مشاهده خبر

دو شنبه 30 مرداد 1402

پاسخ به یک شبهه در مورد واژه «کودتا»ی 28 مرداد

برنامه وارونگی با موضوعات اجتماعی و فرهنگی و با هدف پاسخگویی به شبهات مطرح شده، روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

0

در بخش اول این برنامه به اخبار جعلی منتشر شده در 24 ساعت گذشته از سوی رسانه‌های معاند پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: انتقال بازار تهران به نقطه دیگری از شهر،  ادغام شدن یکی از بانک های خصوصی زیان ده، سامانه یکپارچه خودرو

در بخش بعدی این برنامه به موضوع شبهات کودتای انگلیسی آمریکایی 28 مرداد و با حضور دکتر جواد منصوری، مورخ و به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

منصوری درباره شبهاتی که برخی درباره لفظ کودتا به کار می برند گفت: اینکه برخی می گویند کودتا نیست و شورش و اسامی دیگری را انتخاب می کنند در واقع جنگ بی فایده لفظی است. از شهریور 1320 که ایران اشغال شد و بعد که جنگ تمام شد، آمریکا به عنوان یک برنده جنگ جهانی دوم به عنوان استعمارگر جدید و به عنوان یک قطب قدرت نو پدید، وارد صحنه شد.

یکی از موضوعات خیلی حائز اهمیت این است که این قدرت نوپدید باید هزینه این امپراطوری را تامین کند، اما از کجا؟ از نفت.  نفت در خلیج فارس است بنابراین برنامه آمریکا تسلط کامل بی چون و چرا برای سلطه بر نفت و بر حکومت های این منطقه که نفتشان را ببرد و بر مردم این منطقه که آنها را با استفاده از به سرکوب، به سلطه آمریکا قانع کند. نفت را ببرد و بازار ایران و حکومت ایران را داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئله دوم این است که آیا کودتا حتما شکل نظامی باید داشته باشد؟ قطعا خیر، انواع کودتا امروز مطرح است از کودتای رسانه گرفته تا کودتای انتخابات و غیره. همانطور که در جریانات سال 1401 رسانه های غربی و غرب تمام قضایا را به عنوان کودتا مطرح می کردند.

یقوب توکلی، مورخ مهمان دیگری برنامه بود که از طریق تماس تلفنی در این گفت‌وگو شرکت کرد.

او درباره عواملی که به آمریکا و انگلستان برای این کودتا یاری دادند، گفت: انگلستان زیرساخت‌هایی برای سلطه در ایران تاسیس کردند، این زیر ساخت ها در عرصه های مختلف قرار داشتند، من جمله در ارتش در مجلس و غیره. متاسفانه تمایل به خدمت به دشمن سرسپردگی انقدر در ایران گسترش پیدا کرده بود که در طیف های مختلف در کودتا همکاری کردند، این کودتا علیه ملت ایران و علیه منافع ما اتفاق افتاد این سلطه آنقدر عمیق بود که باعث رقم خوردن این اتفاق شد.

وی درباره شبهه موافقت آیت‌الله کاشانی برای کودتا گفت: هم نامه آیت‌الله کاشانی و هم روند تحولاتی که اتفاق افتاد نشان می‌دهد نه ایشان موافق کودتا بود و نه مصدق.

توکلی خاطنشان کرد: در عرصه های مختلف تلاش های زیادی برای تطهیر آمریکا از انجام این کودتا و این اقدام خشونت بار علیه مردم ایران وجود دارد. این البته پروژه، یک پروژه مشترک آمریکا و انگلیس بود و سلطه کامل آمریکایی ها بعد از این پروژه شکل گرفت.

این مورخ گفت: واقعیتی که وجود دارد این است که من به عنوان یک معلم تاریخ باید آن را بگویم، بزرگان ما در آن دوره واقعیت‌های سلطه را به طور کامل متوجه نبودند و تصور می‌کردند اگر نفت ملی بشود مشکل حل خواهد شد اما برعکس اساسی که وجود داشت، اساس سلطه بود.

منصوری در ادامه درباره علت اعتماد به آمریکا گفت: زمینه‌های ذهنی در این موضوع وجود داشت، به این معنا که آمریکایی‌ها تبلیغ کردند که اگر بیاییم برای شما آزادی و توسعه می‌آوریم و خودشان را پرچمدار توسعه و آزادی برای جانشینی استعمارگران اروپایی قرار دادند؛ این بر ذهن بخشی از دولت‌مردان ما و روشنفکرهای اینجا تاثیر گذاشت. نکته حائز اهمیت این است که ایران علاوه بر نفت، جایگاه جغرافیایی مهم دنیا را دارد و یکی از سه نقطه بزرگ دنیا است. لذا تسلط بر ایران یعنی تسلط بر کل غرب آسیا، آفریقا و شرق آسیا بود به همین دلیل سفارت آمریکا در تهران مدیریت روابط کل با این منطقه را داشت.

به گفته این کارشناس تاریخ، مصدق به عنوان یک آدم نسبتا خوشبین به غرب و نظام غرب باور کرد که اگر آمریکا بیاید برای این مملکت آزادی و توسعه می‌آورد و در عمل دیدیم که ساواک را آوردند و ارتش ضعیف.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها