مشاهده خبر

یک شنبه 11 تیر 1402
وارونگی

چرا رسانه‌های غربی از دروغ گفتن ابایی ندارند؟

رسانه غربی به واسطه اینکه راهبردش نسبت به تحولات دنیا یک راهبرد مبتنی بر منافع خود است، طبیعتا هیچ ابایی از دروغگویی و خلاف واقعگویی ندارند.

0

برنامه وارونگی روز شنبه با تکذیب اخبار جعلی به بررسی شبهه اعتراضات فرانسه و سکوت رسانه ها از شبکه افق پخش شد.

در ابتدای این برنامه به اخبار جعلی منتشر شده درباره ایران اشاره شد. یکی از خبرهایی که ابتدای برنامه عنوان شد؛ درباره فروش سهام شرکت های پتروشیمی و صنایع پایین دستی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و واحدهای زیرمجوعه در بورس صورت گرفته است، این خبر توسط معاون هماهنگی این ستاد تکذیب شد.

در بخش دیگر برنامه شبهه اعتراضات فرانسه و دروغ ها رسانه های غربی با حضور رضا گنجی، روزنامه نگار، مورد بررسی قرار گرفت.

وی درباره اتفاقات اخیر فرانسه گفت: حضرات غربی شاید نمی دانستند که آنچه برای دیگران تدارک می بینند؛ ممکن است روزی برای آنها اتفاق بیافتد. این اتفاق عجیب و جای تحلیل و بحث زیادی دارد. همه ادعاهای غرب دروغ است و کف خیابان فرانسه از چیزی که می بینیم خیلی فاجعه است.

محمد قادری، روزنامه نگار، مهمان تلفنی برنامه بود و در این گفت و گو درباره تفاوت آرایش رسانه غرب در اغتشاشات ایران و اعتراضات فرانسه صحبت کرد.

وی خاطرنشان کرد: تفاوت اصلی رفتار  رسانه های معاند و غربی در خصوص اغتشاشات پاییز سال گذشته در ایران با آنچه که امروز در مقابل حوادثی چون اعتراضات فرانسه می بینیم را در یک جمله می توان خلاصه کرد. در ماجرای پاییز سال گذشته اراده رسانه های غربی و حکومت های غربی تبدیل یک اعتراض مدنی به اغتشاش با هدف سرنگونی و فروپاشی ساختار سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته بود. اما چیزی که در خصوص تحولات داخل فرانسه شاهد آن هستیم؛ نقطه مقابل اغتشاشات ایران است و آن استفاده از ابزار رسانه برای تحریف حقایق و ضریب ندادن به آنچه که در کف خیابان در حال وقوع است؛ با هدف عبور دولت و حکومت فرانسه از بحران پیش رو است.

قادری تاکید کرد: نکته مهمی که در موضوع رسانه های غربی در اعتراضات اخیر فرانسه وجود دارد، این است که افکار عمومی و مردم هستند که باید تشخیص درست از نادرست را بدهند متاسفانه باتوحه به حجم تولید محتوایی که معمولا در چنین حوادثی انجام می شود عملا مخاطب عادی امکان تشخیص سره از ناسره را نمیتواند داشته باشد.

گنجی نیز در این باره گفت: رسانه های غربی غالبا معتقدند که مرجعیت رسانه ای در دنیا در دست آنهاست و آنها هستند که افکار عمومی را آنطور که دوست دارند عوض کنند. اما چرا در شزایط کنونی نتوانسته اند به مردم خود بفهمانند که اگر علیه معترضین وحشیانه حمله میکنند کار درستی است و باید انجام شود. به همین دلیل ادعای آنها را هیچ وقت نپذیرید.

مکرون در آخرین مصاحبه خود اعلام کرد که باید شبکه های اجتماعی مثل تیک تاک و غیره محدود و فیلتر شوند چون به این اعتراضات دامن می زنند. گنجی در این باره گفت: فرانسه در سومین مرحله از دوره فرهیختگی و آزادی بیان 50 سالی که در آن ما داریم زندگی می کنیم مدعی و معتقد است که خیلی به فرهیختگی و آزدی در بیان رسیده است اما نکته حائز اهمیت این است که همان آزادی بیان نیز در کشور مهد دموکراسی حد و حدودی دارد . تا زمانی که مطمئن باشند که این حد از آزادی مخالفت و مغایرتی با حفظ نظامشان ندارد مشکلی با آزادی بیان ندارند اما هر لحظه که احساس بکنند این مدل از آزادی می تواند منافع آنها را به خطر بیاندازد بی رحمانه به سوی محدود ساختن آزادی بیان می روند.

قادری نیز در این باره گفت: این مصاحبه مکرون دقیقا نشان دهنده موضوعی است که ما بارها بر آن تاکید کردیم؛ تحت عنوان استانداردهای دوگانه و یا تناقض های رفتاری در حوزه شعار و عمل از سوی کشورهای غربی.

نکته مهم کاش افکار عموم هم در داخل کشورما و هم در فضای بین المللی این رویکرد دو گانه را درک بکنند و آن را به عنوان یک شاخص برای ارزیابی ادعاهای این ها در حوزه آزادی بیان و در حوزه عدم سانسور کردن هیچ حقیقت، مد نظرشان باشد.

وی افزود: رسانه غربی به واسطه اینکه راهبردش نسبت به تحولات دنیا یک راهبرد مبتنی بر منافع خود است؛ طبیعتا هیچ ابایی از دروغگویی و خلاف واقعگویی ندارند.  افکار عمومی باید به آن هوشیار باشند.

گنجی در پایان با اشاره به اغتشاشات پاییز سال گذشته گفت: کشورهای غربی برای اولین بار در تاریخ بر مساله اغتشاشات در ایران قمار کردند. آنها سه ابزار را برای این اغتشاشات به کار گرفتند. ابزار اول رسانه ها بودند که هر چه در توان داشتند را علیه ایران استفاده کردند، از شبکه های اجتماعی گرفته تا تلوزیون . ابزار دوم لجستیک و فنی بود که تا توانستند ابزارهای ها مختلفی را در دسترس اغتشاشگران قرار دادند. ابزار سوم آنها سیاسی بود، ما شاهد حمایت از اشخاصی دون پایه توسط شخصیت های سیاسی و سیاستمداران غربی بودیم.

 

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها