مشاهده خبر

چهار شنبه 11 مرداد 1402
وارونگی

جمهوری اسلامی؛ موافق یا مخالف رشد استارت‌ آپ‌ها؟

مدیرعامل کارخانه نوآوری آمپر گفت: یکی از دلایلی که هیاهو در واکنش به تعطیلی یک استارت آپ ایجاد می‌شود، عدم اطلاع رسانی شفاف، درست و دقیق است. قانون در هرجای دنیا باید رعایت شود و در این شکی نیست اما تخلفات صنفی باید درون صنف مورد بررسی قرار بگیرد.

0

برنامه وارونگی با موضوعات سیاسی و فرهنگی و پاسخگویی به شبهات روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت شبانه روز گذشته از سوی رسانه‌های بیگانه پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: افزایش قیمت نان، توقف فعالیت‌های بورس کالا، پذیرفتن در رشته‌های پزشکی با رتبه‌های بسیار بالا.

در بخش شبهه این برنامه نیز به موضوع کشف حجاب کارمندان برخی از استارت آپ‌ها و جلوگیری از فعالیت آنان و مخالفت جمهوری اسلامی از رشد استارت آپ‌ها و با حضور محمد سعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه‌ای رییس مجلس شورای اسلامی و پرویز کرمی، مدیرعامل کارخانه نوآوری آمپر به عنوان مهمانان برنامه پرداخته شد.

احدیان گفت: ما وقتی درباره استارت آپ‌ها صحبت می‌کنیم، مهم‌تر از اینکه چه کاری انجام می‌دهند، آن است که بدانیم این استارت آپ‌ها در چه بستر و زمینه‌ای رشد کرده‌اند. برخی از این استارت‌ها که بزرگ هستند و در حوزه فروش توانستند سهم قابل توجهی از بازار را به دست بیاورند در چه بستری رشد کرده‌اند. آیا غیر از این است که در بستر جمهوری اسلامی رشد کرده‌اند؟ آیا جمهوری اسلامی نمی‌توانست جلوی آنان را بگیرد؟ من داوری نسبت به این استارت آپ‌ها نمی‌کنم و وظیفه مراجع ذی صلاح است اما پشت سر آنان حرف‌های زیادی بوده است که حمایت‌های خارجی دارند.

وی گفت: با وجود ابهامات زیاد در خصوص پشت پرده برخی استارت آپ‌ها و حمایت های مالی خارجی از برخی از این شرکت‌ها، جمهوری اسلامی به آن‌ها اجازه رشد و فعالیت داده است. این به معنای حمایت حاکمیت از استارت آپ‌ها و عدم مخالفت با وجود آن‌ها است.

دستیار سیاسی و رسانه‌ای رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید در حفظ مجموعه کسب و کارها کاری کنیم که آن‌ها را از گرفتن تصمیم‌های غلط حفظ کنیم. کسی که دارد مسیری را ایجاد می‌کند که انتهای آن سبک زندگی غربی است، باید با آن برخورد شود.

کرمی گفت: در اوج تحریم‌ها برخی از همین پلتفرم‌ها به میدان آمدند و کشور را از پلتفرم‌های بیگانه بی‌نیاز کردند. استارت آپ‌های مشهور هم به خوبی به یاد می‌آورند که حاکمیت پست سر آن‌ها قرار گرفت تا بزرگ شوند.

وی افزود: الان آنچه که در فضای مجازی مطرح می‌شود این وظیفه را برای رسانه‌های داخلی و صدا و سیما ایجاد می‌کند که موضوع منطقی و به درستی به جامعه منتقل شود در حالی که آنچه الان بزرگ‌نمایی شده است به نفع همان استارت‌ آپ‌ها است.

مدیرعامل کارخانه نوآوری آمپر گفت: در دنیا قانونی وجود دارد با نام ضد تراست که اجازه بزرگ شدن غیرمنطقی به هیچ چیز رو نمی‌دهد. برای مثال نرم افزاری مانند تیک تاک که یکی از پلتفرم‌های جهانی به شمار می‌رود که کنگره آمریکا بر اساس قوانینی که دارد این پلتفرم را به پای مذاکره و بعد محاکمه کشاند و هیچ بازتاب منفی در دنیا نداشت زیرا همه چیز را به صورت شفاف بیان شد. ما متاسفانه در ایران گروه‌هایی را داریم که به دنبال این هستند آرامش را از جامعه بگیرند. گاهی به سمت دانشگاه‌ها می‌روند گاهی به سمت کسب و کارها و ... و من فکر می‌کنم یکی از دلایلی که این گونه اتفاقات می‌افتد عدم اطلاع رسانی شفاف، درست و دقیق است. قانون در هرجای دنیا باید رعایت شود و در این شکی نیست اما تخلفات صنفی باید درون صنف مورد بررسی قرار بگیرد.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها