مشاهده خبر

سه شنبه 26 دی 1402

چرا پزشکان ایرانی مهاجرت می‌کنند؟

مجله خبری «فرامتن» با موضوعاتی همچون میزان افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده، جریان شنبه‌های مطالبه‌گری و مهاجرت پزشکان و کادر درمان، دوشنبه 25 دی ماه روی آنتن شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، افزایش حقوق کارمندان دولت به 20 درصد مورد توجه قرار گرفت؛ این خبر از آنجا مهم است که پیشنهاد دولت متوسط افزایش 18 درصد بود ولی کمیسیون تلفیق، حداقل آن را به 20 درصد رسانده و واژه‌ی حداقل را هم حذف کرده است.

نکته اساسی این است که با تورم بیش از 40 درصد، چرا دولت و مجلس بر افزایش 18 تا 20 درصدی اتفاق نظر دارند؟

شنبه‌های مطالبه‌گری با همت زنان ایرانی

میز فرهنگی برنامه امروز، رقیه جوکار (مسئول شنبه‌های مطالبه‌گری) مهمان استودیوی شبکه افق شد؛ او با بیان اینکه جریان شنبه‌های مطالبه‌گری با رویکرد احیاگری امر به معروف مردم نسبت به مسئولان شکل گرفته است اظهار کرد: درصدد هستیم مسولان عرزشی و انقلابی، بیشتر در کنار مردم باشند و نیازهای واقعی آنها را بشنوند و برای آنها سیاست‌گذاری کنند.

جوکار خاطرنشان کرد: رهبری بر موضوع به کار گرفتن زنان در حوزه تصمیم‌سازی کشور تاکید داشته‌اند، ما هم به دنبال این هستیم که به مسئولان نشان دهیم مردم در کنارشان هستند و مردم هم این همکاری را ببینند، مطالبه‌گری باید همراه با راهکار باشد و جریان شنبه‌های مطالبه‌گری هم با همین رویکرد به راه افتاده است.

او با بیان اینکه مسئولان باید بدانند صندلی مدیریت، متعلق به شهدا و مردم است گفت: هیچ کس نباید خود را مافوق مردم بداند بلکه باید کنار آنها باشد، وقتی مسئولان کنار مردم بنشینند و صدای آنها را بشنوند، به این اتفاق نظر می‌رسند.

مسئول شنبه‌های مطالبه‌گری افزود: هر طرح و برنامه‌ای که اجرایی می‌شود، باید سه آیتم مهم داشته باشد، نخست اینکه عالمانه باشد، مستمر و فراگیر هم باشد و این جریان، به دنبال تحقق سه موضوع یاد شده است.

پزشکانی که 12 میلیون حقوق می‌گیرند

میز سیاسی و اقتصادی برنامه فرامتن هم به موضوع مهم مهاجرت پزشکان و کادر درمان اختصاص داشت؛ دکتر رضا لاری‌پور (معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی) در این بخش حضور یافت؛ او به آمارهای منتشر شده در مورد مهاجرت کادر درمان اشاره و ابراز کرد: بدیهی است که این آمارها واقعی هستند چون نتایج آن کاملا مشهود و ملموس است و اغراقی هم در این زمینه وجود ندارد.

لاری‌پور افزود: پدیده مهاجرت بسیار سخت و دشوار است و اینگونه نیست که شخصی به راحتی از خانواده و بستگان و کشور خودش دور شود؛ فرآیند مهاجرت هم پیچیده است و به سادگی نمی‌توان زندگی در کشوری دیگر را از نو شروع کرد.

معاون سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه آمار مهاجرت کادر درمان و پزشکان ایرانی نسبت به سایر اقشار زیاد نیست گفت: ولی از نظر اثرگذاری و نیاز جامعه‌ی ایرانی به حوزه سلامت، اهمیت به مراتب بیشتری دارد و فقدان پزشکان متخصص و کادر درمان دلسوز، به چشم می‌آید.

او تصریح کرد: عوامل اقتصادی و معیشتی، مهمترین دلیل مهاجرت کادر درمان است و مسائلی مانند کم توجهی به شأن و جایگاه، عوامل شخصی و خانوادگی و همچنین مسائل سیاسی و فرهنگی، در اولویت بعدی هستند.

لاری‌پور با بیان اینکه بسیاری از جامعه پزشکی ایران درآمدی بین 8 تا 12 میلیون تومان دارند عنوان کرد: بسیاری این موضوع را باور نمی‌کنند ولی حقیقت این است که 15 هزار نفر از پزشکان ایرانی که رزیدنت‌ها را تشکیل می‌دهند همین مقدار دریافتی دارند.

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: 20 هزار پزشک عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند که در بالاترین سطوح یعنی استاد تمام، حداکثر 60 میلیون تومان حقوق می‌گیرند و عمده جامعه پزشکی ایران، درآمدی حدود 30 میلیون تومان دارند.

او ادامه داد: به خاطر یک نفر که با شرایط خاصی در جایی مشغول فعالیت است نمی‌توان گفت همه پزشکان کارانه چند ده تا چند صد میلیونی دریافت می‌کنند.

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها