مشاهده خبر

چهار شنبه 25 مرداد 1402

معضل ریزگردها و تدابیری که کارآمد نیستند

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار گفت: تغییر سیاست و راهبرد به معنای عدم موفقیت نیست بلکه سازگار کردن با شرایط موجود است و صحبت‌های ما به معنای انجام نشدن کار نیست. کارهای خیلی خوبی صورت گرفته است اما در مقابل معضلی که داریم یک مقدار عقب هستیم.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز سه شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول برنامه به آسیب‌شناسی پیاده‌روی اربعین و با حضور سید رسول نریمانی، رییس شواری راهبردی مواکب کشور پرداخته شد.

وی گفت: یکی از کارهایی که از سوی افراد ما در موکب‌ها انجام می‌شود، قدری با سایر مواکب متفاوت است. ما در کار خود به دنبال موکب‌های مختلف عراقی رفته و هر آنچه که در این موکب‌ها ضعف و نقص وجود دارد را برطرف می‌کنیم. از جمله کارهایی که ما انجام می‌دهیم در 14 موضع  و 17 کانکس در مسیر پیاده‌روی اربعین، لباسشویی خواهران و برادران داریم و دو سالی است که به سمت تولید یخ که یکی از مشکلات اساسی در این مدت است رفته‌ایم و روزانه 37 تن یخ تولید می‌کنیم.

در بخش بعدی این برنامه به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در ایران پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به این موارد اشاره کرد: پیاده‌سازی سامانه‌ای برای تسهیل سفر اربعین، افتتاح همزمان 20 پروژه بزرگ شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، راه‌اندازی 31 واحد تولیدی در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی در قم

بخش بعدی این برنامه به موضوع ریزگردها و با حضور علی محمد طهماسبی، دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: موضوع ریزگردها معلول چندین علت است و تغییرات اقلیمی در دو دهه اخیر باعث چنین مواردی شده است و طبیعت تا حدی مقاومت می‌کند اما وقتی فشار بیش از حد شود از خود واکنش نشان می‌دهد و یکی از این واکنش‌ها افزایش غبارخیزی است که سالانه 5.2 میلیون تن غبار زیر 10 میکرون تولید می‌شود. همه عوامل طبیعی و انسانی دست به دست هم داده‌اند تا این معضل و مشکل بوجود بیاید.

وی افزود: با توجه به تکرار غیر معمول گرد و غبار چه از ناحیه برون مرزی و چه داخلی، دولت تصمیم گرفت ستادی را تشکیل دهد تا برای این کار چاره‌ای بیندیشند. 15 دستگاه عضو این ستاد ملی هستند که از جمله آن‌ها وزارت جهاد کشاورزی، نیرو، امور خارجه، صمت و... می‌توان نام برد که بر اساس آیین‌نامه‌هایی که وجود دارد هر کدام یک وظیفه‌ای دارند.

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار افزود: کشور ما در یک کمربند غبارخیز در دنیا وجود دارد و ما در حاشیه کشور 280 میلیون هکتار منطقه غبارخیز داریم که این موضوع یک بخش قضیه است و بخش دیگر این موضوع این است که تغییر سیاست و راهبرد به معنای عدم موفقیت نیست بلکه سازگار کردن با شرایط موجود است و این حرف‌ها به معنای انجام نشدن کار نیست. کارهای خیلی خوبی صورت گرفته است اما در مقابل معضلی که داریم یک مقدار عقب هستیم.

وی افزود: ما در اطراف خود حدود 280 میلیون هکتار مناطق غبارخیز داریم و حدود 147 میلیون تن در سال گردوخاک زیر 10 میکرون گسیل می‌شود. ما برای تعامل با کشورهایی که نزدیک هستند مقرر شد یک سری اقدامات انجام دهیم. در یک سال گذشته یک برنامه مدونی را برای تعاملات بین‌المللی آغاز کردیم و چندین سفر به کشورهای منطقه شد و منجر شد که یک اجلاس منطقه‌ای با حضور 11 کشور و 6 نهاد بین‌المللی برگزار شد که بیانیه خیلی خوبی داشت و مورد توجه سازمان ملل قرار گرفت و یک روز به عنوان روز مقابله با ریزگردها به پیشنهاد ایران به تصویب رسیده است!

مهمان دیگر این بخش از برنامه، وحید جعفریان، مدیرکل دفتر بیابان سازمان منابع طبیعی کشور بود. وی گفت: موضوع طوفان‌ها و گردوغبار که یک چالش چند وجهی است که یکی از مهم‌ترین عوامل آن به خشکی محیط یا کاهش سرانه آب باز می‌گردد. اتفاقاتی که جدیدا به وجود آمده است کاملا بی سابقه است و معضلات جدی بوجود آمده است.

وی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده حداقل در حوزه سلامت، صنعت، حمل و نقل و کشاورزی، سالانه حدود 600 میلیون دلار خسارت ناشی از طوفان‌های ماسه و شن است.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها