مشاهده خبر

دو شنبه 30 مرداد 1402

چگونه نسل خوبی تربیت کنیم؟

یک پژوهشگر طب سنتی گفت: واقعیتی که وجود دارد این است که ما در تربیت نسل جدید و انتقال مفاهیم و فرهنگ خود به آنان کم کوشی کرده‌ایم.

0

برنامه انارستان با موضوع نسل سالم و با حضور دکتر محسن باغبانی، پژوهشگر طب سنتی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

وی گفت: برای داشتن نسل سالم باید از  20 سال قبل شروع کرد و باید توجه داشت که امروز هرچه من می‌کنم، قرار است این میراث را به فرزندان خود انتقال دهم. تغییر و داشتن یک فرهنگ یا سبک زندگی، ساده نیست و کاری بسیار دشوار است و این کار نیاز به کار شخصی و اجتماعی است.

وی افزود: یک سری فرهنگ‌ها و رفتارها از ما به نسل‌های بعدی انتقال پیدا می‌کند و نسل امروز به دنبال این است که کار درست و صحیح چیست؟ در دوره‌ای که ما زندگی می‌کردیم بچه‌ها بیشتر تحت تاثیر محیط داخلی بودند اما امروز بیشتر تحت تاثیر خارج از خانه هستند.

باغبانی گفت: واقعیتی که وجود دارد این است که ما در تربیت نسل جدید و انتقال مفاهیم و فرهنگ خود به آنان کم کوشی کرده‌ایم.

وی گفت: علوم حکمت بنیان گذشته وقتی به طب می‌رسند، آن را دو قسمت می‌کنند. یکی طبی که مربط به جسم انسان است و وظیفه آن دور کردن بیماری از بدن و علاج بیماری است و دیگری توجه طب به نفس انسان است به این صورت که فضایل را در بدن نگه دارد و رذایل از بدن دور کند. در طی این سال‌ها به قدری که به طب جسمانی توجه شده به طب روحانی توجه نشده است.

این پژوهشگر طب سنتی گفت: طب روحانی به اخلاق مرتبط است، به علم تدبیر منزل و معاش مرتبط است و دیگری درباره سیاست کشورها است و به علم النفس مرتبط است.

وی گفت: انسان وقتی به دنیا می‌آید چند قوه را با خود به همراه دارد. اولین قوه که خیلی هم قوی است قوه شهوت و خواسته‌ها است. دومی قوه غضب است که انسان را وادار می‌کند برای چیزی که برایش ناخوش آیند، دوری کند. قوه سوم تمییز یا عقل است. تمییز خیر و شر است که به صورت طبیعی در انسان قرار دارد. کسی که توجه زیادی به قوه شهوت کند، دو قوه دیگر برای او کمرنگ می‌شود.

باغبانی گفت: همه قوا در انسان باید در تعادل باشد و بدون تعادل نمی‌توان رفتار درستی داشت. در طلب مال و غذا و مسکن و... انسان باید انجام دهد و به صورت معتدل باشد.

وی گفت: خواجه نصیرالدین طوسی در کتاب اخلاق ناصری، سعادت را اینگونه بیان می‌کند: سعادت نفسانی و بدنی و مدنی است.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها