مشاهده خبر

پنج شنبه 12 مرداد 1402

چرا بعضی آدم‌ها تمرکزشان در شب بیشتر است؟

یک متخصص طب سنتی در برنامه انارستان با اشاره به یکسان بودن گاه به گاه سیکل‌های فعالیت‌ مغزی با سیکل‌های محیطی به توضیح این مسئله پرداخت.

0

ویژه برنامه انارستان سه‌شنبه این هفته با موضوع حلقه حیات (سبک زندگی با توجه به مزاج‌ها) و با حضور دکتر حمیدالله افراسیابیان پزشک و متخصص طب سنتی از شبکه افق پخش شد.

افراسیبیان درباره حلقه حیات گفت: زندگی ما، محیط اطراف و شبانه روز یک حلقه است . زندگی تمام انسان ها عبارت است از یک حلقه است چرا که ما یک بهار زندگی داریم که تا 30 سالگیست و مزاج گرم و تره دارد، یک تابستان زندگی بین سن 30 تا 40 سالگی که مزاج گرم و خشک است، یک پاییز زندگی ما بین 40 تا 60 سالگی است است و بعد از آن یک زمستان داریم .

وی افزود: در شبانه روز هم این اتفاق می افتد، از حدود زمانی که خورشید طلوع می کند تا ساعت 12 ظهر رطوبت شب باقی مانده و مزاج آن گرم و تر است، از ظهر تا ساعات نزدیک به غروب گرم و خشک است و صفراوی است، از حدود غروب تا 10 شب ، سرد و خشک یا سوداوی است و از حدود ساعت 10 شب تا طلوع آفتاب، سرد و تر و بلغمی است.

این پزشک افزود: سیکل ها یا ساعت های فیزیولوژیک درحلقه حیات خیلی دقیق تر می شوند و فقط یک فیزیولوژی ساده نیستند اگر ما سبک زندی خود را با این حلقه حیات تنظیم کنیم خیلی زندگی راحت و مناسبی خواهیم داشت.

وقتی سیکل های فعالیت های مغزی با سیکل های محیطی یکی می شود و با همدیگر تنظیم می شود، میزان تمرکز و یادگیری فرد به شدت پایین می آید. مثلا کسی که صفراویست در ساعتی که صفراوی باشد وقتی هم قطب می شوند میزان یادگیریش، انرژیش و همه چیز تحت تاثیر قرار می گیرد، اما این شخص وقتی در مزاج ساعت مقابل قرار می گیرد مثل بلغمی سطح یادگیری و توان و انرژی اش بالا می رود. به همن دلیل است برخی در ساعات غروب به بعد سطح یادگیری و انرژیشان بالا می رود و در ساعات میانی و اولیه روز نسبتا پایین است. تمرکز در ساعت همنام تمرکز کم می شود.

وی تاکید کرد: بحث مزاج در زندگی زناشویی خیلی تاثیر گذار است مثلا اگر دو صفراوی با هم ازدواج کنند باید حواسشان باشد که اختلافات و گفت و گوها رو در چه ساعاتی از روز مطرح کنند تا دچار مشکلات حاد نشوند.  معمولا مزاج های همنام کنار هم قرار بگیرند مشکل ساز می شوند. فهم طبیعت انسان ها در ازدواج خیلی مهم است. بهتر است که مزاج های زوجین متضاد باشد و حتما باید هر دو طرف از مزاج یکدیگر باخبر باشند و نسبت به آن آگاهی داشته باشند تا دچار مشکلات نشوند.

افراسیابیان تاکید کرد: بحث مزاج ها در کار و حرفه افراد بسیار مهم است، مثلا در مهندسی ها، قضاوت ها، رشته های نیازمند استدلال؛ سوداوی ها خیلی موفق تر می شوند. دموی ها در مدیریت خیلی خوب و موفق تر هستند و بلغمی ها در کارهای هنری وادبیاتی. 

این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: این حلقه در ورزش خیلی مهم است، اگر در حلقه حیات، فرد را در ساعت خودش به فعالیت حرکتی وادار کرد خیلی ضربه می بیند. مثلا یک فرد دموی را وادار کنیم صبح ورزش کند، آسیب می بیند حتی احتمال دارد که در طول مدت هم مشکلات قلبی پیدا کند چون فشار خون بیشتر بالا می رود و حالت های فشار بر روی مغز و عروق خیلی افزایش می یابد. بنابراین دموی در ساعات غروب ورزش کند خیلی بهتر است و احساس نشاط بیشتری می کند.  به همین دلیل فعالیت های ورزشی باید با حلقه متناسب باشد هر کجای حلقه را انتخاب کنید واکنش مخصوص آن را می بینید. مثلا فردی گرم و تر است و ورزش سرد و تر را انتخاب میکند رطوبت بدنش زیاد می شود و احساس کرختی می‌کند.

وی افزود: حلقه حیات همین طور در غذا خوردن و هضم بسیار مهم است. وقتی ساعت غذا خوردن با ساعت همنام حلقه هماهنگ شود؛ غذا خوب هضم نمی شود. مثلا فرد صفراوی ساعت 1 یا 2 غذا بخورد، هاضمه اش به علت افزایش حرارت محیطی و خودش دچار احتراق می شود.  اصولا طب سنتی مبنایش بر حرارات و سردی متابولیسم است و سرطان را سوخت و ساز معرفی می کند صفرای محترق یا سوخته شده سودایی ایجاد می شود که باعث سرطان می شود.

بنابراین قدرت هاضمه و جذب مواد غذایی و تکامل هضم با ساعات حلقه مرتبط است و نباید فرد را وادار کنید در ساعت متضاد خودش عمل تغذیه را انجام بدهد.

آخرین اخبار

نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران روایت «تنهایی» همسران شهدا آداب و رسوم اقوام ایرانی را در مستند «پارسین» تماشا کنید شهید رئیسی از زبان برادر نقشه راهی که دولت سیزدهم نوشته است او که یار رئیس جمهور شهید بود/ ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی به روایت مدیرعامل خبرگزاری ایرنا رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها