مشاهده خبر

پنج شنبه 13 مهر 1402

رسوب آنتی بیوتیک دامی در شیر به خاطر فروش بی رویه و آنلاین!

سرپرست سازمان دامپزشکی کشور گفت: فروش آنلاین داروهای دامپزشکی و بدون تجویز دامپزشک ممنوع است این مساله یکی از معضلات بزرگی است که باعث استفاده بی رویه و بدون برنامه ریزی دارو می شود. باقی مانده این داروها در شیر و فرآورده های دامی سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای مصرف کننده می شود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز چهارشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب کشور در 24 ساعت گذشته به خبرهای امیدبخش اختصاص داشت که از جمله آن می‌توان به این خبرها اشاره کرد: بهره‌برداری از ۲۰ بوستان مادر و کودک در تهران، گازرسانی به ۱۲۸ روستای خراسان جنوبی، آغاز به کار ۶۰ واحد صنعتی راکد چهارمحال و بختیاری، بهره‌مندی ۷۵ هزار نفر در اصفهان از خدمات صندوق بیماران خاص.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع دامپزشکی و دامپزشکان و با حضور وحید صالحی، سرپرست سازمان دامپزشکی کشور به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی درباره نقش سازمان دامپزشکی در امنیت زنجیره غذایی گفت: سازمان دامپزشکی در نظارت بهداشتی بر تولید، حمل و نقل، واردات و صادرات دام زنده، فرآورده‌های خام دامی، دارو و تجهیزات دامی و سموم مرتبط انجام وظیفه می‌کند.  سهم بزرگی از سبد غذایی مردم را محصولات دامی تشکیل می‌دهد. در واحدهای تولیدی کشور مثل دامپروری‌ها و مرغداری‌ها نظارت بهداشتی بر تولید سالم این محصولات و حمایت از تولید پایدار، یکی از وظایف اصلی این سازمان است.

سرپرست سازمان دامپزشکی کشور  تاکید کرد: فروش آنلاین داروهای دامپزشکی ممنوع است و پایه علمی دارد. استفاده سرخود از آنتی بیوتیک ها و آنتی مایکروبیال ها باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده ای مثل مقاومت آنتی بیوتیک شده است. فروش آنلاین داورها و بدون تجویز دامپزشک یکی از معضلات بزرگی است که باعث استفاده بی رویه و بدون برنامه ریزی دارو می شود. باقی مانده این داروها در شیر و فرآورده های دامی باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای مصرف کننده می شود به همین دلیل ما برای جلوگیری از آن سازمان تعزیرات حکومتی مکاتبه کردیم و همچنان اطلاع رسانی میکنیم و هر جایی که شهروندانمان با این موارد مواجه باشند می توانند با رسیدگی به شکایات این سازمان تماس بگیرند و این مساله را اعلام کنند.

چرایی ادغام سازمان نظام دامپزشکی در وزارت بهداشت

محمدحسن گلپایگانی، معاون امور فنی و صدور پروانه‌های نظام دامپزشکی مهمان دیگر برنامه فرامتن بود.

وی درباره ادغام سازمان نظام دامپزشکی و وزارت بهداشت گفت: اگر بر اعتقاد و عقیده ما باشد، وظیفه دامپزشکی خطیر و بزرگ است، احتیاج به یک سازمان مستقل زیر نظر ریاست جمهوری دارد . همانطور که سازمان ملی استاندارد زیر نظر ریاست جمهوری بر سلامت فرآورده‌هایی که به مصرف همگان ارتباط دارد، نظارت می‌کند یا وزارت بهداشت کشور به عنوان یک نهادی که بر سلامت فرآورده های دارویی و سلامت مردم نظارت دارد، سازمان دامپزشکی امروز آنقدر ریشه گرفته و توسعه یافته و در مراودات بین‌المللی، اعتبار دارد که با امضای همکارن ما، فرآورده های کشور در بازارهای جهان قرار دارند و سلامت آن توسط همکاران ما تایید می شود، به همین دلیل لازم است که به عنوان یک سازمان مستقل وابسته به ریاست جمهوری فعالیت کند.

صالحی خاطرنشان کرد: در مراکزی که به نوعی نگه‌داری دام و یا فرآوری فرآوره‌های دامی صورت می‌گیرد، همکاران ما در مقاطع دکترای دامپزشکی به عنوان مسول فنی بهداشتی فعالیت دارند و همکاران مقاطع کاردانی و کارشناسی به عنوان دستار دامپزشکی مشغول فعالیت هستند.

وی درباره حقوق کارمندان این سازمان گفت: حقوق کارمندان و همکاران با توجه به مدرک تحصیلی و نوع کار و شرایط محیط کار اشل‌های حقوقی متفاوت دارد. به صورت سالانه اعداد و ارقام بررسی می‌شود. حقوق همکارانی که سخت ‌ترین کار را انجام می دهند و ساعت کاریشان ۸ صبح تا ۸ شب است، حدود ۳۵ میلیون تا ۴۰ میلیون است و حداقل حقوق دریافتی کارمندان عادی کمی بالاتر از حقوق وزرات کار است بین ۲۲ تا ۲۵ میلیون تومان است.

وی افزود: یکی از گلوگاه مفسده خیز ممکن در بخش نظارت بر وضعیت بهداشت صوت بگیرد چرا که کارمند به صورت مستقیم با سازمان کار نمیکند بلکه با شرکت ها غیر دولتی همکاری میکند اتفاقی که ممکن است بیافتد که در یک واحد بسته‌بندی گوشت همکار ما تخلف بهداشتی ببیند و بخواهد این محموله را ضبط و توقیف کند، در اینجا قطعا این نگرانی را دارد که آخر ماه بخواهد حقوقش را از کارفرما و صاحب این محموله بگیرد، بنابراین احتمال لغزش وجود دارد. در حقیقت این یک گلوگاه مفسده خیز است و وظیفه حاکمیت این است که نقیصه را برطرف کند و از مهمترین دغدغه‌های این سازمان بوده است.

گلپایگانی درباره تاخیر در اعلام تعرفه‌ها گفت: ریاست سازمان نظام دامپزشکی طبق قانون نسبت به تعیین تعرفه اقدام می‌کند و به وزیر ارائه می دهد و بعد از تایید ایشان، قابلیت اجرایی دارد. این کار باید هر سال قبل از سال جدید انجام شود و ارائه ‌شود و قاعدتا باید منتظر ماند تا مسیر قانونی را طی بکند و اجرایی شود. متاسفانه در سال ۱۴۰۱ تعرفه‌ها بسیار دیر و در پایان سال ابلاغ شد و جای گله‌مندی داشت. پیگیری ها انجام شد ولی بنا به دلایلی از طرف دفتر وزیر جهاد کشاورزی این کار انجام نشد. اما امسال پیگیری ها انجام شد و قرار بود در سه ماه اول این کار صورت بگیرد و در شهریور ماه تعرفه ها اعلام شد. امسال تعرفه با نرخ 40 درصد پیش بینی افزایش قیمت نسبت به قبل محاسبه و ابلاغ شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر به کتاب دوبنده خاکی زندگینامه شهید اصغر منافی زاده با حضور نفیسه زارعی، نویسنده این کتاب پرداخته شد.

وی گفت: مجموعه اطلاعات از شهید منافی بسیار کم و محدود بود ما یک گروه جهادی به نام آفاق مدیا هستیم، دوستان من در این گروه توانستند با جست و جو، منزل شهید را پیدا کنند و با دوستان شهید ارتباط گرفتند و مصاحبه کردند. در آخر اطلاعات را جمع آوری کردیم و با گروه مشاوران نوجوانی که داشتیم تصمیم گرفتیم که این کتاب را با چه ژانری بنویسیم.

این کتاب به صورت اقتباس آزاد از خرده روایت هایی که از شهید منافی زاده داشتیم را به صورت داستان بلند نوشتیم. داستان کتاب مجموعه روایاتی از زبان یک نوجوان کشتی گیر است که شهید منافی زاده به عنوان یک قهرمان از راه دور نوجوان داستان را کمک می کند.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها