مشاهده خبر

سه شنبه 9 خرداد 1402
وارونگی

امام خمینی(ره)؛ موافق یا مخالف ادامه جنگ؟

برنامه وارونگی روز دوشنبه با تکذیب برخی اخبار جعلی و توضیح شبهاتی که اخیرا به وجود آمده، روی آنتن شبکه افق رفت.

0

در بخش اخبار جعلی این برنامه، ابتدا به موضوع گرانی بنزین و پوشش خبری رسانه‌های معاند پرداخته شد که با تکذیب این خبر از سوی سخنگوی صنف جایگاه‌داران بنزین همراه بود.

 سخنگوی صنف جایگاه‌داران بنزین درباره چند نرخی شدن نرخ بنزین گفت: ما سال‌هاست به این اخبار جعلی عادت کرده‌ایم و همانطور که بارها تاکید شده، هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ بنزین وجود ندارد.

دیگر خبر جعلی که توسط رسانه‌های بیگانه پوشش داده شده بود، تخریب ۱۵ بافت تاریخی در شیراز بود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس این خبر را تکذیب و اشاره کرد: هرگز چنین موضوعی صحت ندارد و خبر مربوط به یک بافت تاریخی بوده است که در آن سرقت انجام شده است.

در بخش خط خبری رسانه‌های بیگانه به موضوع حجاب و لایحه مربوط به آن که چند روزی است در صدر سرخط خبرهای رسانه‌های بیگانه قرار گرفته است پرداخته شد.

آنچه که به عنوان خط‌دهی به برخی دنبال‌کنندگان این رسانه‌ها نامیده می‌شود، توصیه شده است که خانواده‌های ایرانی علیه لایحه حجاب به مبارزه مدنی ادامه دهند.

در بخش شبهه این برنامه به انتشار نامه‌ای با دستخط امام خمینی (رحمة الله علیه) اشاره شد که توسط خبرگزاری جماران منتشر شده و محور اصلی این نامه، در رابطه با پایان جنگ میان عراق و ایران بوده است.

سید حمید روحانی، مورخ تاریخ انقلاب اسلامی یکی از مهمانان این بخش از برنامه بود که در ابتدا توضیحاتی پیرامون  ویژگی‌ها و برجستگی‌های شخصیت امام ارائه کرد.

به گفته این مورخ تاریخ انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) بر این باور بود که اگر قدرت و حکومت به یک فرد قائم باشد، با از بین رفتن آن فرد همه چیز تمام می‌شود در حالی که امام همواره بر مسئولیتدادن و اعتماد بر مردم تاکید داشت.

روحانی درباره نظر امام خمینی پس از فتح خرمشهر و ادامه جنگ اذعان کرد: آنچه  امام خمینی (رحمة الله علیه) بر آن باور داشت، این بود که اگر صدام از سایر مناطق ایران خارج شود، ادامه دادن جنگ معنایی ندارد و جنگ را باید توقف کرد.

این مورخ تاریخ انقلاب اسلامی افزود: امام معتقد بود که ورود به خاک عراق باعث طولانی شدن جنگ می‌شود و بنابراین نظر امام بود که جنگ متوقف شود.

از سوی دیگر مهمان دوم برنامه، مسعود رضایی، مورخ و کارشناس مسائل سیاسی در توضیح نظر امام خمینی درباره ادامه جنگ گفت: امام خمینی در دیدگاه اولیه خودشان بعد از فتح خرمشهر بر این باور بود که نیروهای ما وارد خاک عراق نشود و عدم ورود نیروهای ایرانی به خاک عراق به معنای پایان جنگ و توقف جنگ نبود.

رضایی افزود: من نظر امام را این‌گونه تفسیر می‌کنم که ورود و عدم ورود به خاک عراق به معنای پایان جنگ و اتمام توقف جنگ نیست و بلکه نظر ایشان بر این بود که تنها ورود به خاک عراق از سوی نیروهای ایرانی انجام نشود.

آخرین اخبار

سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها