مشاهده خبر

پنج شنبه 8 تیر 1402
360 درجه

رباتی که جان اپراتورش را گرفت

چندی پیش رئیس بخش آزمایش و عملیات هوش مصنوعی ارتش آمریکا تایید کرد که نیروی هوایی کشورش شبیه سازی انجام داده که در آن به یک پهپاد مجهز به هوش مصنوعی مامویت داده بودند به یک دشمن فرضی حمله کند ولی این پهپاد در یک محاسبه عجیب و غریب تصمیم می‌گیرد اپراتور خودش را به قتل برساند.

0

برنامه 360درجه چهارشنبه با موضوع ربات از شبکه افق پخش شد.

خیلی از محققان معتقدند که مرحله بعدی تکامل زندگی انسان براساس سرعت پیشرفت فناوری، زندگی رباتیست. خیلی از فناوری های ایجاد شده، برای راحت تر کردن زندگی انسان بوده است و ربات نیز برای این منظور طراحی شده است.

واژه ربات، ریشه در واژه رباتنیک در زبان چک بر می گردد که به معنای برده است. نخستین بار نمایشنامه ای توسط نویسنده اهل چک به نام کارل چاپک در سال 1920 به نام کارخانه ربات سازی منتشر شد و برای اولین بار او از این واژه استفاده کرد. داستان این نمایشنامه درباره یک کارخانه ای بود که تصمیم می گیرد برای بدست آوردن پول بیشتر، ربات هایی شبیه به  انسان بسازد تا به جای برده ها برای آن کار کنند.

همچنین در طول تاریخ فیلم هایی درباره ربات ها و وجودشان در زندگی انسان ساخته شده است که فیلم عصر جدید چارلی چاپلین محصول سال 1936 تا فیلم های مجموعه نابودگر محصول سال 2019 از این نمونه ها است.

اما تعریف ربات از منظر متخصصان علوم رباتیک این است که ربات دستگاهی است که طراحی شده تا توانایی های جسمی، رفتار و حالات احساسی و عاطفی انسان را تقلید کرده و به انسان در انجام کارهایش کمک کند.

ربات ها را می توان در 5 دسته اصلی تقسیم بندی کرد. دسته اول ربات از پیش برنامه ریزی شده این ربات ها در محیط های کاملا کنترل شده و کارهای ساده و تک بعدی انجام می دهند. در صنعت خودروسازی این ربات ها بسیار مورد استفاده هستند. تا سال 2005 حدود 90 درصد ربات های موجود در دنیا از این نوع ربات ها بودند و تا به امروز حدودا 3 ملیون از این ربات در کارخانه های مختلف در حال کار هستند.

دسته دوم ربات ها، ربات های انسان نماست. همانطور که از اسم شان مشخص است از رفتارهای انسانی تقلید می کنند و مانند یک انسان رفتار می کنند.این ربات ها پیچیده هستند ولی تا به امروز ، گره از کار انسان باز نکرده اند.

ربات اطلس ساخته شرکت بوستن دینامیک و ربات صوفیا محصول شرکت هانسون رباتیک دو تا از شاخص ترین ربات های انسان نما هستند. ربات صوفیا مجهز به هوش مصنوعی است و میتواند زبان محاوره ای انسان را درک کند و خیلی صمیمی و راحت با انسان صحبت کند.

دسته سوم، ربات های مستقل یا خودمختار هسند که  ربات ها برای انجام کار نیازی به نظارت انسان ندارند. ربات های چمن زن، جاروبرقی رباتی و پهبادهای خودکار و پرسه زن و غیره.. از این دسته هستند.

دسته چهارم ربات های قابل کنترل از راه دور یا ربات نیمه مستقل، که بیشتر در جاهای غیر قابل دسترسی یا خطرناک اتفاده میشوند ربات های پیدا کردن نشتی لوله های نفتی و خنثی کردن بمب از این دسته هستند.

دسته پنجم ربات های افزودنی است که این رباط ها به شکلی طراحی شده اند که به بدن انسان اضافه می شوند و توانایی جدید را به کاربر اضافه کنند.

هوش مصنوعی علاوه بر اینکه دنیای انسان ها را زیر و رو کرده وارد دنیای ربات ها هم شده و ترکیب هوش مصنوعی و فناوری رباتیک باعث شده که دنیای اطراف ما زودتر از زمانی که فکرش را می کردیم شبیه دنیای فیلم های تخیلی شود.

خودروی خودران از جمله ربات هاییست که با هوش مصنوعی ترکیب شده و در کشورهای پیشرفته دیده می شوند. خودروی خودران طوری طراحی شده اند که مسیر حرکت، فاصله بین ماشین ها و محل عبور عابر پیاده را به راحتی تشخیص می دهند و مسافرشان را به سلامت به مقصد مورد نظر می رسانند.

اما این ترکیب دو فناوری گاهی مشکل ساز است و ممکن است به شکل دیگری عمل کند . چندی پیش رئیس بخش آزمایش و عملیات هوش مصنوعی ارتش آمریکا سرهنگ همیلتون، در اجلاس قابلیت های هوایی در لندن تایید کرد که نیروی هوایی آمریکا شبیه سازی انجام داده است که در آن به یک پهپپاد مجهز به هوش مصنوعی مامویت داده بودند که به یک دشمن فرضی حمله کند. این پهپاد در یک محاسبه عجیب و غریب تصمیم میگیرد که اپراتور خودش را به قتل برساند.

 

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها