مشاهده خبر

جمعه 31 شهریور 1402

دروغ‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی چه بلایی سر ما می‌آورد؟

حجم زیاد اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای ما بسیار مضر باشد. اولین ویژگی بمباران اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی، بدون فایده بودن و نادرست بودن بسیاری از اطلاعات است. اکثر این اطلاعات منبع مشخصی ندارد.

0

برنامه 360 درجه با موضوع اطلاعات نادرست و دروغ‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی از شبکه افق پخش شد.

حجم زیاد اطلاعات موجود در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برای ما بسیار مضر باشد. اولین ویژگی بمباران اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی، بدون فایده بودن و نادرست بودن بسیاری از اطلاعات است. اکثر این اطلاعات منبع مشخصی ندارد.

بهترین روش برای در امان بودن از بمباران اطلاعاتی، حذف کردن چیزهای به درد نخور است. اولین قدم برای در امان بودن از اطلاعات نادرست، شناخت آن‌ها است.

اطلاعات موجود در فضای مجازی به دو دسته تقسیم می‌شود: دسته اول اطلاعات نادرست و غلطی که به عنوان واقعیت‌های علمی بیان می‌شوند در حالی که هیچ منبع درستی ندارند. دنیای اینرنت پر از اطلاعات غلط و نادرست است.

دسته دوم اطلاعات مربوط به دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ای است که اطلاعات این دسته نیز مانند دسته غلط و نادرست است اما کسانی که در این دسته هستند، می‌دانند که اطلاعاتی که ارائه می‌کنند، غلط و دروغ است و عمدا این اخبار را پخش می‌کنند.

سرعت بالای انتقال اطلاعات، یکی از دلایل دروغ پردازی در فضای مجازی است که با توجه به همین سرعت بالا، کسی وقت کامل برای بررسی صحت اخبار منتشر شده را ندارد.

حوادث اجتماعی و سیاسی بهترین بستر برای تولید خبرهای دروغین است. همزمان با جو مشتنج بعد از این حوادث، حجم دروغ پردازی افزایش می‌یابد. ایجاد شایعه درباره موضوعات ناشناخته نیز مانند حوادث سیاسی و اجتماعی به سرعت پخش می‌شود که از جمله این موضوعات ناشناخته می‌توان به کرونا اشاره کرد.

سوار شدن روی موج خشم و عصبانیت مردم یکی دیگر از راه‌های گسترش خبرهای ساختگی است. همچنین یکی دیگر از راه‌های گسترش اخبار دروغین، استفاده از اینفلوئنسرها است. آنان می‌توانند یکی از راه‌های اثرگذار است.

یکی از اهداف اصلی ساخت اخبار ساختگی، مسائل سیاسی است. نزدیک انتخابات تعداد اخبار جعلی به شدت افزایش می‌یابد تا به واسطه آن گروهی، گروه دیگر را از راه به در کند و در انتخابات پیروز شود. برای این کار از هر ابزاری استفاده می‌شود.

اخبار ساختگی و دروغ اگر کنترل نشود به یک سندروم  دنیای کثیف می‌شود که نمایش بیش از حد خشونت و قتل و ... باعث می‌شود در میان مردم طبیعی شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، اخبار ساختگی برای دولت‌ها و کشورهای مختلف به حدود 70 دولت رسیده است و گریبان خود صاحبان رسانه را گرفته است.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها