مشاهده خبر

یک شنبه 14 آبان 1402

آب‌های روان، راه‌حل پایدار و کم‌هزینه آبرسانی به سیستان و بلوچستان

یک پژوهشگر حکمرانی، سیاستگذاری و دیپلماسی آب گفت: راه‌حل بحران کم آبی این استان این است که سازه‌های روان آب در کل استان پراکنده شود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب ۲۴ ساعت گذشته در ایران، به این خبرها پرداخته شد: احداث ٢٩ مدرسه در مناطق محروم در قزوین از سوی بنیاد برکت، صدور پروانه بهره‌برداری ۱۵۳ واحد تولیدی در آذربایجان شرقی، افتتاح فرودگاه سقز با انجام یک پرواز رفت و برگشت، بهره‌مندی ۸۹۲ بیمار خاص از خدمات ویژه بیمه سلامت در زنجان.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع کتاب من عروسک گلهانم با حضور مهناز فتاحی، نویسنده این کتاب پرداخته شد.

وی گفت: تخیل در نگارش کتاب‌های کودکان و نوجوانان خیلی تاثیر دارد و به همین دلیل من تلاش کردم این کتاب را از زبان عروسک گلهان بنویسم عروسکی که هرگز به دستش نرسیده و پدرش آن را روی کشتی برایش ساخته بود، و از زبان خود کشتی که با گلهان صحبت می‌کند، این مساله باعث شده که این کتاب و این داستان فضای صمیمی و پر از خلاقیت داشته باشد.

این قبیل کتابها که درباره جنگ است، واکسن هستند و بچه ها را قوی می‌کنند و بچه‌ها یاد میگیرند که جنگ چه سختی‌هایی دارد و در این سختی چه دردهای مشترکی با هم داریم. امید پویایی و زندگی در عین رنج و سختی در این کتاب به کودکان آموزش داده می‌شود.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع بحران کم‌آبی در بلوچستان با حضور مهدی فصیحی هرندی، پژوهشگر حکمرانی، سیاستگذاری و دیپلماسی آب به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: در سیستان بارندگی ۱۰۰ میلی‌متر در سال است و بلوچستان عددها دو برابر است. رفتار مدیریت آب در بلوچستان متفاوت از سیستان است.

فصیحی افزود: ما یک مفهوم کم‌آبی و مفهوم دیگری به نام کمیابی داریم. سرزمین ایران کم آب است و متناظر با همین دانش، مدیریت منابع آب و یا حکمرانی داشتیم. اما کمیابی آب اتفاق بشرساخت و وابسته به رفتارهای مدیریت آب یا حمکرانی است. بنابراین بلوچستان دچار کمیابی آب شده است. همانطور که سیستان دچار کمیابی آب شده است و آن به دلیل این بود که افغانستان در بالادست روی رودخانه هیرمند سدهایی ساخته و از ورود آب به سیستان شده است. در تمام ۲۶ شهرستان بلوچستان حتی در مساله آب شرب به معنای واقعی دچار بحران هستیم.

وی خاطرنشان کرد: شاخص آبرسانی شرب متفاوت از آبرسانی کشاورزی و صنعت است شاخص اینجا این نیست که چند متر مکعب اب رسانده‌ایم شاخص این است که چقدر آب پایدار است،  عدالت مقیاس را چطور رعایت کرده‌اند. رویکرد توسعه در بلوچستان یک مدل کپی شده از متوسط بقیه کشور بوده است.

این پژوهسگر تاکید کرد: استان سیستان و بلوچستان نزدیک به ۱۸ میلیون هکتار مساحت دارد ، اگر میزان بارندگی که در سال اتفاق می‌افتد را جمع کنیم، نزدیک حداقل ۲۰ میلیارد مترمکعب روان آب داریم که در مدت کوتاهی اتفاق می‌افتد و هدر می‌رود.

این روان‌آب را می‌توان به وسیله طرح‌هایی که تاخیری و ذخیره‌ای کوچک پراکنده شده در سطح کل بلوچستان ذخیره کرد. این تنها راه حل آبدار کردن آبخانه‌هایست که نزدیک ۶۰ درصد آن در منطقه ممنوعه است. هیچ راهی غیر از این نداریم. کماکان قبلا هم به صورت سنتی انجام میشد.

وی درباره ابهامات پروژه انتقال آب از دریای عمان گفت: طرح انتقال آب به سه استان شرقی کشور یک سری سوال جواب داده نشده دارد، یکی از سوالات این است که ما امنیت آب شرق کشور را به بخش خصوصی می‌دهیم؟ هیچ کشوری در جهان نیست که توزیع آب شهری‌ خود را به بخش خصوصی داده است. سوال دیگر درباره قیمت آب و هزینه‌های آب است. ما به التفاوت آن را کدام بدنه حکمرانی می خواهد پرداخت کند. این قبیل سوالات است که ظاهرا کسی تمایل ندارد به آن جواب بدهد. نکته دیگه مصرف برق است ، چطور مدیریت می شود؟

فصیحی خاطرنشان کرد: به طور کلی این قبیل استئصال آب و آبرسانی یا همان آب استراتژیک برای مواقع بسیار بحرانی است. وقتی ما در بلوچستان ۲۰ میلیارد روان آب داریم و مصرف آب شرب کل مردم استان ۳۳۰ میلیون متر مکعب است و در واقع به یک بیستم آن نمی‌رسد. بنابراین راه‌حل این است سازه‌های روان آب در کل استان پراکنده شود. نیاز حداقلی به خطوط انتقال آب دارد، به صورت ثقلی امکان انتقال آب وجود دارد و ما می‌توانیم آب مجتمع های روستایی را به همین طریق تامین کنیم،این آب  پایدار است و به هزینه چندان زیادی ندارد همینطور نیازی به پمپاژ آب هم ندارد.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها