مشاهده خبر

دو شنبه 10 اردیبهشت 1403

حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» دوشنبه شب دهم اردیبهشت ماه با موضوع ماهیت اعتراضات دانشجویی در آمریکا روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

1

در بخش نخست، ارتباط اینترنتی با رافائل ماچادو – تحلیلگر سیاسی در برزیل – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی مجری به افق فلسطین اظهار کرد: بلینکن در حال فشار بر حماس و کشورهای عربی برای پذیرفتن توافق با رژیم صهیونیستی است و مشوق‌هایی را هم ارائه می‌کند ولی فعلا همه چیز در ابهام است چون مشخص نیست مسئله رفح و کرانه باختری چه خواهد شد ضمن اینکه تعداد زیادی از مردم غزه هنوز آواره‌اند.

ماچادو افزود: رژیم صهیونیستی به اعتراضات دانشجویی در آمریکا یا مردم در دیگر کشورها اهمیتی نمی‌دهند البته مردم هم نباید ساکت بنشینند ولی در مجموع و با توجه به شرارت همیشگی اسرائیل، امکان حمله به رفح وجود دارد.

رفتار منفعلانه آمریکا در مورد جنگ غزه

این تحلیلگر سیاسی خاطرنشان کرد: ایالات متحده (و دولت بایدن) حالت منفعلی به خود گرفته چون آوارگی و مشکلات مردم در غزه و خاورمیانه را می‌بینند و مردم هم مشاهده می‌کنند که آمریکا اهمیتی به آنها نمی‌دهد.

او ادامه داد: دولت آمریکا در باتلاقی که نتانیاهو ایجاد کرده گرفتار شده ولی اگر بایدن می‌خواهد یک دوره دیگر هم رئیس جمهور باشد، باید کاری کند به خصوص اینکه چین و روسیه به عنوان قدرت‌های جهانی، عملکرد بهتری در عرصه جهانی داشته‌اند.

پس از آن گزارشی اختصاصی از غزه پخش شد و سپس مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اتفاقات و حواشی مربوط به جنگ غزه، کرانه باختری و همچنین اعتراضات دانشجویی در آمریکا پرداخت.

پخش گزارش اختصاصی به افق فلسطین از منطقه خان یونس، بخش بعدی برنامه بود.

فکرش را نمی‌کردیم 200 روز بگذرد و سران کشورهای عربی تنهایمان بگذارند

موضوعاتی که در این گزارش عنوان شد شامل موضوعات زیر بود:

  • اینجا و در مرکز استان خان یونس، شهروندان فلسطینی که به محل زندگی خود برگشته بودند با صحنه‌ی عجیبی مواجه شدند، آنها دیدند که همه خانه‌ها ویران شده و به دلیل تخریب شدید، حتی امکان برپا کردن چادر هم وجود نداشته است.
  • با این حال زنان و مردانی که به خان یونس بازگشته‌اند سعی دارند هر طور شده در محل خانه‌های ویران شده خود ساکن شوند و پیام امید را به دیگر هم وطنان خود برسانند.
  • بانویی فلسطینی به خبرنگار شبکه افق می‌گوید: هیچ کس فکر نمی‌کرد 200 روز از جنگ بگذرد و سران کشورهای عربی و اسلامی ما را تنها بگذارند و صدایمان را نشوند؛ ما مشکلات زیادی داریم و مجبوریم مسافت زیادی را طی کنیم تا کمی آب غیر آشامیدنی پیدا کنیم.

حاج نادر؛ وقتی همه می‌رفتند او داشت می‌آمد

در ادامه سام ترابی - پژوهشگر مطالعات راهبردی – در استودیوی شبکه افق حضور یافت؛ او با اشاره به سالگرد درگذشت مرحوم نادر طالب‌زاده اظهار کرد: حاج نادر فردی بود که در اتفاقات مختلف، آبدیده و خالص شد و به جایی رسید که الان حرف زدن از کارهایش، برای خیلی‌ از ما دشوار است.

ترابی افزود: او در دانشگاه کلمبیا و در آمریکا، در فضایی بسیار مناسب برای خیلی‌ از افراد، زندگی و تحصیل می‌کرد ولی حقیقت را شناخت و به گفته خودش با هواپیمایی به ایران برگشت که فقط خودش در آن بود و چند خبرنگار، چون همه داشتند از ایران می‌رفتند.

این پژوهشگر مطالعات راهبردی خاطرنشان کرد: بسیاری از چنین فردی با این روحیات خوششان نمی‌آمد، به خصوص اینکه او علنا از انقلاب اسلامی حمایت می‌کرد و تجربه و تخصص خود را در اختیار جبهه انقلاب گذاشت.

نقشه آمریکا برای خراب کردن همه چیز بر سر نتانیاهو

ترابی ادامه داد: جریانی که امروز در آمریکا حاکم است، در موضوع فلسطین و رژیم صهیونیستی به دنبال این است که همه چیز را گردن نتانیاهو بیندازند و بحث را شخصی کنند تا ماجرا جمع شود.

این پژوهشگر مطالعات راهبردی با بیان اینکه مرحله بعدی، روی کار آوردن شخصی دیگر و مقبول‌تر در رژیم صهیونیستی است تا بحث کنار گذاشته شده دو کشوری را احیا کنند گفت: سناتورهای قدرتمندی مثل چاک شومر و دیگر قدرتمندان آمریکا، به یکباره بحث دیوان کیفری بین‌المللی را مطرح می‌کنند و احتمالا برای سران حماس هم این کار را انجام دهند.

ایده همیشگی دموکرات‌ها برای مصادره اعتراضات دانشجویی

او تصریح کرد: اعتراضات دانشجویی در آمریکا به شدت از سوی دولت بایدن مصادره شده چون دموکرات‌ها برای پیروزی در انتخابات، به رأی اقلیت‌ها و دانشجویان نیاز دارند.

ترابی افزود: همیشه در آمریکا، فشاری که از سوی جوانان شروع می‌شود به سمت حزب دموکرات جهت داده شده و مصادره به مطلوب می‌شود و امروز هم هیئت حاکمه ایالات متحده چون به دنبال نجات اسرائیل است همین کار را می‌کند.

این پژوهشگر مطالعات راهبردی تصریح کرد: وقتی موضوع به منافع ژئوپلیتیکی دنیای غرب خصوصا آمریکا می‌رسد، تمام اصول و قوانین خودشان را هم زیر سوال می‌برند چون حفظ منافع راهبردی جهانی، اولویت اصلی آنهاست.

تشکل‌هایی دانشجویی و حامی فلسطین ولی وصل به دموکرات‌ها

ترابی افزود: قطعا شروع کار اعتراضات دانشجویی در آمریکا، با نیت درست و خالصانه بوده ولی تشکل‌هایی در دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد که مربوط به حزب دموکرات هستند و جالب اینکه یکی از آنها، تشکلی حامی فلسطین و مسلمانان است.

این پژوهشگر مطالعات راهبردی گفت: پول و عقبه لجستیکی این تشکل‌ها که کمتر از دو هفته تمام دانشگاه‌ها را پوشش می‌دهند، به افرادی بر می‌گردد که جزو فعالان حزب دموکرات در کنگره و دولت بر می‌گردد، صهیونیست‌های لیبرال که چندان هم با نتانیاهو خوب نیستند و عقیده دارند او چهره اسرائیل و آمریکا را تخریب کرده است.

به گفته او، هدف این افراد و تشکل‌ها، حفظ سیطره آمریکا در جهان ولی با چهره‌ای متفاوت و همراه با لبخند است.

نقش گروه‌های مقاومت در تامین امنیت ایران

ترابی ادامه داد: نمی‌توان اقتصاد را درست کرد وقتی امنیت نداشته باشیم، مثل اینکه بخواهیم بهترین خانه را در محله دزدها و قاچاقچی‌ها بسازیم؛ تمام گروه‌های مقاومت در منطقه، بخش لاینفک تامین امنیت در ایران هستند.

آخرین اخبار

گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین» طنین دعای پرفیض عرفه در کربلا از شبکه افق دولت رئیسی، الگویی برای منتخبان جمهور دیدگاه‌های مسعود پزشکیان در مورد فلسطین فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق دولتی که در فسادستیزی متفاوت بود بررسی دغدغه ذهنی پسرها در مستند «صفر یک» «دومینو» با موضوع همزیستی انسان و سگ روی آنتن می‌رود نقشه‌هایی که غرب برای غرب آسیا داشت اسرائیل در هراس از پاسخ سخت حزب الله زمینه‌سازی برای ظهور در برنامه «بزرگراه همت» صله‌رحم و نماز اول وقت مهم‌ترین خصیصه اخلاقی برادرم بود مستند «جنون هسته‌ای» با افشای اسنادی از نتانیاهو به افق رسید پیشرفت خیره‌کننده‌ هسته‌ای ایران تنها در 3 سال چرا آمریکا برای آتش بس در غزه به تکاپو افتاده است؟ فصل پنجم مستند «بزرگراه همت» رونمایی شد تاکتیک‌ها و تکنیک‌های انتخاباتی؛ از غرب تا ایران هزینه و فایده مقاومت بیشتر است یا سازش؟ تحول حوزه سلامت در دوران شهید جمهور شدت گرفتن جنگ در غزه و تهدید پوشالی اسرائیل برای حمله به لبنان مستند «بدون حکم» روی آنتن شبکه افق سیما شورایی که اصولا سفارش قبول نمی‌کند! بررسی عملکرد شورای نگهبان در شبکه افق روایت سفرهای استانی شهید جمهور در مستند «آن سوی سفر» آیا نتانیاهو باز هم اشتباه خواهد کرد؟ روایت سفرهای استانی شهیدجمهور در مستندهای افق «به نام قانون» به میز نقد کافه مستند رسید وقتی استاندارد «استاندارد» ایران بالاتر رفت وقتی مردم پای نظام جمهوری اسلامی هستند دولتی که دو گانه دیپلماسی و میدان را از بین برد ورود دوباره ایران به فضا با روی کار آمدن دولت رئیسی وقتی هیچ کس به آمریکا اعتماد ندارد دنیایی نو به نام «عصر خمینی» حقیقت صهیونیسم از زبان خاخام‌های یهودی آمریکایی مردم زمان شاه هم از اسرائیل نفرت داشتند تلاش افق برای پوشش اخبار شهید جمهور شهید رئیسی مصداق سیاست‌ورزی الهی و مردم‌سالاری دینی بی نظمی جهانی برای حمایت از اسرائیل! نظم نوین جهانی و افول هژمون آمریکا شهید رئیسی؛ الگویی برای همه آنها که قصد خدمت دارند نقش مهم شهید امیرعبداللهیان در تعاملات خارجی ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها