مشاهده خبر

دو شنبه 30 مرداد 1402

پاسخ به یک شبهه در مورد واژه «کودتا»ی 28 مرداد

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و فرهنگی و با هدف پاسخگویی به شبهات مطرح شده، روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

0

در بخش اول این برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: انتقال بازار تهران به نقطه دیگری از شهر،  ادغام شدن یکی از بانک های خصوصی زیان ده، سامانه یکپارچه خودرو

در بخش بعدی این برنامه به موضوع شبهات کودتای انگلیسی آمریکایی 28 مرداد و با حضور دکتر جواد منصوری، مورخ و به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

منصوری درباره شبهاتی که برخی درباره لفظ کودتا به کار می برند گفت: اینکه برخی می گویند کودتا نیست و شورش و اسامی دیگری را انتخاب می کنند در واقع جنگ بی فایده لفظی است. از شهریور 1320 که ایران اشغال شد و بعد که جنگ تمام شد، آمریکا به عنوان یک برنده جنگ جهانی دوم به عنوان استعمارگر جدید و به عنوان یک قطب قدرت نو پدید، وارد صحنه شد.

یکی از موضوعات خیلی حائز اهمیت این است که این قدرت نوپدید باید هزینه این امپراطوری را تامین کند، اما از کجا؟ از نفت.  نفت در خلیج فارس است بنابراین برنامه آمریکا تسلط کامل بی چون و چرا برای سلطه بر نفت و بر حکومت های این منطقه که نفتشان را ببرد و بر مردم این منطقه که آنها را با استفاده از به سرکوب، به سلطه آمریکا قانع کند. نفت را ببرد و بازار ایران و حکومت ایران را داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئله دوم این است که آیا کودتا حتما شکل نظامی باید داشته باشد؟ قطعا خیر، انواع کودتا امروز مطرح است از کودتای رسانه گرفته تا کودتای انتخابات و غیره. همانطور که در جریانات سال 1401 رسانه های غربی و غرب تمام قضایا را به عنوان کودتا مطرح می کردند.

یقوب توکلی، مورخ مهمان دیگری برنامه بود که از طریق تماس تلفنی در این گفت‌وگو شرکت کرد.

او درباره عواملی که به آمریکا و انگلستان برای این کودتا یاری دادند، گفت: انگلستان زیرساخت‌هایی برای سلطه در ایران تاسیس کردند، این زیر ساخت ها در عرصه های مختلف قرار داشتند، من جمله در ارتش در مجلس و غیره. متاسفانه تمایل به خدمت به دشمن سرسپردگی انقدر در ایران گسترش پیدا کرده بود که در طیف های مختلف در کودتا همکاری کردند، این کودتا علیه ملت ایران و علیه منافع ما اتفاق افتاد این سلطه آنقدر عمیق بود که باعث رقم خوردن این اتفاق شد.

وی درباره شبهه موافقت آیت‌الله کاشانی برای کودتا گفت: هم نامه آیت‌الله کاشانی و هم روند تحولاتی که اتفاق افتاد نشان می‌دهد نه ایشان موافق کودتا بود و نه مصدق.

توکلی خاطنشان کرد: در عرصه های مختلف تلاش های زیادی برای تطهیر آمریکا از انجام این کودتا و این اقدام خشونت بار علیه مردم ایران وجود دارد. این البته پروژه، یک پروژه مشترک آمریکا و انگلیس بود و سلطه کامل آمریکایی ها بعد از این پروژه شکل گرفت.

این مورخ گفت: واقعیتی که وجود دارد این است که من به عنوان یک معلم تاریخ باید آن را بگویم، بزرگان ما در آن دوره واقعیت‌های سلطه را به طور کامل متوجه نبودند و تصور می‌کردند اگر نفت ملی بشود مشکل حل خواهد شد اما برعکس اساسی که وجود داشت، اساس سلطه بود.

منصوری در ادامه درباره علت اعتماد به آمریکا گفت: زمینه‌های ذهنی در این موضوع وجود داشت، به این معنا که آمریکایی‌ها تبلیغ کردند که اگر بیاییم برای شما آزادی و توسعه می‌آوریم و خودشان را پرچمدار توسعه و آزادی برای جانشینی استعمارگران اروپایی قرار دادند؛ این بر ذهن بخشی از دولت‌مردان ما و روشنفکرهای اینجا تاثیر گذاشت. نکته حائز اهمیت این است که ایران علاوه بر نفت، جایگاه جغرافیایی مهم دنیا را دارد و یکی از سه نقطه بزرگ دنیا است. لذا تسلط بر ایران یعنی تسلط بر کل غرب آسیا، آفریقا و شرق آسیا بود به همین دلیل سفارت آمریکا در تهران مدیریت روابط کل با این منطقه را داشت.

به گفته این کارشناس تاریخ، مصدق به عنوان یک آدم نسبتا خوشبین به غرب و نظام غرب باور کرد که اگر آمریکا بیاید برای این مملکت آزادی و توسعه می‌آورد و در عمل دیدیم که ساواک را آوردند و ارتش ضعیف.

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها