مشاهده خبر

سه شنبه 30 آبان 1402

دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است

معاون قضایی دیوان عدالت اداری گفت: دادخواهی حسب قانون در دادگاه‌ها حضوری و در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است. بنای قانون‌گذار این است که اصل غیر حضوری است اما اگر نیازی بود حسب نیاز می‌تواند حضوری باشد.

1

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب به این خبرها اشاره شد: ساخت و بازسازی ۲۰ خانه برای نیازمندان کرمانشاه، اجرایی‌شدن ۵۰۲ طرح اشتغال‌زایی بنیاد برکت در استان خوزستان، افتتاح دستگاه تصویربرداری MRI پیشرفته در شهر خاش، پایدار شدن آب شرب ۳۰ روستای شهر ساوه به همت بسیج، آغاز به کار ۲۰۰ طرح صنعتی در قزوین، تولید نانوداروی ضد سرطان ایرانی توسط یک شرکت دانش‌بنیان.

در بخش میز اصلی  این برنامه به موضوع دیوان عدالت اداری و باحضور مهدی دربین، معاون قضایی در امور هیات عمومی و هیات‌های تخصصی دیوان‌های عدالت اداری پرداخته شد.

وی گفت: نظام قضایی دو نوع دعاوی را شناسایی کرده است. یک وقتی مردم اشخاص حقوقی و حقیقی علیه یکدیگر اقامه دعوی می‌کنند، و حقوقی را از همدیگر مطالبه می‌کنند و در دادگستری این دعاوی رسیدگی می‌شود. گاهی مردم علیه دولت طرح دعوی می‌کنند و دولت یک وظیفه‌ای دارد، از انجامش خودداری می‌کند و الزام دولت را می‌خواهند به انجام آن وظیفه‌ای که قانون‌گذار گذاشته است.

معاون قضایی دیوان عدالت اداری گفت: گاهی دولت از حدودی که قانون‌گذار برای او گذاشته، تخطی می‌کند و اشخاص برای ابطال اقداماتی که دولت انجام داده است، درخواست می‌کنند.

وی گفت: در اصلاحات صورت گرفته بجای اینکه مردم بیایند و در دیوان به دنبال دادخواهی باشند، اقدام پیشگیرانه برای این کار بوده است. فرد باید به دستگاه قوه قضاییه یا دستگاه مربوطه ارجاع شوند و سپس دیوان عدالت اداری رسیدگی کند.

وی افزود: رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری لازم الاجرا برای همه دستگاه‌های ذی نفع است و اگر تمکینی صورت نگرفت می‌تواند از بالاترین مقام مسئول توضیح بخواهد.

دربین گفت: دادخواهی حسب قانون در دادگاه‌ها حضوری و در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است. بنای قانون‌گذار این است که اصل غیر حضوری است اما اگر نیازی بود حسب نیاز می‌تواند حضوری باشد.

وی گفت: درباره رییس سازمان اداری و استخدامی کشور یک ابهامی ایجاد شد که تصور بر این شد دیوان عدالت اداری رای صادر کرده است که رییس سازمان اداری و استخدامی به ذات نمی‌تواند در سازمان باشد و رای انفصال گرفته است که نادرست بوده است. رابطه استخدامی ایشان از نظر مقررات نادرست بود و لذا حکم صادر شد اما دولت پس از اصلاح این رابطه استخدامی ایشان به کار گرفت.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع بازار محتوایی جبهه با حضور رضا فقیهی‌نیا، مدیر محصول بازار محتوایی جبهه پرداخته شد.

وی درباره این بازار گفت: بازار محتوای جبهه، ویترین نمایش و عرضه محتوای تولیدی ارکان جبهه فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی می‌باشد. دسترسی سریع، آسان و جامع شما به به‌روزترین محتوا هدف این بازار است. ایده اولیه این بازار همزمان با اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی شروع شد. بسیاری از محتواهای فرهنگی که منتشر می‌شوند به خوبی دیده نمی‌شود و ما به دنبال این بودیم که مجموعه کامل و خوبی از این محتواهای فاخر را در یک فضا گردهم آوریم.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها