مشاهده خبر

یک شنبه 12 آذر 1402

آیا طرح گردشگری آشوراده به محیط زیست آسیب می‌زند؟

سرپرست دفتر مدیریت زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طرح گردشگردی آشوراده که تصویب شده صرفا در محدوده ۲۲ هکتاری و بر اساس تفرج گسترده است و تفرجی که در منطقه اتفاق خواهد افتاد با ظرفیت بردی مشخص شده، تعریف و تمام تمهیدات حفاظتی برای آن در نظر گرفته شده است.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته به این خبرها اشاره شد: بزرگترین تولید زنجیره‌ ارزش پوشاک کشور در زنجان آماده بهره‌برداری شد، ۱۲۵ پروژه آب و خاک استان اردبیل اجرا و تکمیل شد، خودکفایی کشور در تولید کاغذ کتب درسی، نصب ۲۲۰ نیروگاه کوچک مقیاس خورشیدی توسط سپاه الغدیر یزد، اففتاح ۱۰ کیلومتر از بزرگاه زاهدان به نصرت‌آباد، کمک ۱۷ میلیاردی خیران مدرسه‌ساز در شهر خدابنده زنجان.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به کتاب جغرافیای سیاسی رژیم صهیونیستی و با حضور سهیل کثیری نژاد، نویسنده کتاب جغرافیای سیاسی رژیم صهیونیستی و کارشناس مسائل یهودیت و صهیونیسم پرداخته شد.

وی گفت: جغرافیای سیاسی به صورت کلی رابطه دو پدیده را با همدیگر می‌سنجد، یک پدیده زمین که مؤلفه اصلی در جعرافیاست و یک پدیده قدرت، که مؤلفه اصلی در سیاست است. اینکه موقعیت یک کشور در یک جعرافیای خاص چه تاثیری بر عملکرد سران آن کشور و تصمیم‌گیری‌هایشان، نقاط ضعف و نقاط قوت به همراه می آورد، موضوع علم جغرافیای سیاسی است.

وی افزود: جغرافیای سیاسی یکی از رشته‌های نوپا در ایران است و حدود ۳۰ سال قدمت دارد. منحصرا در حوزه رژیم صهیونیستی هیچ مطلبی نداشتیم در حد چند مقاله بسیار ابتدایی و کلی بود.  ما محفل علمی و آکادمیک از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه مطالعات رژیم صهیونیستی نداریم. در این کتاب به مسائل مورد نیاز در عصر حاضر هم پرداختیم.

این نویسنده گفت: جغرافیای سیاسی یکی از پایه‌های آن زمین و جغرافیاست و شاید می‌توان گفت مهمترین چیز که بر آن اثر می‌گذارد، همین باشد. طبیعتا اگر این مسایل را بشناسیم خیلی راحت‌تر میتوانیم تحلیل‌هایمان را به سمت درست ببریم.

در بخش میز سیاسی و اقتصادی برنامه به موضوع پروژه گردشگری دریاچه آشوراده و با حضور علیرضا نجیمی، سرپرست دفتر مدیریت زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست و فرزاد علیزاده، کنشگر و فعال محیط زیست به عنوان مهمانان برنامه پرداخته شد.

نجیمی گفت: دریاچه آشوراده، به عنوان یک پناهگاه حیات‌وحش میانکاله است و دو عنوان بین‌المللی، تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات‌وحش و زخیره‌ساز زیست کره دارد و این عناوین ناشی از اهمیت این منطقه است که با وسعت ۶۷ هزار هکتار در دو استان مازندران و گلستان واقع شده است. سالانه ۶۰۰ هزار پرنده وارد این منطقه می‌شوند و جاذبه‌های مختلف طبیعی و طبیعت‌گردی در این منطقه داریم..

علیزاده گفت: براساس قوانین و معاهدات بین المللی ، از جمله کنوانسیون بین‌المللی رامسر، کنوانسیون تنوع زیستی قانون حفاظت بهداشتی محیط زیست، قانون الحاق کنوانسیون حفاظت از پرنده‌های مهاجر و همچنین اراء صادر شده در دستگاه قضایی کشور، هر گونه ساخت و ساز در پناهگاه حیات وحش میانکله به طبیعت این منطقه آسیب میزند.

نجیمی در ادامه‌ گفت: طرح گردشگردی آشوراده که تصویب شده است صرفا در محدوده ۲۲ هکتاری و براساس تفرج گسترده است. و تفرجی که در منطقه اتفاق خواهد افتاد با ظرفیت بردی مشخص شده، تعریف شده است و تمام تمهیدات حفاظتی برای ان در نظر گرفته شده است.

علیزاده گفت: در سال ۹۳ تفاهمنامه‌ای در این خصوص امضا شده که در محدوده ۳۸۰ هکتاری این طرح اجرا شود اما در حال حاضر خبر القای این طرح را اعلام نکردند. به نظر میرسد مدیران استان گلستان به شدت به دنبال اجرای این طرح هستند.

نجیمی در ادامه گفت: سازمان نظارت و بازرسی کشور ۹ ایراد از این طرح گرفته بودند که تمام ایرادات در زمینه مدیریتی بوده و هیچ ایراد محیط زیستی از آن گرفته نشده است.

وی گفت: این طرح مجوزهای لازم از مراجع ذیرط را گرفته است. اولین مجوز، مجوز ارزیابی زیست محیطی است ابعاد مجوز به صراحت در آن عنوان شده است، مثلا اقامت شبانه نباشد ملزومات ساخت و سازی در آن باشد و ...

در رابطه با بحث درآمدزایی هدف اول از این طرح درآمدزایی نیست بلکه طرح محافظت و مشارکت است در کنار حفاظت که در منطقه انجام می‌شود ظرفیت‌های مشارکت و بهره‌برداری از‌ منافع را هم داشته باشیم. یعنی از ظرفیت‌هایی که در منطقه وجود دارد استفاده کنیم. که این انتفاع به جوانان محلی و حتی به سرمایه‌گذارانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند، برسد. در این طرح کاربری‌هایی دیده شده است در کنار اهداف حفاظتی که داریم دنبال می‌کنیم، بحث‌های آموزشی و فرهنگی است.

علیزاده گفت: کُلمه خوراک اصلی ماهیان خاویاری است، انفراص کُلمه و نابودی آن منجر به نابودی خاویار است و متاسفانه به دلیل رفت و آمدهای قایق‌های موتوری صیادی در خلیج گرگان در حال انقراض است. فوک خزری یکی دیگر از گونه‌های فوک موجود در این خلیج است که بسیار آسیب‌پذیر است.

نجیمی خاطرنشان کرد: فعالیت‌هایی که پیش‌بینی شده اگر درست انجام بشود، نگرانی درباره مساله محیط زیست را رفع می‌کند. در راستای اهداف محیط زیست و سازمان محیط زیست برخلاف وظایفی که برعهده‌ش گذاشته شود، عمل کند. در این طرح، ساخت و ساز ماندگار نداریم و ساخت و ساز متحرک و به صورت آلاچیق و سیار خواهد بود‌

علیزاده افزود: ۱۸ ماه پیش طرح لایروبی خلیج گرگان اتفاق افتاد، و مشکلات عدیدی برای فوکها ایجاد کرد. ما نگران هستیم که گردشگری که باعث شود که به این منطقه اسیب بزند. ولی سوال اصلی این است که محیط زیست متولی امر گردشگری است؟ چرا سازمان محیط زیست اصرار دارد که اراضی ملی را اداره کند.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها