مشاهده خبر

چهار شنبه 8 شهریور 1402

چای عراقی درمان اورژانسی مسمومیت و اسهال در پیاده‌روی اربعین

پزشک و متخصص طب سنتی گفت: با توجه به اینکه افراد در مسیر پیاده روی دچار اسهال و مسمویت می شوند، حتما روزی دو الی سه بار با توجه به عادت خودشان چای عراقی میل کنند. البته کسانی که دیابت یا زخم معده دارند، مصرف نکنند. این چای هم از مشکلات معده و هم مسمومیت و اسهال جلوگیری میکند.

0

برنامه انارستان با موضوع مشکلات گوارشی در پیاده روی اربعین و با حضور حسن یوسفی، پزشک و متخصص طب سنتی به عنوان مهمان برنامه روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

یوسفی گفت: یک سری موکب های ایرانی هستند و غذای ایرانی ارائه می دهند که ما از لحاظ مزاجی با این غذاها مشکلی نداریم مگر اینکه به علت هوای گرم و نوشیدن آب زیاد دچار مشکلات گوارشی بشوند.

یک زائر حین پیاده روی صبح ها غذای مرطوب، ظهرها غذای نفاخ و شبها غذاهای پر ادویه می خورند علاوه بر این نوشیدنی ها بسیار خنک و متنوع و چای پرنگ و قهوه میل میکنند که همگی با معده یک فرد ایرانی سازگار نیست. بنابراین با توجه به این مساله باید بهتر است غذای ایرانی میل بکنند. اما مهمترین مساله این است کسانی که دچار مشکلات گوارشی هستند باید پیش از رفتن به پیاده روی تدابیری را انجام بدهند که دچار مشکل نشوند.

وی درباره پیشگیری از مشکلات گوارشی و تقویت معده و گوارش گفت: برخی معده سرد دارند و با خوردن غذاهای سرد دچار معده درد می شوند، این افراد پیش از رفتن، صبح تا صبح ناشتا یک قاشق عسل یا دو عدد خرما رطب میل کنند تا معده آنها گرم شود و در آنجا مشکلی برایشان ایجاد نشود. چهارزیره شامل زیره سبز، سیاه، بادیان و زنیان را پودر کنند و یک قاشق چاخوری به همراه آب جوش صبح به صبح ناشتا میل کنند.

کسانی که معده ضعیف دارند برای تقویت معده، گوشت یا سنگدان مرغ بدون چربی با مقداری آب و کمی ادویه و پیاز را دوبار چرخ کنند و به صورت کباب تابه ای آبدار بدون روغن به مدت 45 تا یک ساعت بپزند و صبح ها ناشتا یک قطعه کوچک میل کنند. همینطور خوردن هویج پخته به صورت داغ صبح ها بسیار مقوی معده است.

این پزشک افزود: کسانی که زخم معده دارند، یک قاشق مربا خوری، ریشه شیرین بیان را دم کنند و 30 الی 40 روز صبح ها ناشتا میل کنند. همینطور می توانند ختمی ریز را دم کنند و به همان شکل استفاده کنند؛ باعث می شود زخم معده ترمیم شود.

برای رفلاکس معده، تخم گشنیز و بادیان را به صورت مساوی پودر کنند و به اندازه یک قاشق مربا بعد از غذا برای مدتی مصرف شود. اگر دچار رفلاکس عصبی هستند حتما جوشانده اعصاب به همراه آن استفاده کنند که متشکل از گل گاوزبان، سنبل الطیب و بهاررنج است.

این متخصص طب سنتی درباره فواید چای عراقی گفت: باتوجه به اینکه افراد در مسیر پیاده روی دچار اسهال و مسمویت می شوند، حتما روزی دو الی سه بار با توجه به عادت خودشان چای میل کنند البته کسانی که دیابت یا زخم معده دارند، میل نکنند. این چای هم از مشکلات معده و هم مسمومیت و اسهال جلوگیری میکند.

افرادی که دوست دارند قهوه میل بکنند، به مقداری که گاهی اوقات خسته می شوند، مصرف کنند اما به صورت خیلی کم. چون ممکن است برایشان تپش قلب و اضطراب بیاورد.

کسانی که ضعف و نارسایی کلیه دارند، حتما باید خرما بخورند، بخصوص خرما با کنجد و یا ارده، چون خرما باعث کاهش عطش می شود. همینطور از ضعیف شدن و فشار به کلیه جلوگیری می کند.

یوسفی درباره تدابیری که می توان در همان کشور برای رفع برخی مشکلات شایع استفاده شود، گفت: برای رفع یبوست اگر مسافران می توانند لواشک و الو و تمرهندی و خاکشیر ببرند، بسیار خوب است. اما اگر اکانش فراهم نبود می توانند ماست به همراه دو قاشق غذاخوری شکر را هم بزنند و ناشتا بخورند، یا در بطری های آب بریزند و مثل دوغ صبح ناشتا میل کنند. همینطور شیر گرم را با مقداری شکر و روغن نباتی، زیتون و یا بادام شیرین صبح ناشتا بخورند.

برای مشکلات اسهال، چای خشک با دست پودر کنند، و روی تخم مرغ بریزند و میل کنند، اگر تخم مرغ نبود، چای عربی بدون شکر استفاده کنند. خرمای قصب یا تازه همراه خود داشته باشند و در طول مسیر هسته آن را دربیاورند و کم کم میل کنند. نبات سوخته با آب برای اسهال بسیار خوب است.

این پزشک گفت: برای رفع دل درد، فلفل سیاه یک قاشق چایخوری یا مرباخوری، به همراه آبجوش و یکم نبات میل میکنند؛ معمولا سریع نتیجه می دهد. دومین راهکار، ترکیب یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق مرباخوری شکر قاشق را در آبجوش حل کنند و میل کنند، سریع روده درد و مسمومیت را رفع می کند.

برای رفع مسمومیت، شربت آبلیمو مصرف کنند. بهترین کار در مسمومیت استفراغ کردن و یا خارج کردن مواد خورده شده از طریق دفع است. همینطور آب زرشک به همراه آب سیب و آبلیمو جوشانده شود و قاشق قاشق میل شود.

وی درباره گرمازدگی گفت: یک راهکار اورژانسی این است، مقداری روغن بادام شیرین را با انگشت روی ملاج و یا بینی بمالند، همینطور برای جلوگیری از گرمازدگی و پایین آوردن دمای بدن حتما پاهایشان را با آب بشورند و خشک کنند.

در بخش سر عصاره، هادی خواجه درباره روغن هسته انگور صحبت کرد. روغن هسته انگور برای ماساژ درمانی و استفاده برای پوست بسیار مفید است، این روغن خاصیت جوانسازی، روشن کنندگی و ضد پیری و لطافت پوست دارد. این روغن مزاج متعادل کننده ای دارد و برای همه سنین و همه گروه های مزاجی قابل استفاده است.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها