مشاهده خبر

چهار شنبه 10 آبان 1402

تمهید دولت سیزدهم برای اشتغالزایی عادلانه

معاون وزیر کار گفت: توزیع اشتغال و توزیع پیشرفت‌های اقتصادی در کشور متوازن نیست و این مساله به دلیل عملکرد 40 ساله در دولت‌های مختلف بوده است به همین دلیل در دولت سیزدهم برای اولین بار در حوزه بازار کار ویژه استان‌های محروم و مرزی تمهیدی اندیشیدیم که پیش از پایان سال، محابسه می کنیم که هر استان برای اینکه یک نرخ بیکاری معقول در سال آینده داشته باشد چه مقدار شغل نیاز دارد.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز سه‌شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب کشور در 24 ساعت گذشته به خبرهای امیدبخش اختصاص داشت که از جمله آن می‌توان به این خبرها اشاره کرد: افزایش سقف وام مشاغل خانگی تا 4 میلیارد تومان، افزایش 90 برابری صادرات فرش دستباف از خراسان رضوی، اتصال ریلی کردستان به شبکه سراسری بعد از 18 سال.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع پوستر «بازگشت حنظله»، با حضور محمدصادق شیخ‌رضایی، ایده‌پرداز، طراح گرافیک و تصویرگر پرداخته شد.

وی گفت: نمادهای بی‌شماری مثل پرچم، عناصر جغرافیای،بخشی از نمادها از جنس ساخت اجتماعی و شهری مثل چفیه که هویت  فلسطینی‌ها را تشکیل می‌دهد یا خانه، و یا کلید منازل فلسطینی که در سال 1948 از آنجا آواره شدند همچنان دست مردم فلسطین به عنوان نماد خانه‌هایشان باقی مانده است. بخشی از نمادها مربوط به بحث جغرافیای کشور و صنعت کشاورزی است مثلا میوه کاکتوس و خود کاکتوس در آن کشور هویت دارد. یکی از نمادهایی که الان جزو نمادهای پرتکرار فلسطین است میوه هندوانه است. هندوانه به واسطه رنگ‌هایی که دارد همان هویت گرافیکی رنگ پرچم فلسطین را نمایش می‌دهد.

شیخ‌رضایی گفت: در دوره‌ای که رسانه‌ها مکتوب بوده، ناجی العلی در رسانه‌های مکتوب خیلی فعال بوده است و گفته می‌شود قریب به 40 هزار اثر دارد و من با دردسرهای دسترسی به منابع مکتوب ، بیش از هزار اثر از این هنرمند را پیدا کردم که حدود نیمی از آنها اثر برتر است. ناجی العلی برای خیلی از مضامین، نمادهای مختلفی ایحاد می کند تا برای مخاطب مشخص باشد که درباره فلسطین است، یکی از این نمادها حنظله است. نماد پسربچه ای است که لباس های مندرسی به تن دارد، پوشش نامیزان دارد برای مخاطبان مختلف و عمدتا پشت به مخاطب و پشت و دوربین است.

بخشی از آن توانمندی هرمندانه است که بتواند مضامین خیلی پیچیده را با زبان اختصار بگوید و مسائل را نمادها بیشمار است و حداقل 30 نماد دارد که با این‌ها مضامین جدید طرح می‌کند. خودش هنرمند هم هویت تاریخی دارد.

این تصویرگر گفت: کارگاهی به عنوان قدس الامه جوانان جهان اسلام و عرب حضور داشتن و من به عنوان استاد آن کارگاه بودم و در طی کارگاه از من خواسته شد که دست به قلم بگیرم و برای تشویق جوانان شروع به طراحی بکنم که در این طرح من از نماد حنظله به عنوان نماد خیلی معروفی که همه مردم با آن آشنا هستند استفاده کردم. و این داستان پوستر «بازگشت حنظله» بود.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع بررسی میزان اشتغالزایی در کشور، با حضور محمود کریمی بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: وقتی در معاونت کارآفرینی و اشتغال درباره کار صحبت میکنیم مطلقا هیچ ارتباطی با استخدام های دولتی ندارد بلکه سیاست گذاری برای تسهیل و ایجاد بازار کار در بخش خصوصی است. بنابراین آنچه که در بازار کار دارد اتفاق می افتد و آمارها و ارقام که اعلام می‌شود، نشان از فعال شدن بخش خصوصی در بازار کار دارد.

کریمی گفت: براساس آمار مرکز آمار ایران، از تابستان 1401 تا تابستان 1402، نرخ بیکاری 1 درصد نسبت به سال آماری گذشته، کاهش داشته است. خالص اشتغالی ایجادی 907 هزار فرصت شغلی یا شغل جدید، نرخ بیکاری کاهش پیداکرده و نرخ مشارکت اقتصادی افزایش داشته است. نرخ بیکاری جوانان 2.9 درصد کاهش و نرخ بیکاری فارغ التحصیلان 1.2 درصد کاهش، اشتغال ناقص یا اشتغال پاره وقت، 1.3 درصد کاهش و سهم اشتغال فارغ التحصیلان 0.3 درصد افزایش داشته است همچنین اشتغال تمام وقت، 31درصد افزایش داشتته و نرخ مشارکت اقتصادی زنان 0.9 درصد افزایش و نرخ بیکاری زنان هم 1.8 درصد کاهش و اشتغال زنان 1 درصد افزایش داشته است.

این آمارها نشان می دهد که باراز به سمت رونق در حرکت کرده است. در حوزه های اشتغالی ،بخش خدمات 482 هزار فر به صورت خالص، در بخش  صنعت 6 درصد بوده و مابقی سهم دیگر بخش ها بوده است . 529 هزار مربوط به مردان 387 هزار ایجاد فرصت شغلی جدید برای زنان بوده است.

وی گفت: تفاوت اساسی ساختار اقتصادی کشورهای دیگر با ساختار اقتصادی در کشور ما این است که اقتصادمان منطبق بر کارخانه های بزرگ و زنجیره های بزرگ نیست. و این مساله اصلا به این معنا نیست که مطلوب نیست ، تقریبا 80 درصد از ایجاد اشتغالی ما در کسب و کارهای خرد است، ساختار اقتصادی غرب منطبق بر کاپیتالیست که سرمایه گزاری است مسلتزم این است که همه مردم را به مثابه یک ابزار در کارخانه های بزرگ قرار بگیرند و عملا به عنوان یک ابزار هستند نه مولد.

کریمی خاطرنشان کرد: توزیع اشتغال و توزیع پیشرفت های اقتصادی در کشور ما متوازن نیست و این مساله به دلیل یک عملکرد 40 ساله در دولت های مختلف ما بوده است. ما در دولت سیزدهم برای اولین بار در حوزه بازار کار ویژه استان‌های محروم و مرزی تمهیدی اندیشیدیم که پیش از پایان سال،  محابسه می کنیم که هر استانی برای اینکه یک نرخ بیکاری معقول در سال آینده داشته باشد چه مقدار شغل باید ایجاد شود تا توازن حوزه بازار کار انجام شود.

وی افزود: اصلی ترین چالش بازار کار در حال حاضر نرخ بیکاری فارغ التحصیلان است. یک کمیته برای هم افزایی تمام دستگاه های دولت تحت عنوان اشتغال فارغ التحصیلان شکل گرفته است. در طی این مدت دو اتفاق خیلی خوب افتاده است، سازمان فنی حرفه ای در داخل دانشگاه ها مراکز فنی و حرفه ای ایجاد می کند که دانشجو در کنار تحصیل مهارت مورد نظر بازار کار یاد بگیرد. دوم اینکه بسیاری از رشته ها و سرفصل های درسی که بازار کار ندارند توسط وزارت علوم حذف شده است و بورس تحصیلی بخش خصوصی را در خیلی از استان ها فعال کردیم.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها