مشاهده خبر

یک شنبه 23 مهر 1402

همه چیز درباره دستیار هوشمند مجازی

دستیار هوشمند مجازی، یک هوش مصنوعی است که کاربر می تواند به صورت صوتی یا متنی به آن دستور بدهد و این دستیاراو دستورات را انجام دهد.

0

برنامه 360 درجه با موضوع دستیار هوشمند مجازی روز پنجشنبه از شبکه افق پخش شد.

دستیار مجازی هوشمند، یک هوش مصنوعی است که کاربر  می تواند به صورت صوتی یا متنی به آن دستور بدهد و آن دستورات را انجان دهد.

دستیار هوشمند مجازی می تواند به جای کاربر خیلی کارها را انجام دهد مثلا کنترل اشیا را به دست بگیرد به جای شما ایمیل بزند و حتی لیست قرارهای کاری را مدیریت کند.

اولین دستیار هوشمند در سال 1960 ساخته شد و اسم آن الایزا بود. یک ربات مکالمه خیلی ساده بود و توسط یک نابغه آلمانی علم رایانه به نام جوزف ویزنبام در دانشگاه «MIT» آمریکا ساخته شده بود. این ربات با استفاده از الگوریتم های پیچیده می توانست جملاتی که توسط انسان تایپ می شود را جواب بدهد.

در اکتبر سال 2011 شرکت اپل یکی از معروف ترین دستیارهای مجازی را برای دستگاه های خود به نام سیری عرضه کرد. سیری امکانات بسیار زیادی داشت و هر سال توسط این شرکت بروزرسانی  شد.

در حال حاضر بازار دستیارهای مجازی هوشمند در اتحصار اپل ، آمازون، مایکروسافت و گوگل است. دستیار مجازی آمازون به نام  الکسا بیشتر از دیگر دستیارها سر و صدا کرده است و سال 2014 عرضه شد. اولین بار در یک دستگاه پخش صدا به نام اکو مورد استفاده قرار گرفت که بلندگوی هوشمند بود. الکسا می تواند زبان انسان ها را تشخص بدهد و فقط با صدا کردن اسمش فعال شود.

مهمترین ویژگی الکسا این است که می شود روی دستگاه های مختلف نصب شود تا کاربرهای بیشتری از آن استفاده کنند.

در حال حاضر مدل های مختلفی از دستیار هوشمند مجازی وجود دارد. دسته اول به صورت نرم افزار هستند و به راحتی می توان روی گوشی و غیره نصب شوند. دسته دوم به صورت تحت وب و به صورت سایت اینترنتی عرضه می شوند و با وصل شدن به اینترنت می توان از آنها استفاده کرد.

دسته سوم دستیارهای هوشمندی هستند که به صورت دستگاه های هوشمند مستقل ساخته شده اند مثل بلندگوهای بدون سیم که می توانند صدای انسان را تشخصی دهند و به دستوراتش عمل کنند. دسته آخر هم مثل یک هاب همزمان چند دستیار هوشمند دیگر را کنترل کنند که اکثرا برای کنترل لوازم خانگی هوشمند استفاده می شوند.

سال 2013 اسپات جونز یک فیلم علمی تخیلی به نام او ساخت که درباره آینده یک فناوری بود. داستان فیلم در سال 2025 اتفاق افتده بود و قصه یک مرد تنها و غمگین به نام تئودور را نشان می داد که تنهاییش را با دستیار هوشمند مجازیش یعنی سامانتا پر می کند.

روزنامه گاردین سال 2020 در یک مقاله نوشت که 14 درصد کاربران الکسا به شدت به آن وابسته شده اند.

در حال حاضر در دسترس ترین دستیار در کشور ، دستیار هوشمند مجازی گوگل است که از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند و خیلی به کار کاربران ایرانی نمی اید.

آخرین اخبار

رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها