مشاهده خبر

چهار شنبه 8 شهریور 1402

چای عراقی درمان اورژانسی مسمومیت و اسهال در پیاده‌روی اربعین

پزشک و متخصص طب سنتی گفت: با توجه به اینکه افراد در مسیر پیاده روی دچار اسهال و مسمویت می شوند، حتما روزی دو الی سه بار با توجه به عادت خودشان چای عراقی میل کنند. البته کسانی که دیابت یا زخم معده دارند، مصرف نکنند. این چای هم از مشکلات معده و هم مسمومیت و اسهال جلوگیری میکند.

0

برنامه انارستان با موضوع مشکلات گوارشی در پیاده روی اربعین و با حضور حسن یوسفی، پزشک و متخصص طب سنتی به عنوان مهمان برنامه روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

یوسفی گفت: یک سری موکب های ایرانی هستند و غذای ایرانی ارائه می دهند که ما از لحاظ مزاجی با این غذاها مشکلی نداریم مگر اینکه به علت هوای گرم و نوشیدن آب زیاد دچار مشکلات گوارشی بشوند.

یک زائر حین پیاده روی صبح ها غذای مرطوب، ظهرها غذای نفاخ و شبها غذاهای پر ادویه می خورند علاوه بر این نوشیدنی ها بسیار خنک و متنوع و چای پرنگ و قهوه میل میکنند که همگی با معده یک فرد ایرانی سازگار نیست. بنابراین با توجه به این مساله باید بهتر است غذای ایرانی میل بکنند. اما مهمترین مساله این است کسانی که دچار مشکلات گوارشی هستند باید پیش از رفتن به پیاده روی تدابیری را انجام بدهند که دچار مشکل نشوند.

وی درباره پیشگیری از مشکلات گوارشی و تقویت معده و گوارش گفت: برخی معده سرد دارند و با خوردن غذاهای سرد دچار معده درد می شوند، این افراد پیش از رفتن، صبح تا صبح ناشتا یک قاشق عسل یا دو عدد خرما رطب میل کنند تا معده آنها گرم شود و در آنجا مشکلی برایشان ایجاد نشود. چهارزیره شامل زیره سبز، سیاه، بادیان و زنیان را پودر کنند و یک قاشق چاخوری به همراه آب جوش صبح به صبح ناشتا میل کنند.

کسانی که معده ضعیف دارند برای تقویت معده، گوشت یا سنگدان مرغ بدون چربی با مقداری آب و کمی ادویه و پیاز را دوبار چرخ کنند و به صورت کباب تابه ای آبدار بدون روغن به مدت 45 تا یک ساعت بپزند و صبح ها ناشتا یک قطعه کوچک میل کنند. همینطور خوردن هویج پخته به صورت داغ صبح ها بسیار مقوی معده است.

این پزشک افزود: کسانی که زخم معده دارند، یک قاشق مربا خوری، ریشه شیرین بیان را دم کنند و 30 الی 40 روز صبح ها ناشتا میل کنند. همینطور می توانند ختمی ریز را دم کنند و به همان شکل استفاده کنند؛ باعث می شود زخم معده ترمیم شود.

برای رفلاکس معده، تخم گشنیز و بادیان را به صورت مساوی پودر کنند و به اندازه یک قاشق مربا بعد از غذا برای مدتی مصرف شود. اگر دچار رفلاکس عصبی هستند حتما جوشانده اعصاب به همراه آن استفاده کنند که متشکل از گل گاوزبان، سنبل الطیب و بهاررنج است.

این متخصص طب سنتی درباره فواید چای عراقی گفت: باتوجه به اینکه افراد در مسیر پیاده روی دچار اسهال و مسمویت می شوند، حتما روزی دو الی سه بار با توجه به عادت خودشان چای میل کنند البته کسانی که دیابت یا زخم معده دارند، میل نکنند. این چای هم از مشکلات معده و هم مسمومیت و اسهال جلوگیری میکند.

افرادی که دوست دارند قهوه میل بکنند، به مقداری که گاهی اوقات خسته می شوند، مصرف کنند اما به صورت خیلی کم. چون ممکن است برایشان تپش قلب و اضطراب بیاورد.

کسانی که ضعف و نارسایی کلیه دارند، حتما باید خرما بخورند، بخصوص خرما با کنجد و یا ارده، چون خرما باعث کاهش عطش می شود. همینطور از ضعیف شدن و فشار به کلیه جلوگیری می کند.

یوسفی درباره تدابیری که می توان در همان کشور برای رفع برخی مشکلات شایع استفاده شود، گفت: برای رفع یبوست اگر مسافران می توانند لواشک و الو و تمرهندی و خاکشیر ببرند، بسیار خوب است. اما اگر اکانش فراهم نبود می توانند ماست به همراه دو قاشق غذاخوری شکر را هم بزنند و ناشتا بخورند، یا در بطری های آب بریزند و مثل دوغ صبح ناشتا میل کنند. همینطور شیر گرم را با مقداری شکر و روغن نباتی، زیتون و یا بادام شیرین صبح ناشتا بخورند.

برای مشکلات اسهال، چای خشک با دست پودر کنند، و روی تخم مرغ بریزند و میل کنند، اگر تخم مرغ نبود، چای عربی بدون شکر استفاده کنند. خرمای قصب یا تازه همراه خود داشته باشند و در طول مسیر هسته آن را دربیاورند و کم کم میل کنند. نبات سوخته با آب برای اسهال بسیار خوب است.

این پزشک گفت: برای رفع دل درد، فلفل سیاه یک قاشق چایخوری یا مرباخوری، به همراه آبجوش و یکم نبات میل میکنند؛ معمولا سریع نتیجه می دهد. دومین راهکار، ترکیب یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق مرباخوری شکر قاشق را در آبجوش حل کنند و میل کنند، سریع روده درد و مسمومیت را رفع می کند.

برای رفع مسمومیت، شربت آبلیمو مصرف کنند. بهترین کار در مسمومیت استفراغ کردن و یا خارج کردن مواد خورده شده از طریق دفع است. همینطور آب زرشک به همراه آب سیب و آبلیمو جوشانده شود و قاشق قاشق میل شود.

وی درباره گرمازدگی گفت: یک راهکار اورژانسی این است، مقداری روغن بادام شیرین را با انگشت روی ملاج و یا بینی بمالند، همینطور برای جلوگیری از گرمازدگی و پایین آوردن دمای بدن حتما پاهایشان را با آب بشورند و خشک کنند.

در بخش سر عصاره، هادی خواجه درباره روغن هسته انگور صحبت کرد. روغن هسته انگور برای ماساژ درمانی و استفاده برای پوست بسیار مفید است، این روغن خاصیت جوانسازی، روشن کنندگی و ضد پیری و لطافت پوست دارد. این روغن مزاج متعادل کننده ای دارد و برای همه سنین و همه گروه های مزاجی قابل استفاده است.

آخرین اخبار

نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها