مشاهده خبر

پنج شنبه 27 اردیبهشت 1403

تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» دوشنبه ٢۶ اردیبهشت ماه با موضوع تصویر اقتصاد مردمی در افق تمدن اسلامی و با حضور دکتر سید یاسر جبرائیلی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

او در بخش نخست برنامه و در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه شعار سال جاری چه زمینه‌های اجرایی دارد اظهار کرد: شاهد جریان تهاجم و تحریف شعار سال بودیم، جریانی که در مقابل هر نوع تحول به نفع کشور مخالف است؛ مثلا حتی طیفی فکری با ظاهری حزب اللهی گفتند جهش تولید کار ابر بنگاه‌هاست و به این ترتیب مشارکت مردم را زیر سوال بردند.

جبرائیلی افزود: برخی هم عقیده داشتند جهش تولید یعنی خصوصی‌سازی، مقررات‌زدایی و آزادسازی که همان حضور مردم در بورس و شرکت‌های خصوصی است؛ به عبارتی می‌خواستند بگویند شعار سال ایده جدیدی نیست.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه تفکری غالب از زمان میرزا ملکم خان تاکنون در ایران هست که می‌گوید باید تمدن‌ و حکومت را از نظام‌های غربی بیاموزیم گفت: بیشتر روسای سازمان برنامه ایران گفته‌اند هیچ سیاستی از خودمان نداشته‌ایم و نسخه‌های بیگانه (صندوق بین‌الملل پول) را اجرا کرده‌ایم.

او ادامه داد: بدنه کارشناسی همسو با سیاست‌های جهانی به یک نتیجه کلی رسید که همان زمان مورد قبول شخص هاشمی رفسنجانی هم قرار گرفت و همچنان اجرایی می‌شود.

سیستم بانکی اسلام مالی شده نه اسلامی‌سازی

جبرائیلی خاطرنشان کرد: در مورد ربا با مسائلی در سیستم بانکی کشور روبرو هستیم که اگر یک شب کل اسلام را کنار بگذاریم، باز هم بانکداری ما همین است؛ اسم این سیستم و کار را باید گذاشت اسلام مالی ماجرا نه اسلامی شدن سیستم.

به این فرمول رهبری عمل کنیم کار درست می‌شود

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: ولی فقیه، ترجمه روز از قرآن و سنت است و اگر بخواهیم بدانیم حکم اسلام در مورد مسائل مختلف امروز چیست، باید به ولی فقیه مراجعه کرد.

او تصریح کرد: رهبری فرموده‌اند بدمان نمی‌آید از تجربه‌های دیگران استفاده کنیم ولی به توصیه‌های غرب نباید عمل کرد.

ابزار مشارکت مردم در اقتصاد را نداریم

جبرائیلی با بیان اینکه لوازم مشارکت مردم در دوران جنگ فراهم بود، مردم آماده مشارکت بودند و اسلحه فردی هم داشتیم و بسیجیان سلاح به دست گرفتند و عازم جبهه شدند گفت: در اقتصاد اما شرایط برعکس است، مردم قصد مشارکت دارند ولی در زرادخانه اقتصادی ما ابزاری برای آنها وجود ندارد.

او تصریح کرد: این وضعیت محصول پذیرش نظام سرمایه‌داری در اقتصاد کشور است، تا زمانی که در زمین بازی سرمایه‌داری بازی می‌کنیم آحاد مردم قادر به مشارکت نیستند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: اقلیت کارفرما و اکثریت کارگر، ویژگی سیستم سرمایه‌داری است که بر مبنای تولید انبوه متمرکز بنا شده؛ اقلیت کارفرما هم ثروت دارد و هم ابزار تولید که به این ترتیب بهره بیشتری از منابع عمومی هم می‌برد.

او گفت: تولید انبوه متمرکز با هدف بزرگ‌تر شدن کیک اقتصاد و بهره‌مندی همه افراد جامعه از جمله فقراست.

نسخه مارکسیستی و سوسیالیستی دوای درد سرمایه‌داری نیست

جبرائیلی با بیان اینکه مارکسیست‌ها برای حل مشکلات سرمایه‌داری، مالکیت خصوصی را حذف کردند ولی همین تصمیم موجب کشته شدن انگیزه خلق ثروت و توزیع برابر فقر شد.

او ادامه داد: سوسیالیست‌های متاخر اما شعار انتفاع برابر از سودی عمومی را دادند ولی حقیقت این است که اگر سیستم تولید انبوه متمرکز را بپذیریم، اقلیت اجیرکننده و اکثریت اجیرشونده گریزناپذیر است و امکان مشارکت آحاد مردم در اقتصاد میسر نیست.

تولید کوچک مقیاس غیر متمرکز راه رهایی از نظام سرمایه‌داری است

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه برای مشارکت دادن آحاد مردم در اقتصاد که راز جهش تولید است، نیازمند بدیل برای نظام سرمایه‌داری هستیم گفت: این نظام شامل آزادی فعالیت اقتصادی و مالکیت خصوصی هم هست ولی دولت هم باید نقش هدایت، نظارت و سیاست‌گذاری داشته باشد.

او ادامه داد: دولتی که تصدی‌گری کند، قادر به نظارت نیست؛ مدیر دولتی چون در سود و زیان بنگاه اقتصادی شریک نیست، انگیزه‌ای هم ندارد و در عین حال رها کردن سرمایه‌دار هم نفعی به حال مردم ندارد.

جبرائیلی تصریح کرد: تولید کوچک مقیاس و غیر متمرکز، بدیل نظام سرمایه‌داری است که عموم مردم امکان تولید و مشارکت در اقتصاد داشته باشند؛ تنها در این سیستم است که مردم می‌توانند از مزدوری برای دیگران خلاص شوند.

با این دست فرمان چهار نعل به سمت تمدن غربی می‌رویم

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: 12 میلیون جمعیت در تهران ساکن هستند و برخی از آنها حتی برای اجاره یک خانه 50 متری مشکل دارند، در حالیکه زمین بسیاری در بخش‌های دیگر کشور وجود دارد و امکان تولید هم فراهم است ولی این بستر برای آنها ایجاد نمی‌شود.

او خاطرنشان کرد: آنچه امروز در ایران اجرا می‌شود، اقتصاد سرمایه‌داری است نه اسلامی؛ نمی‌شود همه چیز غرب را پذیرفت و انتظار داشت انسان مولود این نظامات فکری و تربیتی، اسلام‌مدار باشند.

جبرائیلی افزود: هر حرف تحولی را به بهانه‌های مختلف سرکوب می‌کنند؛ آپارتاید علمی در کشور حاکم شده و اجازه تفکر و ارائه طرح‌های جدید و بحث و نظر را نمی‌دهند در حالیکه باید اجازه داد ایده‌ها گفته و سپس نقد شود.

تولید کوچک مقیاس موجب ارزان‌تر شدن کالا هم خواهد شد

او خاطرنشان کرد: کیفیت تولیدات کوچک مقیاس در فرآیند ساخت ماشین‌آلات باید نظارت و تعیین شود و فناوری هم با بسیج امکانات در سطح ملی به دست می‌آید ولی برای تولید لوازم مصرفی در اختیار مردم قرار می‌گیرد؛ تولید کوچک مقیاس موجب گران‌تر شدن محصولات نخواهد شد چون بعضی هزینه‌های ثابت تولید کاهش می‌یابد و حتی محصول ارزان‌تری هم به دست می‌آید.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها