مشاهده خبر

شنبه 8 مهر 1402

دیپلماسی توییتری!

تاثیر شبکه‌های اجتماعی اینقدر برای سیاست‌مداران مهم و قابل توجه است که چندین واژه مانند دیجیپلماسی که ترکیبی از دیجیتال و دیپلماسی است را وارد ادبیات علوم سیاسی کرده است.

0

برنامه 360 درجه با موضوع دیپلماسی توییتری روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

از وقتی مفهوم سلبریتی وارد فرهنگ عمومی مردم شد، احتمال اینکه کسی این افراد را ببیند و با آن‌ها عکس بگیرد زیاد شد اما سیاستمداران و پادشاهان این‌چنین نبودند. با ورود این افراد به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، فاصله بین مردم و سیاست‌مداران و قدرت‌مندان شکسته شد.

در عصر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، مردم دیگر مثل رعایای چندین قرن پیش نبودند و هر چیزی را که می‌دیدند به نقد می‌کشیدند و از طریق همین شبکه‌های اجتماعی، حریم شخصی سیاستمداران نیز به داخل منزل هم کشیده شد.

سیاستمداران از این وضعیت ناراحت نبوده و هر سیاست‌مداری می‌داند اگر از این فرصت استفاده کند تا مستقیم حرف‌های خود را به گوش مردم برساند. اما خطری که می‌تواند برای سیاست‌مداران وجود داشته باشد، افشاگری است که این افراد می‌دانند چگونه با یک خبر بزگ‌تر آن افشاگری را نیز پوشش دهند.

سیاست‌مداران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده می‌توانند بر مردم اثر بگذارند و جهت‌دهی کنند.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی اینقدر برای سیاست‌مداران مهم و قابل توجه است که چندین واژه مانند دیجیپلماسی که ترکیبی از دیجیتال و دیپلماسی است را وارد ادبیات علوم سیاسی کرده است.

دیپلماسی دانشی است که نحوه ارتباط بین سیاستمداران و سران کشورها را بررسی می‌کند و برای آن نظریات و روش‌های جدید ابداع می‌کنند.

دیجیپلماسی نیز به معنای استفاده از فضای دیجیتال در امور سیاسی است که البته یک تعریف ساده نیز دارد و علم ایجاد جنجال و هیاهو توسط سیاست‌مداران در شبکه‌های اجتماعی است.

دیجیپلماسی نیز اصولی دارد از جمله اینکه سیاست‌مداران در یک یا نهایت دو شبکه اجتماعی که عمدتا فیسبوک و توییتر است، فعالیت دارند. از بین فیسبوک و توییتر، سهم توییتر در جهان سیاست بیشتر است و اکثر شخصیت‌های سیاسی دنیا یک صفحه‌ای در این شبکه مجازی دارند.

در حال حاضر توییتر بزرگ‌ترین زمین بازی در دنیای سیاست است و بخاطر اهمیت این شبکه اجتماعی در عالم سیاست، در سال 2011 واژه توییپلماسی ابداع شد. اولین دلیل استفاده سیاست‌مداران از توییتر قدمت این شبکه اجتماعی است و در ابتدا کاربردان حق داشتن در حد 140 کلمه مطلب بنویسند.

در حال حاضر توییتر 450 میلیون کاربر فعال دارد اما بخاطر حضور پررنگ سیاست‌مداران، خبرنگاران، پژوهشگران و ... به توییتر لقب رسانه نخبگان داده‌اند.

توییپلماسی بجای اینکه بتونه صلح را برقرار کند، جنجال به پا کرده است. سال 2014 آمریکایی‌ها یک انقلاب رنگی در اوکراین بر پا کردند و توانستند رهبر آن زمان اوکراین را برکنار و کسی دیگر را به قدرت برسانند.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها