مشاهده خبر

شنبه 11 شهریور 1402

ضرورت جذب نخبگان در لایه‌های بالای حاکمیتی

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: اگر نخبه را در سطحی که می‌تواند و متناسب با ظرفیت‌های او به خدمت گرفته نشود، اسراف کرده‌ایم چون باید نخبگان در لایه‌های بالای نظام باشند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع پوشش رسانه‌ای اربعین و با حضور علی علوی، دبیر کمیته اطلاع‌رسانی و مستندسازی ستاد مرکزی اربعین به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: در حوزه محتوا رسانه ملی باید هر سال متناسب با شعار سال اربعین به جمع‌بندی محتوا برسد. برنامه دوم سازمان، هماهنگ کردن برنامه‌های مختلف بر اساس برنامه‌ریزی‌های رسانه و بر عکس است. رسانه ملی بر روی ساخت مستندهای فاخر و ماندگار تاکید دارد. مستند سازهای گمنامی هم وجود دارند که اهل معرفت هستند و پای کار می‌آیند و مستندهای‌ آنان بسیار فاخر، تاثیرگذار و ماندگار است.

پیاده‌روی اربعین به خودی خود یک رسانه متنوع است که تمام ظرفیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را دارد. ما در برنامه‌سازی‌ها شور وشعور حسینی را مدنظر قرار دادیم و بیش از 100 برنامه محتوایی از 165 شبکه تلوزیونی تدارک دیده‌ایم که برنامه سازی کنند و در آخر شور حسینی به شعور حسینی منجر شود؛ یعنی برنامه هایی که هدف آنها معرفت شناسی است.

وی افزود: 3 سال است که بعد خارجی حماسه اربعین را برجسته کرده‌ایم. شبکه‌های تلوزیونی جبهه مقاومت، برخی رسانه های اروپایی و رسانه بی بی سی ورد این مراسم را پوشش می‌دهند؛ هر چند که ممکن است در این بین روایت خودش را هم به کار ببرد.

100 بلاگر مشهور دنیا برای پوشش اربعین در فضای مجازی و پیام رسان‌ها هماهنگ شده‌اند. همینطور 25-30 نفر از هنرمندان مشهور کشور نیز در اربعین حسینی حضور خواهند داشت.

بخش بعدی این برنامه به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته  ایران اختصاص داشت و به این خبرها اشاره شد: افتتاح کارخانه تولید دستکش‌های جراحی در ملایر، ایجاد اشتغال 15 هزار نفر توسط شیلات مازندران، راه  اندازی 41 نیروگاه تجدیدپذیر در 2 سال، افتتاح اولین هنرستان فنی و حرفه ای مستقل عشایری کشور در یاسوج.

در بخش بعدی این برنامه نیز به موضوع بورسیه صنعتی در دفترچه‌های کنکور و با حضور سیدسلمان سیدافقهی، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث افزایش اثربخشی نخبگان این است که آن‌ها را در حوزه اشتغال حمایت و کمک کنیم. یکی از چالش‌های مهم به ویژه در گروه نخبگان اشتغال است. طبعا تمام نخبگان را نمی‌توانیم در بخش دولتی مشغول به کار کنیم ولی خب می‌شود طیف زیادی در اقتصاد و بخش خصوصی مشغول شوند. طرح بورسیه صنعتی بر اساس این نیاز و چالش به وجود آمده است تا بتوانند در دوره دانشجویی در یک یا چند شرکت متناسب رشته تحصیلی معرفی شوند و مشغول به کار شوند. مزیت این طرح این است که دانشجو از زمان تحصیل با فضای صنعت آشنا می‌شود.

وی افزود: انتظارات از هر نخبه در هر سنی متفاوت است در سن دانش آموزی رتبه برتر کنکور نشان دهنده نخبه بودن است. در لایه دانشگاه انتظار از نخبه، این است که بتواند یک مساله‌ای را از کشور حل کند. هر چقدر میزان تحصیلات نخبه ادامه پیدا کند، انتظارات ما هم بالا می‌رود، لذا انتظار می‌رود یک مشکلی را از مشکلات فناوری، صنعتی اقتصادی کشور حل کند و در انتهای مسیر از نخبه انتظار داریم که بتواند یک نظریه‌ای را در یک حوزه از علم بتواند ارائه دهد.

سیدافقهی افزود: همانطور که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند، گاهی اعطای هزینه مستقیم به نخبه ممکن است ضرر آفرین باشد و باید بجای آن شرایط کاری مناسب نخبگی فراهم شود. اگر نخبه را در سطحی که می‌تواند و متناسب با ظرفیت‌های او به خدمت گرفته نشود، اسراف کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از آسیب‌های نظام ما دیوان سالاری است که باید افرادی در دولت حضور داشته باشند که خوش فکر باشند و بتوانند مشکلاتی که کشور در آن قرار دارند، راه حل آن را ارائه کنند.

سیدافقهی گفت: باوجود اینکه آمار مهاجرت از 1.5 درصد به 3 درصد رسیده است، اما 40 درصد از این مهاجران به کشور باز می‌گردند. نخبگان نباید وظیفه خود را نسبت به کشور فراموش کنند. به همان میزان که از نخبه حمایت می‌کنیم آن‌ها باید وظیفه خود را نسبت به کشور انجام دهند. برخی از جامعه دانشگاهی معتقد هستند که نباید از نخبگان حمایت کرد. نظام آموزشی رایگان ما یکی از بهترین نظام‌های آموزشی دنیا برای تبدیل شدن به نخبه است.

آخرین اخبار

«میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده پخش مستند‌هایی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تاریخی از شبکه افق مسابقه‌ای برای کلاه‌سبزان نیروی دریایی پخش «بازی اختاپوس» از شبکه افق ماجرای نسبت فامیلی علیرضا قربانی با داور «محفل» از زبان احمد ابوالقاسمی + فیلم «جهان آرا» نظرات مختلف را به قضاوت می‌گذارد/ بازنمایی عملیات موشکی بیداری انسانی در دانشگاه‌های برتر آمریکا آقای خاص برای اولین بار در سیمای ملی به آنتن افق رسید مداخله آمریکا در ایران؛ از دوره رضاخانی تا امروز آیا استعفای مقامات امنیتی اسرائیل ادامه دارد؟ عملیات وعده صادق و تغییر تاکتیک در جنگ سایه‌ها «به افق فلسطین» تجربه شیرین دفاع از صدای مظلوم مدیر شبکه افق و برنامه وقت سحر در مجلس تقدیر شدند راز فروپاشی سیاسی رژیم صهیونیستی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها