مشاهده خبر

سه شنبه 15 اسفند 1402

ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است!

برنامه تلویزیونی «به افق فلسطین» سه‌شنبه شب 15 اسفند با موضوع بررسی ابعاد مختلف ابر معامله صهیونیستی – آمریکایی – صهیونیستی و ارتباط آن با جنگ غزه، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، مهدی آقا موسی طهرانی به مرور آخرین اخبار میدان جنگ در غزه، جنوب لبنان، کرانه باختری و یمن پرداخت و سپس ارتباط زنده اینترنتی با کوین برت – استاد دانشگاه در تونس – برقرار شد.

آمریکا می‌تواند ولی نمی‌خواهد

او در پاسخ به سوال حسینی مجری به افق فلسطین درباره توقف جنگ و نظر آمریکا در این زمینه اظهار کرد: دولت آمریکا قدرت این را دارد که جلوی جنگ و نسل‌کشی اسرائیلی‌ها را بگیرد ولی زمانی که ارسال مستمر سلاح و تجهیزات از آمریکا را می‌بینیم، نمی‌توانیم رفتارهای دوگانه کامالا هریس و جو بایدن را باور کنیم.

برت افزود: صهیونیست‌ شدن دولت آمریکا در زمان جو بایدن بیشتر شده در حالیکه ما فکر می‌کردیم شاید جمهوری‌خواهان این ویژگی را داشته باشند.

طوفان الاقصی و بر هم زدن طرح ژئوپلیتیکی آمریکا

بعد از آن مهدی خراتیان - مدیر اندیشکده احیای سیاست – در استودیوی شبکه افق حضور یافت.

او گفت: تا قبل از هفتم اکتبر، یک طرح ژئوپلیتیکی با محوریت پیوند یورو - آتلانتیک و با مدیریت آمریکا در حال اجرا بود ولی طوفان الاقصی این معادله اقتصادی و نظامی را بر هم زد.

خراتیان خاطرنشان کرد: بعد از جنگ یوم کیپور، تنش‌ها در منطقه علیه اسرائیل کاهش یافته بود ولی عملیات سیف القدس و مهمتر از همه طوفان الاقصی توانستند این تنش‌زدایی بین اسرائیل با کشورهای منطقه را از بین ببرند.

نقش آمریکا در ورود زمینی اسرائیل به جنگ غزه

این کارشناس مسائل استراتژیک گفت: آمریکا اوایل جنگ غزه با ورود زمینی صهیونیست‌ها به این منطقه مخالف بود ولی بعدا مجوز دادند که اسرائیل تا می‌تواند غزه را تخریب کند، که این مسئله به اقتصاد دوره بازسازی و مباحث استراتژیک از نظر تحمیل خواسته‌ها به مقاومت مربوط است.

به گفته او، جان کربی همان اوایل جنگ و خیلی خونسرد گفته بود اسرائیل بمباران می‌کند و ممکن است مردم هم کشته شوند!

چه کشورهایی در مذاکرات آتش بس جنگ غزه دخیل هستند؟

مدیر اندیشکده احیای سیاست خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی، آمریکا (شامل تیم بایدن و البته اثرگذاری غیر مستقیم بایدن)، امارات، مصر، اردن، حماس و گروه‌های مقاومت، تشکیلات خودگردان و فتح (محمود عباس) و مخالفان او و محور اخوانی (قطر و ترکیه) در مذاکرات آتش بس و البته در جنگ غزه دخیل هستند و هر کدامشان مطالباتی دارند.

او افزود: سه پرونده تبادل اسرا، بازسازی تشکیلات خودگردان و ابرمعامله آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی، سه پرونده‌ای هستند که همزمان در حال پیش بردن هستند.

سه هدف مهم آمریکا در مذاکرات آتش‌بس چیست؟

خراتیان با بیان اینکه نتانیاهو احساس می‌کند ترامپ متحد مطمئن‌تری است به همین دلیل به انتخابات آمریکا هم نیم نگاهی دارد گفت: از سوی دیگر، بایدن هم نمی‌خواهد حمایت لابی‌گری صهیونیست‌ها را در این انتخابات از دست بدهد.

او افزود: تحقق ابرمعامله عادی‌سازی صهیونیستی - سعودی تا ماه ژوئن، یکی دیگر از اهداف مهم آمریکا در این مذاکرات است البته آنها قصد دارند جلوی شروع یک انتفاضه دیگر در ماه رمضان را بگیرند.

معاهده امنیتی که عربستان به دنبال آن است

مدیر اندیشکده احیای سیاست گفت: عربستان از ابر معامله صهیونیستی - سعودی به دنبال برقراری معاهده امنیتی هستند و تا زمانی که دموکرات‌ها بر سر کار باشند، باید این معاهده به امضا برسد.

او ادامه داد: بر اساس این معاهده، اگر عربستان مورد حمله قرار بگیرند، آمریکا باید وارد عمل شود و از سعودی‌ها حمایت کند.

طرح پیچیده‌ای به نام «نه عباس نه حماس»

خراتیان با بیان اینکه اماراتی‌ها، ترکیه را با خود همراه کرده‌اند و یکی از گزینه‌های اصلی برای مشارکت در بازسازی غزه هستند گفت: امارات بر اساس نظم نوین منطقه‌ای و سرمایه‌گذاری کلان در ترکیه، توانسته‌اند نظر ترک‌ها را به خود جلب کنند.

این کارشناس مسائل استراتژیک افزود: طرح نه عباس نه حماس، (حذف محمود عباس و حماس) و تشکیل دولت تکنوکرات در غزه، برنامه‌ای است که اماراتی‌ها پیشنهاد کرده و به دنبال اجرای آن هستند البته حماس هم نشانه‌هایی از موافقت با این طرح - در صورت تحقق حقوق مردم غزه - داشته‌اند.

چرا ایران باید به مسئله مذاکرات آتش بس ورود کند؟

او افزود: آمریکا، عربستان و سایر کشورهای عربی پذیرفته‌اند که حماس نابودشدنی نیست ولی باید جلوی قدرت این گروه را بگیرند.

خراتیان گفت: ممکن است درهایی به روی محور مقاومت باز شود و اگر چنین شود ما نباید منفعل باشیم، بلکه باید با قدرت رسانه‌ای و هر آنچه داریم به صحنه بیاییم چون اگر معامله امنیتی، اقتصادی و سیاسی بزرگ صهیونیستی - سعودی شکل بگیرد، معادلات منطقه تغییر می‌کنند.

آخرین اخبار

مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها