مشاهده خبر

سه شنبه 14 شهریور 1402

تجزیه ایران؛ ایده نو استعماری انگلیس

پژوهشگر تاریخ معاصر گفت: وقتی ساختار اصلی حکومت مرکزی شکل می‌گیرد، می‌تواند انسجام حکومت‌ها یا ملیت‌ها یا قومیت‌ها را در کنار خود داشته باشد. برای همین است که ایده‌های نو استعماری نیز بر جداسازی و تجزیه یک کشور تاکید دارند تا آن مرکزیت حکومت از بین برود و امکان حمله و از بین بردن کشور برای دشمن آسان شود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع فعالیت‌های جهادی در اربعین و با حضور اسماعیل صدیقی، مسئول قرارگاه جهادی شهید غیور اصلی خراسان رضوی  به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: با آغاز فعالیت ما در این قرارگاه  تا به امروز بیش از 700 نفر نیرو مشغول خدمت رسانی مخلصانه هستند که در حوزه عمرانی و فنی ساختمانی فعالیت می‌کنند. ما پس از این فعالیت‌هایی که در داخل کشور انجام دادیم و سفرهایی که به عراق داشتیم، متوجه شدیم که این نیاز در آنجا نیز وجود دارد لذا تصمیم گرفتیم در گرمای 50 درجه این خدمات را به زوار عرضه کنیم.

در بخش خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در ایران به این خبرها اشاره شد: آغاز ساخت خط راه آهن شلمچه – بصره، افزایش  100 کیلومتر به راه‌های آسفالت شهرستان کهگیلویه، بخشیده شدن محکوم به قصاص در هرمزگان، بهره‌بردای از 2 واحد صنعتی در سمنان.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع روز ملی مبارزه با انگلیس و با حضور سیدامیر مکی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: یکی از مواردی که در تاریخ معاصر و به خصوص قبل از سال 1300 وجود داشته، بحث حکومت‌های محلی بوده است. حکومت‌های محلی یکی از نقاط بسیار کلیدی بوده است که نتوانسته بهم‌پیوستگی در سراسر ایران را ایجاد کند و اینکه می‌بینیم برخی از جنبش‌ها مانند جنبش رییس علی دلواری مدت‌دار یا ادامه‌دار شود. و علت پایدار نبودن پیروزی هایی که در یک مقطع زمانی بوجود آمده بود، نبودن یک حکومت مرکزی بوده است.

وی افزود: وقتی ساختار اصلی حکومت مرکزی شکل می‌گیرد، می‌تواند انسجام حکومت‌ها یا ملیت‌ها یا قومیت‌ها را در کنار خود داشته باشد. برای همین است که ایده‌های نو استعماری نیز بر جداسازی و تجزیه یک کشور تاکید دارند تا آن مرکزیت حکومت از بین برود و امکان حمله و از بین بردن کشور برای دشمن سهل و آسان شود.

این نویسنده گفت: یکی از درس‌های مهم جنبش رییس‌علی دلواری، شکست هیمنه انگلیس آن روزگار و یکی از قدرت‌های برتر دنیا است که باید در اندیشکده ما و اتاق‌های فکر ما تبیین شود. در تاریخ همواره از رییس علی دلواری به عنوان یک چریک یاد می‌شود، فردی که کاملا بر اسلوب‌های نظامی واقف و در مقابل دشمن، استراتژی‌های درست نظامی طراحی می‌کرده است.

مکی افزود: هنوز اسناد تاریخی انگلیسی در حوزه ملی شدن نفت بیرون نیامده است. مراکز انگلیسی اعلام کردند افشای اسناد انگلیسی تا سال 2053 هم طول خواهد کشید. ما برای دستیابی به اسناد باید خودمان آن ها را کنکاش کنیم.

وی افزود: تعداد پروژه نفوذ در 100 سال گذشته برای اتفاقات کلی و برای از بین بردن حقوق مردم ایجاد شده است، بیش از 100 مورد است و دشمن برای این نفوذ هزینه بسیاری می‌کند.

این پژوهشگر تاریخی اذعان کرد: ساختار اصلی استعمار، تصرف است. چرا باید استعمار نوین 5 هزار کیلومتر لشگرکشی انجام دهد؟ اگر در جای جای تاریخ خود بخوانیم، خواهیم فهمید که دشمن به اشکال مختلف آمده است، اما ساختار استعمار آنان عوض نشده است. یک روز با توپ می‌آید یک روز با تفنگ، یک روز با رسانه می‌آید و امروز هم که می‌بینیم هدف خانواده است که از سوی استعمار نفوذ صورت بگیرد.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها