مشاهده خبر

سه شنبه 4 مهر 1402

تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سردرگمی در سیاست‌گذاری علمی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: یکی از مسائل اصلی ما در حوزه علم و فناوری، لایه حکمرانی و سیاست‌گذاری است اما هنوز این موضوع در کشور حل نشده است و ما سه شورای تخصصی عالی داریم که هر سه در حوزه سیاست‌گذاری فعالیت می‌کنند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب 24 ساعت گذشته این برنامه به این خبرها پرداخته شد: نرخ رشد اقتصادی بهار به 7.9 درصد، رفع تنش آبی در 42 شهر خراسان رضوی، اختصاص 2 کشتی به مازندران برای صادرات کالا، کمک 24 میلیارد تومانی حامیان زنجانی به ایتام

در بخش بعدی این برنامه به موضوع مرجعیت علمی کشور و با حضور حسین حیرانی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: پیشرفت کمی، لازمه رسیدن به مرجعیت علمی است اما کافی نیست و از منظر شاخص‌های کیفی هنوز با آنچه که باید، فاصله داریم. رسیدن به مرجعیت علمی باید در کشور اولویت‌بندی شود تا بدانیم که در چه حوزه‌هایی می‌خواهیم به مرجعیت علمی برسیم و همچنین باید میان مرجعیت علمی و مرجعیت فناوری، تفاوت قائل شد.

حیرانی افزود: ممکن است در بعضی از حوزه‌ها نیاز به نظریه پردازی داریم اما در برخی حوزه‌ها نیاز داریم که پاسخگوی مسائل در حوزه صنعت باشیم.

وی گفت: یکی از مسائل اصلی ما در حوزه علم و فناوری، لایه حکمرانی و سیاست‌گذاری است اما هنوز این موضوع در کشور حل نشده است و ما سه شورای تخصصی عالی داریم که هر سه در حوزه سیاست‌گذاری فعالیت می‌کنند.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور افزود: یکی دیگر از مشکلات عدم تفکیک سطوح تصمیم‌گیری است که چون مشخص نشده است، موازی کاری زیاد اتفاق می‌افتد و نظامی برای رتبه‌بندی علم و فناوری وجود ندارد.

وی گفت: ما به یک نظام داوری در حوزه علم و فناوری نیاز داشتیم که دانشجو و اساتید را رتبه‌بندی کند و چون نظام داوری متقن و قابل اعتمادی نداشتیم، به نظام داوری بین‌الملل مثلا چاپ مقاله ای اس ای موکول کرده‌ایم و این کار اصلا به درد صنعت اصلا نمی‌خورد.

وی گفت: در یک سری از حوزه‌های علم و فناوری باید به دنبال حرکات تحولی باشیم. حرکات تحولی به این معنا است که یک سری مسیرهای گذشته را رها کنیم و مسیر را تغییر دهیم. برای مثال پیوند حوزه آموزش با اشتغال است که باید به این سمت حرکت کنیم.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه نیز به موضوع ترویج مکتب شهادت با یادواره‌های شهدا و با حضور مجتبی امیری، دبیر مجمع فعالان مردمی یادواره‌ها و محافل شهدا به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: ما طی این سال‌ها، سالانه بالغ بر 50 هزار یادواره شهدا در سراسر کشور برگزار می‌شود که عمده این یادواره‌ها به صورت مردمی انجام می‌شود. یادواره‌های شهدا همواره مردمی بوده است اما اکنون مقداری سازماندهی پیدا کرده است اما به این معنی نیست که یادواره‌ها متولی دولتی پیدا کرده و همچنان مردمی است.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها