مشاهده خبر

سه شنبه 31 مرداد 1402

تلاش غرب برای پهپادهراسی!

یک کارشناس سیاسی گفت: اقدامی که این کشورها در حال انجام آن هستند این است که به لحاظ فرامتنی بازی را به گونه ای نشان می دهند که به هر نحو ممکن مانع از لغو تحریم های تسلیحات بشوند.

0

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و فرهنگی و با هدف پاسخگویی به شبهات مطرح شده، روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: جذب 1500 هیات علمی در پی نامه ای محرمانه، چشم نگران افکار عمومی درباره لایحه حجاب، دستگیری و بازداشت چند نفر از مدیران ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)

در بخش بعدی این برنامه به موضوع شبهات پهپادهای ایرانی و با حضور محمد قادری، کارشناس مسائل سیاسی و به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

قادری درباره شبهه فروش پهپاد به روسیه حین جنگ با اوکراین گفت: در این مساله سه نکته وجود دارد، نکته اول در رابطه فروش سلاح های غیرمتعارف درباره ایران، اساسا یک موضع کذب است. طرف ایرانی بارها به طرف اوکراینی اعلام کرده است که مستندات خود را درباره این ادعا به ما ارائه بدهید ولی هر بار علاوه بر عقب انداختن جلسات، دست خالی به این جلسه ها آمدند و هیچ مستنداتی همراه خود نداشتند.

نکته دوم اساسا پهپادهایی که  ایران به روسیه فروخته است قبل از شروع جنگ اوکراین بوده است و کسی نمی‌تواند ادعا کند که ایران برای استفاده در جنگ اوکراین سلاح یا پهپاد را فروخته است . نکته سوم نیز این است، اگر قرار باشد بر اساس استانداردهای غربی ها به مساله نگاه کنیم، آنها در بحبوحه خیلی از جنگ ها به بهانه اینکه ما داریم تجارت تسلیحات متعارف می کنیم، روند فروش تسلیحات خودشان را ادامه دادند. مساله مهم این است که فروش پهپاد جزء تسلیحات نامتعارف نیست و جزء موضوعات تحریمی نبوده است.

حنیف غفاری، کارشناس سیاسی، مهمان تلفنی این بخش از برنامه بود. وی درباره پهپاد هراسی گفت: به لحاظ حقوقی، آمریکا و تروئیکای اروپایی با استناد به آنچه که در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت که بر مبنای برجام بسته شده، آمده است، نمی توانند مانع از رفع تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران بشوند. اگر بخواهند جلسه ای در شورای امنیت تشکیل بدهند و مصوبه و قطعنامه ای که سال 2015 خودشان به آن تن دادند را ابطال یا تغییر کنند، اینجا ممکن است با حق وتویی از کشورهایی دیگری مثل چین و روسیه مواجه شوند.

وی افزود: اقدامی که این کشورها در حال انجام آن هستند این است که به لحاظ فرامتنی بازی را به گونه ای نشان می دهند که به هر نحو ممکن مانع از لغو تحریم های تسلیحات بشوند. طی سالهای  2020 ، 2021 و 2022 تلاش های زیادی کردند که به هر شکلی مانع از رفع تحریم بشوند. در سال 2023 در 26 مهرماه امسال نیز کاری که می خواهند انجام بدهند این است که به گونه ای وانمود کنند که رفع تحریمی اتفاق نیافتد و از آن طریق مانع بسط و گسترش مبادلات تسلیحاتی ایران بشوند. به لحاظ حقوقی دستشان خالی است اما باید مراقب بازی تبلیغاتی غرب بود.

قادری درباره درخواستهای برخی کشورها برای خرید تسلیحات و پهپادهای گفت: پیش از تحولات اخیر در منطقه بیش از 22 کشور درخواست خرید تسلیحات داشتند اما در پی تحولاتی که در حوزه دیپلماتیک در منطقه ما اتفاق افتاده است خیلی از این کشورها که پیشتر روابط غیرحسنه ای که بین ایران و این کشورهای منطقه داشت، حاضر به این تعاملات نبودند، در حال حاضر کاملا رویکردشان تغییر کرده است و این اتفاق را در فضای گسترده تری می توان دید. جمهوری اسلامی ایران در موضوعات منطقه ای و فرامنطقه ای چارچوب خود را پیدا کرده است و نقش موثر خودش را ایفا می کند.

برچسب ها :

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها