارگران تولیدی‌های کوچک زیر پنج نفر را پرداخت می کند. اتحادیه خیاطان فقط بر مجوزهاست و اصلا نظارتی روی تعداد کارگران و بیمه‌ها نداریم. کارگر  می‌تواند در صورتی که بیمه نشده است به اتحادیه شکایت کند، ولی بعد از شکایت صاحب‌کار او را از کار بیکار میکند.

رئیس اتحادیه خیاطان تهران گفت: بیش از 40 درصد کارگران تولیدی‌ها، اتباع افغانستانی هستند، چون هم حقوق کم میگیرند و هم درخواست بیمه ندارند. البته اتباعی که مجوز کار دارند، می‌توانند بیمه شوند.

ابراهیم زاده گفت: بحث مالیات سالیان سال است که تمام تولیدی‌ها با آن درگیر هستند ولی کاری برای آن نمیتوان کرد. ضرایب مالیات تولیدی‌ها بالای 10-12 درصد است.  اتحادیه برای مالیات نمیتواند کاری کند، فقط میتوانیم اعتراض کنیم و جلسات مختلف بگذاریم. به همین دلیل یکی از مشکلات تولید کننده ها مالیات است یکی دیگر نقدینگی است که در دست تولید کننده نیست، تولید کننده برای خرید مواد اولیه مجبور است با چک خرید کند، بازار راکد شده است، مردم قدرت خرید ندارند، و مالیات هم برای تولید کننده ها سرسام آور است.

متاسفانه قیمت مواد اولیه روز به روز بالاتر می رود و دو سه برابر شده است، تولید کننده الان باید تولید شب عیدش را آماده کند، اما وقتی بازار رکود دارد، تولید کننده کارش را تعطیل میکند. قیمت جنس ایرانی نسبت به جنس خارجی مناسب تر است.

ابراهیم زاده خاطرنشان کرد: متاسفانه کارگر ایرانی که بیاید و پشت چرخ بنشیند و کار کند، نیست. کار کردن بدون بیمه و با ماهی 6-7 تومان برایش به صرفه نیست. بنابراین ترجیح می‌دهد سراغ کارمندی و کار راحت برود. به همین دلیل کارگر اتباع روی کار می آید، هم بیشتر کار میکند هم منظم و خوب و بی دردرسر.

صدقی گفت: کالاهای ایرانی در صورت ثابت بودن قیمت مواد اولیه میتواند از نظر کیفیت با پوشاک خارجی رقابت کند. ما به راحتی می توانیم پوشاکمان را صادر کنیم. البته که برخی از تولیدکننده ها این کار را می کنند و به نام کشورهای دیگر وارد بازار کشورهای دیگر می کنند.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها