مشاهده خبر

دو شنبه 12 تیر 1402
فرامتن

با بادهای 120 روزه سیستان چه کنیم؟

رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در برنامه فرامتن شبکه افق گفت: ضروری است از تجربه کشورهای پیشرو در زمینه کنترل و مدیریت ریزگردها برای حل مشکل سیستان و بلوچستان استفاده کنیم.

0

برنامه فرامتن با موضوع بادهای 120 روزه سیستان و بلوچستان روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش این برنامه به خبرهایی از جمله  آغاز عملیات اجرایی احداث آب شیرین کن لیردف جاسک، ایجاد اشتغال برای 90 نفر بانوی کارآفرین همدانی و تولید غلات 22 درصد رشد تهران، پرداخته شد.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع بادهای 120 روزه سیستان و بلوچستان و مشکلات به وجود آمده، با حضور صادق ضیائیان، رییس مرکز مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران سازمان هواشاسی کشور، پرداخته شد.

ضیائیان درباره علت خشکسالی سیستان و بلوچستان گفت: بادهای سیستان و بلوچستان قدمت 2 هزار ساله دارند و جزو اولین منطقه دنیا است که از انرژی باد استفاده کرده است. اقلیم این منطقه وزش باد به ویژه با شروع فصل تابستان است . این استان در چندین سال پیاپی دچار خشکسالی شده است، متوسط بارش باران در این منطقه 100 میلی متر در سال است که امسال تا به امروز 40 میلی متر نسبت به سال های گذشته بارش باران کم تر شده است. اساسا بارشی که در این منطقه اتفاق می افتد نه به لحاظ تامین آب چون تبخیر آب بالا است به لحاظ پوشش جزئی گیاهی که ایجاد میکرد، مهم بود. چون با وزش باد شدید این پوشش جزئی مانع به وجود آمدن گرد و خاک می شد. طی دو سال گذشته به علت تغییر اقلیم این باده های 120 روزه به بیش از 200 روز تغییر یافته است.

علی محمد طهماسبی بیرگانی، دبیر ستاد ملی گرد و غبار کشور، مهم تلفنی این گفت وگو بود و در این باره گفت: در بحث سیستان بحث هجوم ماسه های روان در منطقه سیستان  به ویژه شهر زابل تاریخی است. در سایر مناطق این استان مساله به این شدت نیست . بله گرد و غبار با غلظت بالا داریم ولی این طور نیست که شهر یا روستا کاملا مدفون و خالی از سکنه بشوند.

وی درباره چاه های حفاری شده و احتمال خشک شدن این چاه ها گفت: تعدادی چاه حفر شده که متاسفانه آنها با یک املاحی مواجه هستند و مجددا یک پالایشی نیاز دارند ضمن اینکه این حجم از آب هم هزینه های بسیار گزافی دارد در مقابل مقدار آبی که استئصال می شود برای تامین آب مورد نیاز مردم کافی نیست. واقعیت این است به جز بهره برداری و پیگیری حق آبه از طریق رودخانه مشترک با کشور افغانستان فکر نمی کنم هیج راه جایگزینی وجود داشته باشد که برای تامین آب مورد نیاز این استان چاره ساز باشد.

ضیائیان در ادامه گفت: گرد و خاک در سیستان و بلوچستان 1190 نفر را در طی 8 روز راهی بیمارستان کرده و از این تعداد 171 نفر بستری شدند. همچنین میدان دید در سیستان به کمتر  10 – 20 متر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: مطالعات و آمایش سرزمینی باید در این استان انجام شود همچنین ضروری از تجربه کشورهای پیشرو در زمینه مدیریت و کنترل ریزگردها استفاده کنیم.

وی با درباره چگونگی استفاده از فرصت های کشور برای جاذبه های گردشگری گفت: صنعتی شدن و گردشگری از راه حل های کنترل گرد و خاک در شهرها است و باید از دیگر کشورها مانند امارات برای ساخت جاذبه الهام بگیریم.

در بخش فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع راهیان نور با حضور سردار مجید سوری، دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج پرداخته شد.

سردار سوری با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره راهیان نور گفت: حضرت اقا می فرمایند که راهیان نور فناوری نوینی برای استخراج طلای دفاع مقدس و گنج تمام نشدنی است. بنابراین اگر ما نتوانیم این گنج عظیم را استخراج کنیم زیر خاک مدفون می شود و اشاره می کنند که در محصول راهیان نور شهید حججی ها هستند.

وی افزود: راهیان نور گردشگری تعالی بخش و گردشگری جنگ است که این گردشگری در دیگر کشورها وجود دارد اما بحث معنویت و معنویت حاکم جغرافیای دفاع مقدس بسیار متفاوت از جاهای دیگر است .

سردار سوری با اشاره به همایش تجلی اخلاصگفت: به واسطه حرکتی که سال گذشته در حوزه راهیان نور انجام شد ؛ بنا بر این شد که از فعالان و دست اندرکاران و عزیزانی که در این حوزه فعال بودند، تجلیل کنیم و در خدمت این عزیزان باشیم.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها