مشاهده خبر

پنج شنبه 12 مرداد 1402

چرا بعضی آدم‌ها تمرکزشان در شب بیشتر است؟

یک متخصص طب سنتی در برنامه انارستان با اشاره به یکسان بودن گاه به گاه سیکل‌های فعالیت‌ مغزی با سیکل‌های محیطی به توضیح این مسئله پرداخت.

0

ویژه برنامه انارستان سه‌شنبه این هفته با موضوع حلقه حیات (سبک زندگی با توجه به مزاج‌ها) و با حضور دکتر حمیدالله افراسیابیان پزشک و متخصص طب سنتی از شبکه افق پخش شد.

افراسیبیان درباره حلقه حیات گفت: زندگی ما، محیط اطراف و شبانه روز یک حلقه است . زندگی تمام انسان ها عبارت است از یک حلقه است چرا که ما یک بهار زندگی داریم که تا 30 سالگیست و مزاج گرم و تره دارد، یک تابستان زندگی بین سن 30 تا 40 سالگی که مزاج گرم و خشک است، یک پاییز زندگی ما بین 40 تا 60 سالگی است است و بعد از آن یک زمستان داریم .

وی افزود: در شبانه روز هم این اتفاق می افتد، از حدود زمانی که خورشید طلوع می کند تا ساعت 12 ظهر رطوبت شب باقی مانده و مزاج آن گرم و تر است، از ظهر تا ساعات نزدیک به غروب گرم و خشک است و صفراوی است، از حدود غروب تا 10 شب ، سرد و خشک یا سوداوی است و از حدود ساعت 10 شب تا طلوع آفتاب، سرد و تر و بلغمی است.

این پزشک افزود: سیکل ها یا ساعت های فیزیولوژیک درحلقه حیات خیلی دقیق تر می شوند و فقط یک فیزیولوژی ساده نیستند اگر ما سبک زندی خود را با این حلقه حیات تنظیم کنیم خیلی زندگی راحت و مناسبی خواهیم داشت.

وقتی سیکل های فعالیت های مغزی با سیکل های محیطی یکی می شود و با همدیگر تنظیم می شود، میزان تمرکز و یادگیری فرد به شدت پایین می آید. مثلا کسی که صفراویست در ساعتی که صفراوی باشد وقتی هم قطب می شوند میزان یادگیریش، انرژیش و همه چیز تحت تاثیر قرار می گیرد، اما این شخص وقتی در مزاج ساعت مقابل قرار می گیرد مثل بلغمی سطح یادگیری و توان و انرژی اش بالا می رود. به همن دلیل است برخی در ساعات غروب به بعد سطح یادگیری و انرژیشان بالا می رود و در ساعات میانی و اولیه روز نسبتا پایین است. تمرکز در ساعت همنام تمرکز کم می شود.

وی تاکید کرد: بحث مزاج در زندگی زناشویی خیلی تاثیر گذار است مثلا اگر دو صفراوی با هم ازدواج کنند باید حواسشان باشد که اختلافات و گفت و گوها رو در چه ساعاتی از روز مطرح کنند تا دچار مشکلات حاد نشوند.  معمولا مزاج های همنام کنار هم قرار بگیرند مشکل ساز می شوند. فهم طبیعت انسان ها در ازدواج خیلی مهم است. بهتر است که مزاج های زوجین متضاد باشد و حتما باید هر دو طرف از مزاج یکدیگر باخبر باشند و نسبت به آن آگاهی داشته باشند تا دچار مشکلات نشوند.

افراسیابیان تاکید کرد: بحث مزاج ها در کار و حرفه افراد بسیار مهم است، مثلا در مهندسی ها، قضاوت ها، رشته های نیازمند استدلال؛ سوداوی ها خیلی موفق تر می شوند. دموی ها در مدیریت خیلی خوب و موفق تر هستند و بلغمی ها در کارهای هنری وادبیاتی. 

این متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: این حلقه در ورزش خیلی مهم است، اگر در حلقه حیات، فرد را در ساعت خودش به فعالیت حرکتی وادار کرد خیلی ضربه می بیند. مثلا یک فرد دموی را وادار کنیم صبح ورزش کند، آسیب می بیند حتی احتمال دارد که در طول مدت هم مشکلات قلبی پیدا کند چون فشار خون بیشتر بالا می رود و حالت های فشار بر روی مغز و عروق خیلی افزایش می یابد. بنابراین دموی در ساعات غروب ورزش کند خیلی بهتر است و احساس نشاط بیشتری می کند.  به همین دلیل فعالیت های ورزشی باید با حلقه متناسب باشد هر کجای حلقه را انتخاب کنید واکنش مخصوص آن را می بینید. مثلا فردی گرم و تر است و ورزش سرد و تر را انتخاب میکند رطوبت بدنش زیاد می شود و احساس کرختی می‌کند.

وی افزود: حلقه حیات همین طور در غذا خوردن و هضم بسیار مهم است. وقتی ساعت غذا خوردن با ساعت همنام حلقه هماهنگ شود؛ غذا خوب هضم نمی شود. مثلا فرد صفراوی ساعت 1 یا 2 غذا بخورد، هاضمه اش به علت افزایش حرارت محیطی و خودش دچار احتراق می شود.  اصولا طب سنتی مبنایش بر حرارات و سردی متابولیسم است و سرطان را سوخت و ساز معرفی می کند صفرای محترق یا سوخته شده سودایی ایجاد می شود که باعث سرطان می شود.

بنابراین قدرت هاضمه و جذب مواد غذایی و تکامل هضم با ساعات حلقه مرتبط است و نباید فرد را وادار کنید در ساعت متضاد خودش عمل تغذیه را انجام بدهد.

آخرین اخبار

موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق جنگ غزه، مقدمه فروپاشی رژیم صهیونیستی است مستندهای آدینه این هفته افق پلتفرم‌های قدیمی خودرو در ایران سود ده هستند! پیشنهاد «ابتکار» برای مقابله جهانی با رژیم صهیونیستی آیا پارکینسون درمان می‌شود؟ کواکبیان: دفاع از فلسطین وظیفه همه کشورهای اسلامی است قانون مالیات بر خانه‌های خالی و آمارهای متناقض بررسی سیاست دوگانه انگلیس در برابر فلسطین آیا ارائه تسهیلات به افراد زیر مجموعه بانک‌ها قانونی است؟ آرتروز و ارتباط آن با اختلال داخلی بدن سقوط صهیونیست‌ها از ابتدای درگیری شروع شد خوراک طیب چه نوع غذایی است؟ جنگ کثیف؛ تنها دستاورد رژیم صهیونسیتی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها