مشاهده خبر

چهار شنبه 20 اردیبهشت 1402

بررسی راهکارهای افزایش تولید و مهار تورم

برنامه جهان آرا در پخش دوشنبه شب خود با دعوت از سید ياسر جبرائیلی عضو هیات علمی دانشگاه و مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به موضوع راهکارهای افزایش تولید و مهار تورم پرداخته است.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق سیما، مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به عنوان مهمان اول برنامه گفت: دولت نهم و دهم هر جا می‌رفت هزار نوع پروژه را وعده می‌داد ولی به ناگاه دچار تحریم شدیم، در عین حال همیشه بیش از مقدار فروش نفت مصرف کردیم و همین مسائل موجب ناترازی‌ در سیاست‌های اقتصادی و ارزی دولت‌ها شد که تورم را در پی داشته است. راهکار، مهار تورم در عین رشد تولید است یعنی باید فاصله میان عرضه و تقاضا را کم کنیم و این دو باید همزمان با هم باشند.

وی افزود: حذف ارز 4200 تومانی یک انتخاب نبود، یک اجبار بود و اقتصاد ایران باید از کمند این قیمت رها میشد. هیچ وقت نفهمیدیم رقم 4200 تومانی گذشته و 28500 تومانی امروز، از کجا آمده است. هیچ وقت از سیاست ارزپاشی نتیجه نگرفته‌ایم؛ در دوره‌هایی که نرخ ارز تثبیت شده، باز هم جهش‌های تورمی داشته‌ایم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: آیا مخالفان حذف ارز ترجیحی، مطالعه کرده‌اند که چه عواملی روی گرانی کالاها تاثیرگذار بوده است. مختلفی روی نرخ‌ها تاثیرگذار است ولی آنچه به مذاق خودشان خوش می‌آید را به عنوان گزاره علمی مطرح می‌کنند. سرنوشت بیش از 80 میلیون آدم را با چند نمودار که هیچ وقت مستنداتش را نشان نمی‌دهند می‌خواهند تعیین کنند. نرخ ارز حقیقی در اقتصاد ایران، کاملا با رابطه مبادله و رابطه تجاری ما تناسب دارد؛ در شرایط کنونی رابطه مبادله‌ای ما به دهه 60 برگشته و همین یکی از عوامل افزایش قیمت ارز است.

وی ادامه داد: دولت برای اینکه بتواند ارز 4200 تومانی را تامین کند، هزاران میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده، آیا این مسئله نمی‌تواند در دوره بعد، تاثیر خودش را بگذارد؟ به اسم عدالت، رانت توزیع می‌کنیم و ثروت را در جایی انباشته می‌کنیم. 18 میلیارد دلار ارز و طلایی که فروخته شد، از نظر رهبری، بی تدبیری و مشکلات مدیریتی بوده است.

طغیانی خاطرنشان کرد: رانت بالا، اقتصاد را از پا می‌اندازد؛ وقتی یک گونی آرد درب نانوایی 40 هزار تومان است و لب مرز چند صد هزار تومان، مشخص است افراد بلغزند و از این مابه التفاوت نگذرند.

وی یادآور شد: برای تامین ارز 4200 تومانی 350 همت از جیب مردم برداشتند. به جای نرخ ترجیحی، بهتر است از شرکت‌های صادرکننده مالیات و عوارض گرفته شود. مجلس علاوه بر حذف ارز 4200 تومانی، بحث توزیع کالابرگی را هم داشت ولی روش دولت در آزادسازی و اجرا ایراد داشت، این سوالات را باید از دولت بپرسید. شرکت فولاد مبارکه با سرمایه 500 هزار میلیاردی، 100 هزار میلیارد سود کرده، اگر کمتر از این بود مدیرش باید توبیخ میشد، شرکتی که سهامش دست چند ده میلیون نفر است. سال 1401 بیش از 25 میلیارد دلار ارز دولتی عرضه شد، مگر چقدر نفت می‌فروشیم؟ ارز ترجیحی موجب وابستگی بیشتر صنعت دام و طیور ایران شده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت: شرکت‌های فولادی گاز را 10 سنت دریافت می‌کنند در حالیکه قیمت گاز در آمریکا برای این موارد 8 سنت است؛ در عین حال مالیات هم از آنها گرفته می‌شود و سودشان هم بین 50 میلیون نفر سهامدار توزیع می‌شود، بقیه‌اش هم به زیرساخت تبدیل می‌شود. بانک‌های خصوصی 6 هزار میلیارد تومان مال‌سازی می‌کنند و بانک مرکزی هم می‌گوید ابزاری برای مقابله با آنها نداریم. هیئت نظارت بر مجمع، سلیقه‌هایش را غالب بر سیاست‌های کلی اصل 44 ابلاغ شده از سوی رهبری مد نظر دارد. در مجلس با این نوع سیاستگذاری مشکل داریم، با یک شورای نگهبان دوم روبرو هستیم که هر چه در مجلس تصویب می‌شود، رویش ان قلت می‌آورند.

 

نقطه مقابل سرمایه‌داری، رشد توأم با عدالت است

سید ياسر جبرائیلی عضو هیات علمی دانشگاه به عنوان دیگر مهمان برنامه گفت: در قضیه حذف ارز 4200 تومانی مخالف بودیم و امروز آنها که طرفدار این مسئله بودند باید پاسخگو باشند که چرا بعد از این جراحی اقتصادی، قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است.

وی افزود: سیاستمداران باید اختلافات میان اقتصاددانان را حل کنند وگرنه مشکل برطرف نمی‌شود. در همین آمریکا، 42 میلیون نفر اگر غذای رایگان نگیرند، از گرسنگی خواهند مرد؛ بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا شدن، لزوما به این معنا نیست که سفره مردم کوچک‌تر نشود. نقطه مقابل سرمایه‌داری، رشد توأم با عدالت است.

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: طبق آمار رسمی بانک مرکزی، سهم قابل توجهی از تورم سال گذشته، به خاطر حذف ارز ترجیحی بوده است. عدالت توزیعی مربوط به منابع عمومی کشور است؛ اقتصاد سیاست نولیبرال، عادلانه‌ترین روش را مکانیسم قیمت می‌داند و دولت هم در نحوه مصرف دخالت نکند ولی نتیجه این است که صرفا ثروتمندان می‌توانند از منابع محدود بهره ببرند. رهبری راهکار را بیان کرده‌اند؛ اینکه تولید یک ارزش است و منابع و امکانات عمومی هم باید عادلانه توزیع شود و بیشتر هم بشود تا بیش از این به همه برسد البته منظور ایشان، مساوات کمونیستی نیست. ویلای 1400 میلیاردی در لواسان و عدم توانایی اجاره یک خانه 70 متری توسط فردی دیگر، به خاطر عدم توزیع عادلانه منابع عمومی است.

وی ادامه داد: چرا اجازه دادند فقط چهار شرکت فولادی، تولید کنند و بفروشند و بعد بگویند رانت ایجاد شده است؟ می‌توان پروانه کسانی که خریدار واقعی نیستند را باطل کرد. امکانات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا یک محصول تولید شود و رفاه ملی افزایش یابد، یعنی منابع عمومی که افراد مختلفی در حلقه‌های مختلف آن زحمت کشیده‌اند و به ریال مزد گرفته‌اند ولی کالای نهایی صادر می‌شود؛ آیا ارز حاصل از صادرات صرفا برای صادرکننده و تولیدکننده است یا همه مردم؟

جبرائیلی خاطرنشان کرد: از 530 هزار میلیارد دلاری که از حذف ارز 4200 تومانی به دست آمد، چقدر کار رسانه‌ای کردند که بگویند مخالفان حذف ارز ترجیحی، اشتباه می‌کنند؟ روزنامه‌ای که علیه ما کار می‌کند، روزانه 130 میلیون تومان هزینه آگهی از شرکت‌های فولادی می‌گیرد. ذی نفعان این وضعیت که با گرانی دلار و بدون زحمت هزاران میلیارد دلار از جیب مردم بر می‌دارند، می‌گویند حذف دلار 4200 تومانی هیچ تاثیری روی تورم نداشته و ما می‌خواهیم به حاکمیت دلار در این کشور خاتمه بدهیم.

وی توضیح داد: اگر انحصارگران ارز، ارز را با قیمت عادلانه عرضه نکنند، باید برای آنها قیمت تعیین شود؛ قیمت عادلانه باید به گونه‌ای باشد که خریدار و فروشنده ضرر نکنند. سیاست‌های مدافعان حذف ارز 4200 تومانی موجب شده درآمد مردم به ریال و مخارج به دلار باشد. تمام ارز حاصل از صادرات باید زیر نظر حاکمیت قرار بگیرد تا به کالاهای اساسی اختصاص یابند، به این می‌گویند پیمان‌سپاری صد در صدی.

این عضو هیئت علمی دانشگاه در پایان گفت: سال گذشته بر تحریم‌ها پیروز شدیم و اگر آقای رئیسی به سیاست حذف ارز 4200 تومانی عمل نمی‌کرد، امروز یک قهرمان ملی بود. امیدوارم آقای رئیسی در دو سال آینده، از سیاست نئولیبرال‌های داخلی پرهیز کند.

آخرین اخبار

زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها