مشاهده خبر

دو شنبه 20 فروردین 1403

راز قدس در روایت فتح

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» دوشنبه شب با موضوع اندیشه شهید آوینی در موضوع فلسطین، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، ارتباط اینترنتی با برونو بیکلینی – استاد دانشگاه در برزیل – برقرار شد؛ او در گفت‌وگو با حسینی اظهار کرد: این فقط نتانیاهو نیست که برای جنگ غزه هزینه داده، بلکه وزرای کابینه و دیگر مقامات رژیم صهیونیستی هم چنین وضعیتی دارند چون همه آنها گمان می‌کردند حماس طی یک یا دو ماه نابود شود و پشتیبانی مردمی خود را هم از دست بدهد؛ همه این عوامل سبب شده امروز شاهد اختلافات علنی داخل کابینه نتانیاهو باشیم.

بیکلینی افزود: حس مشترکی نسبت به فلسطین و رژیم صهیونیستی در بین کشورهای آمریکای جنوبی و لاتین وجود دارد و رگه‌هایی از واقعیت هم در ذهن روسای جمهور آنها شکل گرفته است چون به عینه می‌بینیم اسرائیل چه بلایی بر سر فلسطینی‌ها آورده است.

در ادامه مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار میدان جنگ در غزه پرداخت و سپس ارتباط اینترنتی با عباس بازدار - دبیر میز فلسطین بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیاء - برقرار شد.

پویش پرچم؛ راهکاری مردمی برای فراموش نشدن مسئله فلسطین

او در گفت‌وگو با حسینی مجری به افق فلسطین اظهار کرد: باید به دو اصل باور داشته باشیم، اینکه مسئله فلسطین موضوع ما هم هست و دیگر اینکه مردم، نقش مهمی در حل و فصل این مسئله دارند.

بازدار افزود: مهمترین راهبرد رژیم صهیونیستی این است که مسئله فلسطین را با ایجاد اختلاف میان مردم منطقه به فراموشی بسپرد و اینجا، نقش کلیدی مردم مشخص می‌شود تا اجازه چنین کاری را ندهند که نامگذاری روز قدس، یکی از ابتکارات امام خمینی(ره) برای همین مهم بود.

او ادامه داد: بعد از طوفان الاقصی که مسئله فلسطین در سطح جهان مطرح شد، اعلام موضوع ما باید دائمی باشد که یکی از راهکارهای آن، نصب پرچم فلسطین بر سر در منازل و محل کار است.

نقش انقلاب در تحول فکری شهید آوینی

مهمان برنامه امشب، حجت‌الاسلام عباس محسنی - پژوهشگر حوزه انقلاب اسلامی – بود؛ او در پاسخ به این سوال که شهید آوینی قبل و بعد از انقلاب چه تفاوتی از نظر شخصیتی و فکری داشت اظهار کرد: شهید آوینی در اوایل جوانی تم روشنفکری داشت ولی نه به معنای پیروی از مد، بلکه به خاطر روحیه جست‌وجوگری که داشت، سعی می‌کرد بیشتر موضوعات را از نزدیک تجربه کند.

محسنی افزود: رشته تحصیلی او یعنی معماری نیز نقش مهمی در آشنایی او با هنر داشت ضمن اینکه با فلسفه هم در ارتباط بود و همین مسائل سبب شد به حوزه‌های جدیدی ورود کند.

این پژوهشگر و نویسنده گفت: انقلاب اسلامی تحول عجیبی در آوینی به وجود آورد که می‌‌توان گفت او نمونه کامل انسانی بود که با انقلاب، دوباره متولد شد.

توصیف عجیب شهید آوینی درباره امام خمینی(ره)

او ادامه داد: شهید آوینی، امام خمینی(ره) را نتیجه رسالت انبیای الهی می‌دانست و حتی در نامه‌ای به برادرش در آمریکا نوشته بود همه آنچه درباره ویژگی‌های پیامبران الهی خوانده‌ایم، امروز در وجود امام خمینی(ره) جلوه‌گر شده است.

راز جمله معروف امام درباره گذشتن راه قدس از کربلا

محسنی با بیان اینکه مسئله قدس و فلسطین از همان ابتدای دوره فیلمسازی شهید آوینی و مجموعه روایت فتح، در آثار او نمود دارد گفت: همزمان با عملیات والفجر هشت، اسرائیل هم به جنوب لبنان حمله کرده بود که با اعزام مستشاران ایرانی به آنجا همراه بود و همان زمان هم امام خمینی(ره) راهبرد «راه قدس از کربلا می‌گذرد» را مطرح کردند؛ این موضوع در قسمت‌های ابتدایی روایت فتح جلوه خاصی دارد.

این پژوهشگر حوزه انقلاب خاطرنشان کرد: شهید آوینی هم در سال‌های ابتدایی دهه 60 بر این موضوع تاکید داشت که راه قدس از کربلا می‌گذرد و حالا در سال 1403 مردم دریافته‌اند که این جمله چه معنایی داشته است.

آثار این مرد اگر امروز هم پخش شوند تازه هستند

او تصریح کرد: آن قدر اطلاعات خوب راجع به سری‌های آخر روایت فتح (درباره لبنان و فلسطین) وجود دارد که اگر امروز هم از تلویزیون پخش شود، تازه و کاربردی است.

محسنی با بیان اینکه علاوه بر این، طرز تفکری که حکایت از رویارویی جبهه حق و باطل می‌کند، در آثار آوینی مشهود است گفت: شهید آوینی معتقد بود غرب برای حفظ استیلای خود بر جهان اسلام، جز در مواردی نیاز به حضور نظامی ندارد بلکه بیشتر شیوه‌هایش فرهنگی و نفوذ ابتذال است.

مردی تکرار ناپذیر برای جبهه فرهنگی انقلاب

این پژوهشگر حوزه انقلاب اسلامی افزود: امروز عده و عُده نیروهای انقلابی نسبت به گذشته بیشتر است ولی واقعیت این است که پدیده‌ای مثل شهید آوینی تکرار نشده است.

او ادامه داد: ظهور معجزه‌ای مثل سید مرتضی بعید نیست ولی عوامل زیادی باید دست به دست هم بدهند که چنین نیرویی به صورت خودجوش، وارد میدان شود و حتی می‌توانم بگویم برخی عوامل دست خود او هم نبوده‌‌اند؛ او در کورانی از حوادث صیقل یافت و به گوهری تبدیل شده که می‌شناسیم.

آخرین اخبار

نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها