مشاهده خبر

چهار شنبه 20 اردیبهشت 1402

شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئله حجاب

برنامه جهان آرا در پخش شنبه شب خود با دعوت از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به برنامه‌های این شورا در حوزه عفاف و حجاب پرداخته است.

0

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه جهان آرا گفت: نقشه جامع علمی کشور باید مورد بازنگری قرار بگیرد زیرا در برخی مراکز دانشگاهی، رشته‌هایی تدریس می‌شود که نیازی به آنها نیست و در مقابل، کارهایی مورد نیاز است که رشته‌های مربوط به آنها وجود ندارد.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی دستگاه اجرایی نیست، نهاد سیاستگذاری است و قرار نیست جای دیگر دستگاه‌ها را بگیرد. تفاوت این شورا با مجلس این است که شورا سیاستگذاری می‌کند و مجلس، قانونگذاری و کار هیچ کدام با هم موازی نیست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: رئیس جمهور قبلی، خیلی از مباحث شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابلاغ نمی‌کرد و ترک فعل داشت. او بعضی جلسات را اصلا طبق قانون تشکیل نمی‌داد؛ بعضی مصوبات شورای قبلی، توسط دولت فعلی ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: اگر سند حوزه هوا - فضا، زیست فناوری و سند جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی نوشته نمی‌شدند، این همه پیشرفت در این زمینه‌ها نمی‌داشتیم. هر جا شورای عالی، راهبردها را خوب نوشته و راهبری هم کرده، به نتیجه رسیده، هر جا راهبری در پی راهبردها نبوده، نتیجه مطلوب به دست نیامده است.

خسروپناه خاطرنشان کرد: مصوبات مختلفی در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت‌های مختلف و درباره حجاب و عفاف نوشته و توسط روسای جمهور امضا شده، در واقع خلأ راهبردی در این زمینه نداریم. در عین حال نقش راهبری شورا در اجرای این سیاست‌ها کمرنگ بوده و این نقد به شورا وارد است. شورای عالی فرهنگی راهبری اجرای راهبردهای عفاف و حجاب را به وزارت کشور سپرده در حقیقت وزارت کشور فقط نباید به نیروی انتظامی بگوید چکار کند، بلکه در همه مقولات باید وارد عمل شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: در دو جلسه پشت سر هم شورا، هشت دستگاه فرهنگی کشور گزارش عملکرد خود در حوزه عفاف و حجاب را به سران سه قوه ارائه کردند و قرار شد بقیه نهادها هم همین کار را انجام دهند. در تعطیلات نوروز، تذکر نسبت به رعایت عفاف و حجاب با رعایت تمام موارد تکریم مردم صورت گرفت و اگر ویدئوهایی خلاف عرف از جایی منتشر شده، آن مراکز مجوزی نداشته‌اند. دستگاه‌های اجرایی در این دولت، برای اجرای سیاست‌های عفاف و حجاب جدی هستند ولی واقعیت این است که کلیپ یک اتفاق، دست به دست می‌شود و همه فکر می‌کنند این موارد زیاد است.

وی در ادامه گفت: وضعیت عفاف و حجاب نه اینکه بهتر شده باشد، ولی بدتر هم نشده و این را هم باید در نظر داشت که سال‌ها، اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته بود چون دولتی سر کار بود که این مسئله را باور نداشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مقوله vod ها تاکید کرد: به دنبال تصمیم‌گیری در این زمینه هستیم که دستگاه نظارت‌کننده بر VOD ها مشخص شود. بعضی فیلم‌های شبکه نمایش خانگی، تحکیم خانواده را هدف قرار داده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خیلی از معترضان به مصوبه اخیر شورای عالی راجع به تاثیر معدل در قبولی دانشگاه، باندهای کنکور هستند. در بسیاری از کشورها کنکور وجود ندارد و بر اساس معدل، در دانشگاه‌ها قبول می‌شوند در حالیکه در ایران، دانش‌آموزان از دوم دبیرستان به دنبال تست‌زنی هستند نه یادگیری. هر تصمیمی اتخاذ شود، ایراداتی و حرف و حدیث‌هایی دارد؛ نباید به خاطر فساد بالقوه‌ای که ممکن است شکل بگیرد، فساد بالفعل را رها کنیم. سازمان سنجش باید نظام‌مند شود زیرا نیاز به تشکیلات مقتدری بیرون از آموزش و پرورش داریم مثل سازمان استاندارد.

خسروپناه در پایان گفت: اگر سازمان برنامه و بودجه، به اندازه یک دوز واکسن کرونا برای عفاف و حجاب بودجه اختصاص دهد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. برنامه عملیاتی از سوی دستگاه‌ها و تشکل‌های مردمی وجود دارد، مسئولان هم واقعا اراده کار دارند ضمن اینکه اصالت خانواده ایرانی، با فرهنگ برهنگی مخالف است و ایرانیان به شدت با این مسئله تضاد دارند.

آخرین اخبار

عملکرد سه ساله مدیریت شهری تهران روی میز جهان آرا «تازه نفس» با روایتی از نخبه قرآنی ایران صریح و شفاف با دبیر هیئت رئیس مجلس: ما هم باید پاسخگو باشیم «فرزند کبیر کوه»، روایتی از شهید هسته‌ای در شبکه افق سیما فصل دوم مجموعه مستند «رخ‌ مادر» به افق رسید «داستان کافی» با روایتی از مبارزات انقلابی آیت الله کافی انتخابات آمریکا و بایسته‌های سیاست خارجی واقع‌بینانه روایتی از راهکار شهید فخری‌زاده برای زیارت حرم سیدالشهدا(ع) از تبلیغ تا آبادانی، داستان یک طلبه در محروم‌ترین نقطه ایران مستندهای شبکه افق در دومین ماه تابستان؛ از زائر غریب کربلا تا بزرگراه همت و رخ مادر پخش مستند «شکارچی مجازی» با موضوع آزار و اذیت دختران و زنان «دل‌نوا» دل عاشقان حسین (ع) را تا کربلا می‌برد راهکارهای عملی برای زندگی سالم با محوریت طب سنتی در «انارستان» سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تله‌تئاتر «کاتب اعظم» تاسوعا و عاشورا پخش می‌شود روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» گنجینه نواهای عاشورایی «مثل سرو» نمادی از حیات شهدا «سید معطر» ذاکری که تنها به عشق اهل بیت می‌خواند تدارک مستندهای ویژه شبکه افق برای ایام محرم افق محرمی سیما «گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها