مشاهده خبر

دو شنبه 26 تیر 1402
وارونگی

آیا روس‌ها از پشت به ایران خنجر زدند؟

پیرو بیانیه منتشر شده در نشست وزاری خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس و لاوروف در مسکو شایعات و شبهات زیادی توسط شبکه های معاند و دشمن منتشر شد، به این منظور در گفت و گوی برنامه وارونگی به بررسی این شبهات پرداخته شد.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و سیاسی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار جعلی این برنامه به اخباری که رسانه‌های بیگانه پوشش داده بودند پرداخته شد. از جمله این اخبار، خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم نقل شده بود که دولت قرار است سیاست چند نرخی بنزین را دنبال بکند که این خبر توسط این خبرگزاری تکذیب شد. خبر جعلی دیگر درباره ادعای یکی از نمایندگان مجلس بود که مدعی شده بود لوایح بلاتکلیف در هیئت عالی نظارت 15 روز بدون بررسی می ماند که پس از آن جوابیه ای از سوی دفتر هیئت عالی نظارت منتشر شد و اعلام کرد که لوایح در مدت معین 20 روزه باید بررسی شود و اگر مصوبه بررسی نشود نهایی اعلام میشود.

بخش شبهه به موضوع بیانیه منتشر شده درباره نشست وزاری کشورهای حاشیه خلیج فارس در موسکو با حضور دکتر حنیف غفاری، کارشناس مسائل سیاسی پرداخته شد.

وی در این باره گفت: نکته موجود در این بیانیه این است که  موضوع ناظر بر روش حل این ماجرا یا طرح این مساله توسط کشور امارات در محافل بین المللی است. یقینا که جمهوری اسلامی ایران با این مساله از ریشه مخالف است. اما لازم به ذکر است که در این بیانیه چیزی به عنوان اینکه روس ها امضای تایید بر ادعای امارات مبنی بر تعلق جزایر سه گانه به این کشور زده باشند، نبوده و نیست.

این کارشناس امور سیاسی درباره واکنش طرف ایرانی در خصوص این بیانیه گفت: این مساله برای جمهوری اسلامی ایران حتی در حد طرح این ادعا هم قابل قبول نیست.مسئولان کشور در برخورد اول سفیر روسیه را احضار کردند و سفیر کشورمان در موسکو با معاون وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کردند و موضع ایران را به صورت کامل، مستقیم و قاطعانه به طرف روسیه منتقل کرده و اعلام کرده که این موضع خط قرمز جمهوری اسلامی است نباید روس ها وارد این مساله می شدند. همچنین بحث اصلاح مواضع روس ها در این مساله را به عنوان یک مطالبه رسمی و دیپلماتیک مطرح کردیم. 

غفاری درباره نسبت جمهوری اسلامی ایرانی با روس ها گفت: در قاموس سیاست خارجه ایران ما متغیری وابسته به یک بازیگر دیگر باشیم اصلا گنجانده نشده است و به لحاظ ذاتی، ماهوی، گفتمانی و تبعی انقلاب اسلامی ایران و نظام برخاسته از آن چنین چیزی را نمی پذیرد. این قاعده در خصوص مساله روسیه هم صادق است. اما یک موقعی است که ما می خواهیم با طرف مقابل یک هم افزایی یا همکاری انجام بدیم  در این خصوص نقاط اشتراکی داریم، یا این نقاط  اشتراکی ناظر بر یک تهدید که در اینجا ایالات متحده آمریکا و غرب است یا ناظر بر یک فرصت مشترک است.

وی خاطرنشان کرد: بحث هم افزایی و همکاری بحث وابستگی نیست. هرچند در بازی رسانه ای و تبلیغاتی غرب تلاش می کند که ایران را یک متغیر وابسته به روسیه نشان می دهد .مثلا در خصوص جنگ روسیه با اوکراین رای جمهوری اسلامی ایران در خصوص ماهیت جنگ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ممتنع بود یعنی به به نفع موضع طرف روسی نبود یا اینکه حاکمیت روسیه بر مناطق شرق اوکراین را ما به رسمیت نشناختیم. این مصادیق نشان میدهد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر مستقل دارد مناسبات خود با روسیه را تنظیم می کند.

دکتر ابولفضل ظهره وند، کارشناس امور سیاسی مهمان تلفنی برنامه بود. وی درباره این شبهه که ایران در ماجرای اخیر از منافع ملی خود عفب نشینی کرده است گفت: مساله حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه مربوط به قبل از تشکیل کشوری به نام امارات متحده عربی است و اساسا این مساله غیر قابل مذاکره و مطرح کردن است.

غفاری گفت: به لحاظ حقوقی و تاریخی هیچ شک و شبهه ای درخصوص تعلق جزایر سه گانه به جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد اما بخشی از این کار را باید در عرصه دیپلماسی عمومی پیش ببریم به این معنا که ما فقط به ظرفیت های رسمی و سیاست پنهان به این مساله اکتفا کنیم بلکه باید از ظرفیت مردم ملت ها و رسانه و ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با افکار عمومی دنیا استفاده کنیم.

این کارشناس امور سیاسی گفت: مرور تاریخ معاصر نشان می دهد نگاه ماهوی غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران همواره با تلاش برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی همراه بوده، نگاهی که در شرق وجود نداشته است.

 

آخرین اخبار

زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها