مشاهده خبر

سه شنبه 9 خرداد 1402
وارونگی

امام خمینی(ره)؛ موافق یا مخالف ادامه جنگ؟

برنامه وارونگی روز دوشنبه با تکذیب برخی اخبار جعلی و توضیح شبهاتی که اخیرا به وجود آمده، روی آنتن شبکه افق رفت.

0

در بخش اخبار جعلی این برنامه، ابتدا به موضوع گرانی بنزین و پوشش خبری رسانه‌های معاند پرداخته شد که با تکذیب این خبر از سوی سخنگوی صنف جایگاه‌داران بنزین همراه بود.

 سخنگوی صنف جایگاه‌داران بنزین درباره چند نرخی شدن نرخ بنزین گفت: ما سال‌هاست به این اخبار جعلی عادت کرده‌ایم و همانطور که بارها تاکید شده، هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ بنزین وجود ندارد.

دیگر خبر جعلی که توسط رسانه‌های بیگانه پوشش داده شده بود، تخریب ۱۵ بافت تاریخی در شیراز بود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس این خبر را تکذیب و اشاره کرد: هرگز چنین موضوعی صحت ندارد و خبر مربوط به یک بافت تاریخی بوده است که در آن سرقت انجام شده است.

در بخش خط خبری رسانه‌های بیگانه به موضوع حجاب و لایحه مربوط به آن که چند روزی است در صدر سرخط خبرهای رسانه‌های بیگانه قرار گرفته است پرداخته شد.

آنچه که به عنوان خط‌دهی به برخی دنبال‌کنندگان این رسانه‌ها نامیده می‌شود، توصیه شده است که خانواده‌های ایرانی علیه لایحه حجاب به مبارزه مدنی ادامه دهند.

در بخش شبهه این برنامه به انتشار نامه‌ای با دستخط امام خمینی (رحمة الله علیه) اشاره شد که توسط خبرگزاری جماران منتشر شده و محور اصلی این نامه، در رابطه با پایان جنگ میان عراق و ایران بوده است.

سید حمید روحانی، مورخ تاریخ انقلاب اسلامی یکی از مهمانان این بخش از برنامه بود که در ابتدا توضیحاتی پیرامون  ویژگی‌ها و برجستگی‌های شخصیت امام ارائه کرد.

به گفته این مورخ تاریخ انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) بر این باور بود که اگر قدرت و حکومت به یک فرد قائم باشد، با از بین رفتن آن فرد همه چیز تمام می‌شود در حالی که امام همواره بر مسئولیتدادن و اعتماد بر مردم تاکید داشت.

روحانی درباره نظر امام خمینی پس از فتح خرمشهر و ادامه جنگ اذعان کرد: آنچه  امام خمینی (رحمة الله علیه) بر آن باور داشت، این بود که اگر صدام از سایر مناطق ایران خارج شود، ادامه دادن جنگ معنایی ندارد و جنگ را باید توقف کرد.

این مورخ تاریخ انقلاب اسلامی افزود: امام معتقد بود که ورود به خاک عراق باعث طولانی شدن جنگ می‌شود و بنابراین نظر امام بود که جنگ متوقف شود.

از سوی دیگر مهمان دوم برنامه، مسعود رضایی، مورخ و کارشناس مسائل سیاسی در توضیح نظر امام خمینی درباره ادامه جنگ گفت: امام خمینی در دیدگاه اولیه خودشان بعد از فتح خرمشهر بر این باور بود که نیروهای ما وارد خاک عراق نشود و عدم ورود نیروهای ایرانی به خاک عراق به معنای پایان جنگ و توقف جنگ نبود.

رضایی افزود: من نظر امام را این‌گونه تفسیر می‌کنم که ورود و عدم ورود به خاک عراق به معنای پایان جنگ و اتمام توقف جنگ نیست و بلکه نظر ایشان بر این بود که تنها ورود به خاک عراق از سوی نیروهای ایرانی انجام نشود.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها