مشاهده خبر

دو شنبه 9 مرداد 1402

سرمایه اصلی مشاغل کم سرمایه چیست؟

معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: بیش از 500 شغل کم سرمایه و پردرآمد وجود دارد که سرمایه اصلی در این نوع مشاغل مهارت است.

0

ویژه برنامه تلوزیونی فرامتن با محوریت موضوعات اجتماعی و فرهنگی روز شنبه از شبکه افق پخش شد. در بخش نخست این برنامه به خبرهای خوب و امیدبخش در نقاط مختلف ایران اختصاص داشت که می توان به اخباری چون افزایش 12 درصدی نذر خون در استان مرکزی، پیشرفت 97 درصدی عملیات  ساختمانی 3 ایستگاه خط 6 مترو و پایداری آب شرب شهر 24 هزار نفری مادوان در کهگیلویه و بویر احمد، اشاره کرد.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع «هیات کودک و نوجوان» با حضور حجت الاسلام مقداد قنبری، مسئول دفتر هیات کودک و نوجوان جامعه ایمانی مشعر پرداخته شد.

قنبری درباره جایگاه خانواده و هیات در تربیت یک جامعه گفت: بهترین و اثرگذارترین راه برای تربیت یک جامعه، خانواده است و هیچ چیزی نمی تواند جای آن را بگیرد به همین دلیل دنیای غرب آگاهانه به میدان آمده و به دنبال فروپاشی حوزه خانواده است.

وی افزود: یک الگو و جریانی برخاسته از متن دین داریم که به  دستور اهل بیت برای نجات انسان ها در این نبرد حق و باطل طراحی شده است و آن هم دستگاه اباعبدالله الحسین و چیزی به نام هیات است. واحد مخاطب هیات خانواده است. بنابراین باید هیات به شکلی طراحی شود که وقتی خانواده وارد آن می شود برای تک تک افراد آن برنامه ای وجود داشته باشد.

مسئول دفتر هیات کودک و نوجوان جامعه ایمانی مشعر ادامه داد: هویت و ذات هیات، تربیت است به همین دلیل کودک و نوجوان تجربه هایی را در هیات کسب می کنند که ممکن است حتی در خانه هم آنها را کسب نکنند. برای مثال درک مفهوم نذر برای کودک و نوجوان فقط در هیات کودک قابل دسترس است.

در بخش گفت وگو به موضوع «مهارت آموزی» با حضور غلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر کار و رئیس سازمان فنی و حرفه ای پرداخته شد.

در برنامه ششم توسعه گفته شده است که سهم آموزش های مهارتی از مجموع آموزش در کشور به 30 درصد برسد؛ حسینی نیا در این باره گفت: آموزش های فنی و حرفه ای به دو دسته رسمی و غیر رسمی تقسیم بندی می شود؛ آموزش های رسمی تا مقطع دیپلم در آموزش و پرورش در قالب رشته کار و دانش و رشته فنی و حرفه ای دنبال می شود و بالاتر از دیپلم در آموزش عالی مانند دانشگاه های جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه ای که مشخصا دروه های فنی حرفه ای را دارند .

بخش دیگر، آموزش های غیر رسمی است که سازمان فنی و حرفه ای متولی آموزش های غیر رسمی در کشور است و منظور از 30 درصد آموزش های مهارتی برای دانشگاه هاست که 30 درصد دانشجویان به سمت آموزش های مهارتی بروند.

معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای خاطر نشان کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای بیش از 6500 استاندارد آموزش در رشته ها و حرفه های مختلف دارد. غیر از رشته های معروف سازمان آموزش فنی و حرفه ای، تکنولوژی های نوین و رشته های دانش بنیانی همچون اینترنت اشیا (IOT) و امنیت سایبری را به لیست آموزش های خود اضافه کرده است.

وی افزود: 500 شغل کم سرمایه و پردرآمد وجود دارد که سرمایه اصلی در این نوع مشاغل مهارت است. برای علاقمندان به دروس کامپیوتری نیز مشاغلی در نظر گرفته شده است.

حسینی نیا درباره وجود عزم برای آموزش در حوزه فنی و حرفه ای گفت: قطعا عزم وجود دارد چرا که نیروهای انسانی پنجه های کارآمد کشور هستند . یک کارخانه در نبود نیروی انسانی ماهر به جز مشتی آهن پاره و یک سوله سرد چیز دیگری نیست.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها