مشاهده خبر

دو شنبه 9 بهمن 1402

میراث ملی زیست محیطی ایران در محاصره برج‌ها

مجله خبری «فرامتن» با موضوعاتی همچون تورم بالای موجود و نیز اهمیت باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، شنبه هفتم بهمن ماه روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، محسن قره شیخ‌لو مجری فرامتن به رقم نرخ تورم سالانه اشاره کرد که به 43.6 رسیده است؛ «تورم زندگی و کار مردم را دچار مشکلات بسیار جدی کرده است» جمله‌ای که رئیس جمهور خرداد 1400 به درستی بیان کرد و وعده داد نرخ تورم را طی دو سال به نصف کاهش داده و سپس به سمت تک رقمی شدن سوق دهد ولی حالا در سال سوم دولت سیزدهم، نرخ تورم همچنان در کانال 40 درصد بالا و پایین می‌شود.

حالا مردم می‌پرسند دولت در این دو سال چه کاری انجام داده و اصولا در سالی که به نام مهار تورم نامگذاری شده، چه برنامه‌ای برای مهار تورم توسط دولت چیده شده است؟

بخش بعدی برنامه، میز اقتصادی و سیاسی با اجرای سید ساسان رئیسیان بود؛ در این قسمت که با موضوع چالش‌های پیش روی باغ گیاهشناسی ایران روی آنتن رفت، مرتضی جابری مقدم (عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران) به عنوان کارشناس حضور داشت.

او اظهار کرد: باغ گیاهشناسی تفاوتی اساسی با هر باغ و پارک دیگری دارد بنابراین سخن گفتن از اینکه تغییر کاربری آن هم مثل سایر باغ‌هاست یا حتی بحث از جابجایی باغ، کاملا اشتباه است.

این کارشناس باغ گیاه‌شناسی را سرمایه‌ای ملی دانست که با نیم قرن تلاش به دست آمده است گفت: نمونه این باغ در ایران وجود ندارد و می‌توان آن را میراث فرهنگی و امنیتی کشور دانست چون ژنوم‌های متنوعی در آن نگهداری می‌شود که برای امنیت غذایی کشور ضروری هستند.

او تصریح کرد: باغ گیاه‌شناسی در هر جای دنیا که باشد، مدیریت شهری و حاکمیت از آن مثل یک سرمایه ملی حفاظت می‌کنند ولی در ایران این تفکر وجود ندارد چه اینکه حتی دستگاه‌های مسئول این باغ را به درستی معرفی هم نکرده‌اند.

جابری مقدم با بیان اینکه وقتی در سال 1348 باغ گیاهشناسی در بیرون شهر تهران احداث شد عنوان کرد: این باغ کاربری‌های مختلفی را نیز همراه خود به وجود آورد که از آن جمله می‌توان به دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی و ... اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران افزود: هیچ کدام از طرح‌های تفصیلی در تهران، اجازه ساخت و ساز در حریم این باغ را مطابق آنچه امروز مد نظر شهرداری است نمی‌دهد، پهنه‌های مسکونی هم که در اطراف باغ در نظر گرفته شده تا حداکثر چهار طبقه دارای مجوز هستند و برج‌های چند ده طبقه یا چند طبقه زیر سطح هیچ توجیهی ندارند.

او ادامه داد: در منطقه 22 طی فاصله‌ زمانی 1369 تا 1396 تغییرات دمایی قال توجهی رخ داده و می‌توان گفت به صورت سالیانه، 2 درجه دمای این منطقه افزایش داشته و جزایر حرارتی ایجاد شده‌اند.

جابری مقدم ساخت و ساز و افزایش تراکم را عامل اصلی ایجاد جزایر حرارتی دانست و گفت: این مسئله تاثیر مستقیم روی باغ گیاه‌شناسی خواهد داشت.

او تصریح کرد: جانمایی باغ در این منطقه به خاطر ورزش بادهای کوهپایه‌ای تهران، خاک مناسب و وضعیت آب زیرسطحی قابل قبول بوده که موجب شده بعد از 50 سال، گونه‌های گیاهی مختلفی از سراسر دنیا در آنجا قابلیت بقا داشته باشند؛ با بسته شدن این شرایط از طریق بلندمرتبه‌سازی‌های عجیب و غریب، این فرصت از دست می‌رود.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها