مشاهده خبر

دو شنبه 22 آبان 1402

کم توجهی وزارت اقتصاد به یک ظرفیت مهم اقتصادی در شرق کشور

معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: بخش عظیمی از سیستان و بلوچستان می‌تواند زیر پوشش طرح پرورش میگو برود، ولی فقط 2 هزار تن داریم از گواتر برداشت می‌کنیم.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: چهارهزار واحد نهضت ملی مسکن چهارمحال و بختیاری در آستانه بهره‌برداری، ایجاد 2 هزار فضای ورزشی درون مدرسه‌ای در دولت سیزدهم، نیروگاه 546 مگاواتی سبزوار آماده بهره‌برداری است، افتتاح سه طرح آموزشی در خراسان شمالی، توزیع بیش از 2500 سامانه خورشیدی تولید برق بین عشایر استان فارس، افتتاح پارک 4 هکتاری «لاوان» در سنندج، برگزاری اردوی جهادی در روستای سفیدان بجنورد.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع پویانمایی «بچه زرنگ» پرداخته شد و حامد جعفری، تهیه کننده این انیمیشن به عنوان مهمان این بخش از برنامه بود.

 وی گفت: انیمشن سینمایی نیاز به یک فرآیند طولانی دارد و معمولا بین 3 تا پنج سال زمان می برد و یک تیم ساخت حجیم دارد، معمولا به این شکل است که از پیش تولید و قصه شروع می شود تا به فرآیندهای پسا تولید می رسد، نکته مهمی که انیمیشن دارد، خلق آن است. تولید انیمیشن یک کار شرکت محور است.

جعفری افزود: داستان این انیمیشن این است که گروهی به دنبال منقرض کردن حیوانات هستند هو ببر مازندران یکی از آنهاست. حفاظت از جنگل یک قصه جهان شمول است و شاید برای فرهنگ‌های مختلف و گروه‌های مختلف قابل فهم می‌باشد. حوزه کودک اساسا اینطور است داشته هایی که بچه ها دارند برای اینکه یک فیلم و محتوایش را متوجه شوند، داشته های خیلی حجیم و متعدد نیست. این مساله باعث می شود که یک ادبیات بین المللی ناخودآگاه داشته باشیم، البته تفاوت ها و تمایزهای خیلی جدی دارد.

وی خاطرنشان کرد: یک نکته مهم باید به آن توجه کنیم این است که زمانی یک اتفاق تبدیل به صنعت می شود که گردش مالی مقرون به صرفه درون آن شکل بگیرد و سرمایه گذارها خودشان ترغیب شوند که در آن سرمایه گذاری کنند.

بخش بعدی برنامه به موضوع ظرفیت‌های شیلات در استان سیستان و بلوچستان اختصاص داشت و محمود حافظیه، معاون پژوهش و فناوری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به عنوان مهمان برنامه در این باره گفت‌وگو کرد.

وی گفت: یک از ظرفیت های بزرگ در استان سیستان و بلوچستان در نوار ساحلی آن نزدیک به 200 هزار تن از مجموعه آبزیان درشت صید می شود ماهی تن در قوطی کنسرو تن می شود و پنجاه درصد این ماهی فیله می شود و 50 درصد آن اضافات می شود و در بهترین شکل آن به پودر ماهی تبدیل می شود.  قیمت تن ماهی در کشور ما یک بیستم کشورهای دیگر است. تن ماهی، تنها ماهی است که به شکل صنعتی می توان زائدات آن را جمع آوری کرد و میلیاردها تومان از قبل آن در منطقه درآمدزایی کرد.

حافظیه خاطرنشان کرد:  در استان سیستان و بلوچستان، ظرفیت برای 45 هزار تن پرورش ماهی در قفس از قبل پیش بینی شده است که امروز یک تن از آن هم تولید نمیشود. این کار نیاز به سرمایه گذاری سنگین بخش خصوصی و تسهیلات دولت دارد. پیچیدگی های زیادی وجود دارد که سازمان های متعددی هستند که هر کدامشان در یک مقطع زمانی به موقع یک مجوز باید به من سرمایه گذار بدهد که این اتفاق نمی افتد. در پرورش ماهی در قفس نقشه راه درستی برای وجود ندارد و متولی مشخصی ندارد.

وی افزود: مجوز صید براساس مطالعات ذخایر آبزیان صورت می گیرد، موسسه تحقیقات هر ساله از گروه های مختلف آبزیان مطالعات انجام می دهد و یک عدد میزان برداشت بهینه به ذخایر باقی مانده آسیب نرسد به سازمان شیلات اعلام می‌کنیم و سازمان براساس داده های ما مجوز صید را می دهد.

وی افزود: بخش عظیمی از استان می تواند تحت پوشش پرورش میگو برود، میگو تنها محصولی است که کاملا صادرات محور است و بیش از 80 درصد پرورش کشور صادراتی است و دلار وارد کشور می شود. چرا در ظرفیتی که سرمای گذاری مطالعاتی انجام شده و بیش از 40 هکتار مطالعاتشان انجام شده ولی فقط 2 هزار تن داریم از گواتر برداشت می‌کنیم؟! وزارت اقتصاد بخشی که قرار است به وظیفه اشتغال فکر کند، در حوزه کار و  امور اجتماعی متولی صید قاچاق می شود که به مجوز صید تبدیل شود ولی به این مقوله‌ای که توصیه منطقی پشت آن است، توجهی نمی‌کند.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها