مشاهده خبر

دو شنبه 26 تیر 1402
وارونگی

آیا روس‌ها از پشت به ایران خنجر زدند؟

پیرو بیانیه منتشر شده در نشست وزاری خارجه کشورهای حاشیه خلیج فارس و لاوروف در مسکو شایعات و شبهات زیادی توسط شبکه های معاند و دشمن منتشر شد، به این منظور در گفت و گوی برنامه وارونگی به بررسی این شبهات پرداخته شد.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و سیاسی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار جعلی این برنامه به اخباری که رسانه‌های بیگانه پوشش داده بودند پرداخته شد. از جمله این اخبار، خبری به نقل از خبرگزاری تسنیم نقل شده بود که دولت قرار است سیاست چند نرخی بنزین را دنبال بکند که این خبر توسط این خبرگزاری تکذیب شد. خبر جعلی دیگر درباره ادعای یکی از نمایندگان مجلس بود که مدعی شده بود لوایح بلاتکلیف در هیئت عالی نظارت 15 روز بدون بررسی می ماند که پس از آن جوابیه ای از سوی دفتر هیئت عالی نظارت منتشر شد و اعلام کرد که لوایح در مدت معین 20 روزه باید بررسی شود و اگر مصوبه بررسی نشود نهایی اعلام میشود.

بخش شبهه به موضوع بیانیه منتشر شده درباره نشست وزاری کشورهای حاشیه خلیج فارس در موسکو با حضور دکتر حنیف غفاری، کارشناس مسائل سیاسی پرداخته شد.

وی در این باره گفت: نکته موجود در این بیانیه این است که  موضوع ناظر بر روش حل این ماجرا یا طرح این مساله توسط کشور امارات در محافل بین المللی است. یقینا که جمهوری اسلامی ایران با این مساله از ریشه مخالف است. اما لازم به ذکر است که در این بیانیه چیزی به عنوان اینکه روس ها امضای تایید بر ادعای امارات مبنی بر تعلق جزایر سه گانه به این کشور زده باشند، نبوده و نیست.

این کارشناس امور سیاسی درباره واکنش طرف ایرانی در خصوص این بیانیه گفت: این مساله برای جمهوری اسلامی ایران حتی در حد طرح این ادعا هم قابل قبول نیست.مسئولان کشور در برخورد اول سفیر روسیه را احضار کردند و سفیر کشورمان در موسکو با معاون وزیر امور خارجه روسیه ملاقات کردند و موضع ایران را به صورت کامل، مستقیم و قاطعانه به طرف روسیه منتقل کرده و اعلام کرده که این موضع خط قرمز جمهوری اسلامی است نباید روس ها وارد این مساله می شدند. همچنین بحث اصلاح مواضع روس ها در این مساله را به عنوان یک مطالبه رسمی و دیپلماتیک مطرح کردیم. 

غفاری درباره نسبت جمهوری اسلامی ایرانی با روس ها گفت: در قاموس سیاست خارجه ایران ما متغیری وابسته به یک بازیگر دیگر باشیم اصلا گنجانده نشده است و به لحاظ ذاتی، ماهوی، گفتمانی و تبعی انقلاب اسلامی ایران و نظام برخاسته از آن چنین چیزی را نمی پذیرد. این قاعده در خصوص مساله روسیه هم صادق است. اما یک موقعی است که ما می خواهیم با طرف مقابل یک هم افزایی یا همکاری انجام بدیم  در این خصوص نقاط اشتراکی داریم، یا این نقاط  اشتراکی ناظر بر یک تهدید که در اینجا ایالات متحده آمریکا و غرب است یا ناظر بر یک فرصت مشترک است.

وی خاطرنشان کرد: بحث هم افزایی و همکاری بحث وابستگی نیست. هرچند در بازی رسانه ای و تبلیغاتی غرب تلاش می کند که ایران را یک متغیر وابسته به روسیه نشان می دهد .مثلا در خصوص جنگ روسیه با اوکراین رای جمهوری اسلامی ایران در خصوص ماهیت جنگ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ممتنع بود یعنی به به نفع موضع طرف روسی نبود یا اینکه حاکمیت روسیه بر مناطق شرق اوکراین را ما به رسمیت نشناختیم. این مصادیق نشان میدهد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر مستقل دارد مناسبات خود با روسیه را تنظیم می کند.

دکتر ابولفضل ظهره وند، کارشناس امور سیاسی مهمان تلفنی برنامه بود. وی درباره این شبهه که ایران در ماجرای اخیر از منافع ملی خود عفب نشینی کرده است گفت: مساله حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه مربوط به قبل از تشکیل کشوری به نام امارات متحده عربی است و اساسا این مساله غیر قابل مذاکره و مطرح کردن است.

غفاری گفت: به لحاظ حقوقی و تاریخی هیچ شک و شبهه ای درخصوص تعلق جزایر سه گانه به جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد اما بخشی از این کار را باید در عرصه دیپلماسی عمومی پیش ببریم به این معنا که ما فقط به ظرفیت های رسمی و سیاست پنهان به این مساله اکتفا کنیم بلکه باید از ظرفیت مردم ملت ها و رسانه و ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با افکار عمومی دنیا استفاده کنیم.

این کارشناس امور سیاسی گفت: مرور تاریخ معاصر نشان می دهد نگاه ماهوی غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران همواره با تلاش برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی همراه بوده، نگاهی که در شرق وجود نداشته است.

 

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها