مشاهده خبر

دو شنبه 9 مرداد 1402

استراتژی مهار؛ سیاست همیشگی آمریکا در قبال ایران

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: سیاست همیشگی آمریکا با روی کار آمدن هر حزب و گروه، سیاست مهار ایران بوده است.

0

برنامه نقش جهان با بررسی اخرین تحولات سیاسی در منطقه و جهان روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز بین الملل به موضوع انتشار فایل صوتی از رابرت مالی، نماینده پیشین آمریکا در امور ایران و با حضور سعید آجرلو، کارشناس مسائل بین‌الملل و یوسف عزیزی کارشناس مسائل سیاسی به عنوان مهمانان برنامه پرداخته شد.

آجرلو گفت: شاید بتوان گفت یکی از مبهم‌ترین اتفاقات به وجود آمده در صحنه سیاسی، تعلیق رابرت مالی است و بهترین توصیف را خودش توضیح داده و گفته که این اتفاق در مرحله تحقیقات است و از مقام او تعلیق شده است. ما اطلاعات رسمی از این ماجرا نداریم اما آنچه می‌توان گفت این است که این موضوع چیزی فراتر از دیپلماسی و سیاست خارجی بر این جریان حاکم است.

وی افزود: فرامتن موضوع نوعی عدم اعتماد دولت آمریکا به رابرت مالی است و تغییر دادن ریل مذاکرات از آنچه در دو سال گذشته داشته است با آنچه که الان وجود دارد.

آجرلو گفت: ما در برجام با یک متن فنی، حقوقی، سیاسی و تا حدودی امنیتی مواجه هستیم که نمی‌شود یک بعد را خصلت اصلی برجام دانست. برجام یک متن دارد و یک بافت که من این بافت برجام را ذیل توافق سیاسی و اقتصادی و فنی بین دولت روحانی و اوباما می‌دانم.

این کارشناس بین‌الملل اضافه کرد: ما از نظر پیشرفت‌های فنی هسته‌ای نسبت به دو سال گذشته قابل مقایسه نبوده‌ایم چه برسد به سال‌های 92 و 93. نسل سانتریفیوژها است یا فرایند تحقیق و توسعه که در آن سال‌ها به چه مواردی توجه شده است و امروز کجا هستیم. به نظر من بایدن به دنبال این است که برجام از سویی باطل نشود و از سوی دیگر به دنبال این است که برجام احیا نشود زیرا احیای برجام می‌تواند منافع اقتصادی ما را به دنبال داشته باشد.

عزیزی گفت: برای کسانی که ماجرای برجام را از ناحیه امریکا پیگیری می‌کردند این برکناری موضوع تازه‌ای نبوده است. سیاست همیشگی امریکا با روی کار آمدن هر حزب و گروه، سیاست مهار ایران بوده است و دولت‌های مختلف که روی کار آمدند، برای اجرای این سیاست از استراتژی‌های مختلفی برای استفاده کرده‌اند.

وی افزود: این درست از که جمهوری اسلامی نیز در مقابل این استراتژی‌ها، برنامه مقابله‌ای متناسبی را اتخاذ کند اما اینکه برخی از دوستان در ایران این را بیان کردند که دولت آمریکا خواستار تعامل با ایران است، یک تحلیل کاملا غلط است و آن چیزی که همواره از سوی آمریکا بیان شده است، مهار ایران بوده است.

عزیزی اضافه کرد: با توجه به اینکه برجام از سوی ارگان‌های مختلف مورد تایید شده است خروج ایران از برجام  می‌تواند حتی بر روی همکاری ایران با چین و روسیه که عضو دائم شورای امنیت هستند را نیز تحت الشعاع قرار دهد و فضای جهانی نیز به ضرر ایران باشد.

این تحلیلگر سیاسی گفت: نگاه واقع گرایانه در سیاست خارجی امریکا این است که برای ادامه رابطه با چین به قدرتی تثبیت شده در منطقه مثل ایران، نیازمند است و باید با ایران همکاری کرد. شایان ذکر است که اگر توافقی نیز در برجام صورت بگیرد، منافع اقتصادی که برای ایران خواهد داشت منافع بسیار کم و زودگذر است.

آخرین اخبار

عدم تایید ۲۹ نماینده کنونی مجلس برای دور بعد چرا آمریکا تا آخر پای اسرائیل ایستاده است؟ معرفی مستندهای آدینه هفته شبکه افق حمایت از فلسطین نماد روشن‌فکری در جهان است مصرف نامتعارف گاز در بخش تجاری بررسی جنایات زیست محیطی اسرائیل در غزه تخلف حداکثری از اجرای قانون و سکوت قوه قضائیه! روایتی از حیدریه همدان در سومین قسمت «سرداران روستا» پاسخ به ابهامات و شایعات در مورد جنگ غزه پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟ ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ ضدگلوله با شبکه افق پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها