مشاهده خبر

سه شنبه 28 شهریور 1402

فرهنگستان برای زبان فارسی چه کرده است؟

عضو فرهنگستان زبان فارسی گفت: امروز این ضرورت ایجاد شده است که سازمانی مانند فرهنگستان زبان فارسی، بار نگاهداشت زبان فارسی را نمی‌تواند به تنهایی حمل کند و این اواخر به این نتیجه رسیده شد که فرهنگستان به تنهایی نمی‌تواند این زبان را پاسداری کند.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اول این برنامه به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در ایران پرداخته شد که از جمله این خبرها می‌توان به این موارد اشاره کرد: ثبت جهانی کاروانسراهای ایران، بهره‌برداری از 266 طرح آموزشی در سه استان کشور، مراجعه 4846 نفر در خراسان جنوبی برای نذر خون، آب‌رسانی به 15 روستای کردستان

در میز فرهنگ و هنر این برنامه به موضوع مجمع حقوقدانان انقلاب اسلامی و با حضور مهدی حاجی ملاعلی کنی دبیر مجمع حقوقدانان انقلاب اسلامی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی درباره فعالیت این مجمع گفت: ما یک مجموعه مردم نهاد هستیم که وظیفه خود را احقاق حقوق مردم توسط جامعه نخبگانی می‌دانیم. ما اگر بخواهیم بن‌بست‌های جامعه را برطرف کنیم، راه کار آن بازسازی حکمرانی مردم در جامعه است.

این حقوقدان گفت: آگاهی بخشی یکی از محورهای برنامه‌های مجمع است و ما تلاش می‌کنیم که در میدان نیز حضور پیدا کنیم و در جریان‌های مختلف اجتماعی کمک کنیم.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع نگاه‌داشت زبان فارسی و با جضور حسینعلی رحیمی، عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: ما سه دوره فرهنگستان داشتیم، از سال  1314 تا 1332 که از آن به عنوان فرهنگستان اول یاد می‌شود، از 1349 تا 1357 که فرهنگستان دوم و از انقلاب تا به امروز که فرهنگستان سوم را داریم که کشور ما جزء معدود کشورهایی است که در حوزه برنامه‌ریزی زبان سابقه طولانی دارد. تجربیاتی را که ما از 1314 تا به امروز داریم بی‌سابقه است و البته در دوره‌های مختلف این فعالیت‌ها فرازونشیب داشته است.

رحیمی گفت: یکی از پشتوانه‌های ما ادبیات غنی است که داریم و از این نظر جزء زبان‌های یگانه دنیا به شمار می‌رویم. زبانی که اینقدر آثار و شاه‌کارهای مهمی را خلق کرده باشند، در دنیا کاملا بی‌سابقه است که ما بسیار ساده از کنار آن می‌گذریم.

وی گفت: درباره زبان فارسی دو دیدگاه وجود دارد: دیدگاه اول این است که زبان فارسی جمله مغلولان را پشت سر نهاده و تمام تاریخ را درنوردیده و همچنان استوار است و این قدرت زبان فارسی است که می‌تواند خود را نگه دارد، دیدگاه دوم نیز این است که زبان فارسی در معرض خطر است که حمله‌های زیادی به آن می‌شود و در معرض انقراض است. زبان فارسی در هیچ دوره‌ای از تاریخ خودش با این حمله‌ها و آسیب‌ها مثل امروزه مواجه نبوده است.

وی گفت: امروز این ضرورت ایجاد شده است که سازمانی مانند فرهنگستان زبان فارسی، بار نگاهداشت زبان فارسی را نمی‌تواند به تنهایی حمل کند و این اواخر به این نتیجه رسیده شد که فرهنگستان به تنهایی نمی‌تواند این زبان را پاسداری کند.

این کارشناس زبان فارسی افزود: ما نیاز داریم برای واژه‌های بیگانه، واژه معادل داشته باشیم اما ساحت‌های دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه شود و تنها واژه‌گزینی کفایت نمی‌کند و به کارهای فرهنگی نیز نیاز هست.

وی گفت: یکی از معیارهایی که برای معادل‌گزینی واژگان وجود دارد این است که اگر یک واژه‌ای مدت زمان زیادی در ادبیات فارسی وجود داشته باشد، به آن تابعیت زبان فارسی داده می‌شود و ما هیچ‌گاه به نحوی پالایش زبانی نمی‌کنیم که دیگر نتوان اشعار و ادبیات گذشته غیر قابل فهم شود.

وی گفت: تلقی نادرستی از گردش کار واژه گزینی وجود دارد و حتی در فضای مجازی نیز گفته می‌شود که مثلا رییس فرهنگستان گفته است که از امروز بجای فلان واژه از واژه دیگری استفاده شود در حالی که برای معادل‌یابی واژگان کارگروه‌های متعدد و متشکل از پژوهشگران و متخصصان وجود دارد و متخصصان هر رشته، واژه‌گزینی را انجام می‌دهند.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها