مشاهده خبر

سه شنبه 14 شهریور 1402

تجزیه ایران؛ ایده نو استعماری انگلیس

پژوهشگر تاریخ معاصر گفت: وقتی ساختار اصلی حکومت مرکزی شکل می‌گیرد، می‌تواند انسجام حکومت‌ها یا ملیت‌ها یا قومیت‌ها را در کنار خود داشته باشد. برای همین است که ایده‌های نو استعماری نیز بر جداسازی و تجزیه یک کشور تاکید دارند تا آن مرکزیت حکومت از بین برود و امکان حمله و از بین بردن کشور برای دشمن آسان شود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع فعالیت‌های جهادی در اربعین و با حضور اسماعیل صدیقی، مسئول قرارگاه جهادی شهید غیور اصلی خراسان رضوی  به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: با آغاز فعالیت ما در این قرارگاه  تا به امروز بیش از 700 نفر نیرو مشغول خدمت رسانی مخلصانه هستند که در حوزه عمرانی و فنی ساختمانی فعالیت می‌کنند. ما پس از این فعالیت‌هایی که در داخل کشور انجام دادیم و سفرهایی که به عراق داشتیم، متوجه شدیم که این نیاز در آنجا نیز وجود دارد لذا تصمیم گرفتیم در گرمای 50 درجه این خدمات را به زوار عرضه کنیم.

در بخش خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در ایران به این خبرها اشاره شد: آغاز ساخت خط راه آهن شلمچه – بصره، افزایش  100 کیلومتر به راه‌های آسفالت شهرستان کهگیلویه، بخشیده شدن محکوم به قصاص در هرمزگان، بهره‌بردای از 2 واحد صنعتی در سمنان.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع روز ملی مبارزه با انگلیس و با حضور سیدامیر مکی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: یکی از مواردی که در تاریخ معاصر و به خصوص قبل از سال 1300 وجود داشته، بحث حکومت‌های محلی بوده است. حکومت‌های محلی یکی از نقاط بسیار کلیدی بوده است که نتوانسته بهم‌پیوستگی در سراسر ایران را ایجاد کند و اینکه می‌بینیم برخی از جنبش‌ها مانند جنبش رییس علی دلواری مدت‌دار یا ادامه‌دار شود. و علت پایدار نبودن پیروزی هایی که در یک مقطع زمانی بوجود آمده بود، نبودن یک حکومت مرکزی بوده است.

وی افزود: وقتی ساختار اصلی حکومت مرکزی شکل می‌گیرد، می‌تواند انسجام حکومت‌ها یا ملیت‌ها یا قومیت‌ها را در کنار خود داشته باشد. برای همین است که ایده‌های نو استعماری نیز بر جداسازی و تجزیه یک کشور تاکید دارند تا آن مرکزیت حکومت از بین برود و امکان حمله و از بین بردن کشور برای دشمن سهل و آسان شود.

این نویسنده گفت: یکی از درس‌های مهم جنبش رییس‌علی دلواری، شکست هیمنه انگلیس آن روزگار و یکی از قدرت‌های برتر دنیا است که باید در اندیشکده ما و اتاق‌های فکر ما تبیین شود. در تاریخ همواره از رییس علی دلواری به عنوان یک چریک یاد می‌شود، فردی که کاملا بر اسلوب‌های نظامی واقف و در مقابل دشمن، استراتژی‌های درست نظامی طراحی می‌کرده است.

مکی افزود: هنوز اسناد تاریخی انگلیسی در حوزه ملی شدن نفت بیرون نیامده است. مراکز انگلیسی اعلام کردند افشای اسناد انگلیسی تا سال 2053 هم طول خواهد کشید. ما برای دستیابی به اسناد باید خودمان آن ها را کنکاش کنیم.

وی افزود: تعداد پروژه نفوذ در 100 سال گذشته برای اتفاقات کلی و برای از بین بردن حقوق مردم ایجاد شده است، بیش از 100 مورد است و دشمن برای این نفوذ هزینه بسیاری می‌کند.

این پژوهشگر تاریخی اذعان کرد: ساختار اصلی استعمار، تصرف است. چرا باید استعمار نوین 5 هزار کیلومتر لشگرکشی انجام دهد؟ اگر در جای جای تاریخ خود بخوانیم، خواهیم فهمید که دشمن به اشکال مختلف آمده است، اما ساختار استعمار آنان عوض نشده است. یک روز با توپ می‌آید یک روز با تفنگ، یک روز با رسانه می‌آید و امروز هم که می‌بینیم هدف خانواده است که از سوی استعمار نفوذ صورت بگیرد.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها