مشاهده خبر

یک شنبه 26 شهریور 1402

اروپایی‌های همیشه بد عهد

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: چیزی که الان اتفاق افتاده، این است که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران لغو خواهد شد و تحریم جدیدی علیه ایران نخواهد بود اما کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نخواهند کرد و نکته مهم برای ایران این است که کشورهای اروپایی جایگزین دیگری ندارند و تنها به بازی‌های سیاسی روی آورده‌اند.

0

برنامه نقش جهان با موضوعات سیاسی منطقه و جهان روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین‌الملل به موضوع عدم پایبندی انگلیس، آلمان و فرانسه به لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران و با حضور دو مهمان برنامه یوسف عزیزی و ابوالفضل بازرگان کارشناسان مسائل سیاسی پرداخته شد.

عزیزی گفت: در برجام 2015 توافقی که صورت گرفته بود این بود که در دوره‌های زمانی مختلف، کشورهای طرف توافق به تعهدات خود عمل کنند. یکی از این بازه‌های زمانی در سال هشتم توافق است که به عنوان «روز گذار» نام‌گذاری شده است و طرفین قرارداد باید به برخی تعهدات خود عمل می‌کردند.

وی افزود: در کشور ما قرار این بوده است که ما پروتکل الحاقی که همان دسترسی گسترده‌تر آژانس برای نظارت گسترده‌تر را انجام دهد که ایران به صورت داوطلبانه این کار را انجام می‌دهد اما در این چند وقت گذشته به دلیل بدعهدی طرف دیگر توافق، ایران دسترسی‌ها را کم کرده است. از سوی دیگر یکی از کارهایی که امریکا قرار بود انجام دهد لغو تحریم‌هایی بود که در کنگره تصویب شده بود.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: همچنین قرار بود تا کشورهای اروپایی نیز در سال هشتم تحریم‌های موشکی و هسته‌ای لغو شود که اعلام کرده‌اند که ما این تحریم‌ها را نه تنها لغو نمی‌کنیم بلکه تهدید کرد که مکانیزم ماشه را اعمال خواهیم کرد.

وی افزود: چیزی که الان اتفاق افتاده، این است که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران لغو خواهد شد و تحریم جدیدی علیه ایران نخواهد بود اما کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نخواهند کرد و نکته مهم برای ایران این است که کشورهای اروپایی جایگزین دیگری ندارند و تنها به بازی‌های سیاسی روی آورده‌اند.

بازرگان کارشناس دیگر این برنامه نیز گفت: با توجه به اهداف بلند مدت آمریکا چه در دوره اوباما، ترامپ و بایدن که اهدافی برای تحریم‌های موشکی ایران دارند، توقع اینکه در برجام لغو تحریم‌های موشکی اتفاق بیفتد، قدری غیر واقع بینانه است.

وی افزود: اروپایی‌هایی ها به تنهایی نه قادر و نه مایل هستند که به دور از اراده آمریکایی‌ها کاری سازنده انجام دهند و این بازی که اروپایی‌ها که در پیش گرفته‌اند برای نگه‌داشتن ایران در میز مذاکره است.

بخش بعدی این برنامه به موضوع سلبریتی‌ها و با حضور حسام‌الدین حائری‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: مفهوم سلبریتی یک مفهومی است که تعریف واضحی از آن وجود ندارد اما آنچه که مهم است این است که سلبریتی توسط رسانه به شهرت رسیده است اما باید دانست که هر فرد مشهوری، سلبریتی نیست اما هر سلبریتی مشهور است.

حائری‌زاده افزود: در عصر تاثیر رسانه‌های مجازی، این سلبریتی‌ها تاثیرگذاری زیادی پیدا کردند به نحوی که در همین فتنه اخیر در کشور، همین سلبریتی‌ها با ارائه فراخوان، برخی از افراد گول خورده و به خیابان می‌آمدند.

در بخش دیگر این برنامه محمد امامی، کارشناس رسانه مهمان دیگری بود که توضیحاتی درباره مفهوم و تاثیر سلبریتی‌ها ارائه کرد.

وی گفت: سلبریتی، رسانه و مردم سه ضلع تاثیرگذاری سلبریتی است و با وجود این سه ضلع است که می‌تواند یک نفر سلبریتی شود. بنابراین در چنین وضعیتی اگر بتوان مردم و رسانه را تحت کنترل بگیریم، سلبریتی دیگر معنایی نخواهد داشت.

امامی گفت: ضرورت دارد تا تبیین و آگاهی درستی از رسانه برای مردم انجام شود. حذف و توجه به سلبریتی‌ها هدف نباید باشد و آنچه اهمیت دارد این است که باید آنان را هضم کرد

آخرین اخبار

گیاهی که کلیه را تقویت و سنگ کلیه را دفع می‌کند هرمزگان الگوی وحدت میان شیعه و اهل سنت کریدورهای پول‌ساز در راه ایران «عالی نسب» مهمان افق می‌شود پخش «محمد رسول الله» از افق «اهل گنبد» به روی آنتن افق می‌رود فناورانه، روایت توانمندی‌ شرکت‌های دانش بنیان سلامت اعضای بدن در گروه سلامت معده لزوم تشکیل اتحادیه رسانه‌ای بین کشورهای مسلمان چالش‌های یک شغل مهم در آبادان به روایت مستند «گلافی» «رزم نامه» روایتی از موفقیت ادبیات پایداری پس از انقلاب دیپلماسی توییتری! مستند نسل سوم، روایتی از کارآفرینی فرزندان شهدا مستندی محرمانه به روی آنتن شبکه افق می‌رود برنامه‌های تلویزیونی این هفته شبکه افق برای تاریخ، نگاهی به ابعاد وقایع پس از انقلاب اسلامی سلام به آینده، سبک مهارت محوری برای رشد فرزندان ایران فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود چرا ایرلاین‌های ایرانی سفرهای خارجی را ترجیح می‌دهند؟ دست‌ورزی‌های شفابخش شبکه افق میزبان فرمانده «غریب» می‌شود روایت تاسیس شبکه المنار لبنان بر روی آنتن افق سیما مستندی درباره تنها بازمانده «امید» تغذیه‌های مناسب برای میان وعده بچه مدرسه‌ای ‌ها برای تاریخ، نگاهی به تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس بازخوانی تاریخ معاصر عراق در مستند «عراق نابودی یک ملت» پوکی استخوان، بیماری قرن سلاح‌های شناختی کشنده‌تر از سلاح جنگی تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی رشد صنعت نوشت‌افزارهای ایرانی در رقابت با محصول خارجی آرامش ذهن کودکان در طب سنتی فرار به سمت نجات! با خشکی پوست در پاییز چه کنیم؟ مشکلات دارو همچنان گریبان‌گیر کشور دستِ پُر ایران در دیپلماسی عمومی رخدادی فرامتن در شبکه افق «جان وطن» در شبکه افق/ حال و هوای دفاع مقدس در مستندها روایت عجیب و غریب فیلم‌های هالیوودی از پیامبران آخرالزمان در بازی‌های ویدیویی دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟ اختناق رحم؛ ترسناک ولی با درمانی ساده نگاه نادرست به ایمنی در ایران وارونه‌نمایی سفر رییس جمهور به نیویورک تراژدی 40 ساله یک ملت و کشور یک پرده از سینمای جنگ در شبکه افق خاطرات مدیرکل در مستندی از شبکه افق طرح پزشک خانواده از آغاز تاکنون درمان نازایی با طب سنتی گفتمان سلطنت طلب در ایران جایگاهی ندارد فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها