مشاهده خبر

چهار شنبه 18 مرداد 1402

اعمال یداوری ضروری قبل از پیاده‌روی اربعین

یک محقق طب سنتی گفت: کسانی که قصد سفر اربعین دارند، یک ماه وقت دارند که مشکلات زمینه ای در دردهای مفاصل و اندام‌ها بدن را مرتفع کنند. مفهومی در طب سنتی وجود دارد با عنوان تقویت عضو. برای رفع یک سری دردهای بدن می توان از طریق تقویت عضو، استفاده کرد.

0

ويژه برنامه تلویزیونی انارستان یکشنبه با موضوع تدابیر اعمال یداوی قبل از اربعین و با حضور کامران محلوجی، استاد و محقق طب سنتی از شبکه افق سیما پخش شد.

محلوجی درباره توصیه های عمومی برای قبل از سفر اربعین گفت: کسانی که قصد سفر اربعین دارند، یک ماه وقت دارند که مشکلات زمینه ای در دردهای مفاصل و اندام‌ها بدن را مرتفع کنند. مفهومی در طب سنتی وجود دارد با عنوان تقویت عضو. برای رفع یک سری دردهای بدن می توان از طریق تقویت عضو، استفاده کرد.

وی درباره ناراحتی زانو و برطرف کردن آن گفت: کسانی که ناراحتی زانو دارند، وقتی به سفر می روند و پیاده‌روی می‌کنند، دچار التهاب می شوند. کار ساده‌ای که می‌توانند از الان انجام بدهند، تقویت مفصل زانو با روغن سیاهدانه است. هر روز پنج دقیقه شب قبل از خواب مدام زانو رو با این روغن ماساژ بدهند. برای زانو جهت انجام ماساژ، فرقی نمی‌کند.

کسانی که مشکل ضعف ماهیچه اطراف زانو دارند هم با استفاده از روغن گردو و روغن خراطی با مقدار نصف به نصف، در اطراف ماهیچه روغن مالی کنند این کار در عرض یک ماه به تقویت ماهیچه و بالاتر رفتن حجم ماهیچه بسیار کمک می‌کند.

وی افزود: حداقل روزانه یک ساعت تا یک ساعت و نیم قبل از اربعین، تمرین پیاده روی را انجام بدهند.

وی درباره مشکلات و دردهای مچ پا گفت: ما ضمادهای مختلفی برای مچ پا داریم. وقتی داریدبه سفر اربعین می روید حتم یک جعبه کمک‌های طب سنتی همراه داشته باشید. معمولا برای ضرب دیدگی در ناحیه مچ پا توصیه می شود مقداری زردچوبه با روغن بابونه یا سیاهدانه به صورت مخلوط درست کنند و چند نوبت آن را روی مچ پا قرار دهند. در همان روز اول ورم و التهاب را می کشد و عصو را تقویت می کند.

همچنین اگر اطراف قوزک پا دچار کیست است، در این یک ماه هر روز مقداری روغن سیاهدانه را به قوزک پا بمالید و بعد از چند روز متوجه می شوید که آرام آرام، حجم کیست ها بسیار کم می‌شود.

محلوجی درباره راهکار از بین بردن تاول‌های پا در حین پیاده روی گفت:  یک راهکار ساده سنتی وجود دارد، که همه ما از مادربزرگ‌هامون آن را شنیده‌ایم و به شدت استفاده می‌شود. یک سوزن را داغ کنند و به آن نخ وصل کنند و سوزن را آرام با نخ از عرض داخل تاول بکشند و نخ را قطع کنند. این نخ آرام آرام آب داخل تاول را می کشد و مانند فتیله عمل می‌کند و بعد از اینکه گوشت چسبید آرام نخ را بکشند. این کار یکی از کاربردی ترین راهکارها است و نتیجه‌ا‌ش انکار ناپذیر است.

وی افزود: همینطور برای جلوگیری از تاول زدن،  قبل ازسفر حتما حنا استفاده کنند. حنا را به کف پا بزنند و توصیه شده است بالاتر تا مچ تا زیر زانو آن را امتداد بدهند. اینکار استحکام بیشتری به پوست می‌دهد و باعث می شود پوست کم‌تر تاول بزند.

محلوجی درباره استفاده از کوله پشتی و نحوه قرار گرفتن آن گفت: برای استفاده از کوله‌پشتی چند پیشنهاد داریم، استفاده از کیف های دارای چرخ خیلی بهتر است، حتما از عرق گیر بسیار نازک زیر لباس استفاده کنند. و حتما پارچه‌ای و نخی باشد. جای کوله را مرتب عوض کنند، دو سه ساعتی روی پشت قرار بگیرد و بعد از آن به سمت جلو انداخته شود. جوراب های پلاستیکی استفاده نکنند و حتما لباس های زیر نخی استفاده کنند.

وی درباره دردهای ناحیه لگن گفت: علت های متنوعی در دردهای لگن وجود دارد، برای بهبود دردهای مزمن که مشکل جدی ندارد از تقویت عضو و روغن مالی استفاده کنند. روغن سیاهدانه به تمام مفصل و اطراف کشاله ران و داخل ران مالیده شود تا رطوبت موجود خارج شود. حتما بعد از روغن مالی شلوار بپوشند و تاصبحاین روغن روی این ناحیه بماند. تا آرام آرام رطوبت از این ناحیه کشیده شود‌.

این محقق طب سنتی درباره برطرف کردن دردهای ناحیه کمر گفت: باز هم باید تقویت عضو صورت بگیرد. فرد بخوابد و سر تاسر کل منطقه پشت روغن مالی شود. حداقل هفته‌ای یک بار بادکش استفاده کنند تا گردش خون در این ناحیه بیشتر شود و گرفتگی ها به صورت زیادی برطرف شود.

وی در پایان گفت: بهتر است از درهم خوری و خوردن غذاهای سنگین و غلیظ استفاده نشود اما اگر نتوانستند جلوی نفسشان را بگیرند حتما دستگاه گوارش را تقویت کنند. کل دستگاه گوارش را در جهت عقربه های ساعت با روغن سیاهدانه روغن مالی کنند و سر معده و زیر دنده‌ها را با شصت ماساژ بدهند.

آخرین اخبار

«گوهرشاد» به روی آنتن افق هفته عفاف و حجاب با ویژه برنامه «خیابان آزادی» در ستاد امر به معروف چه می‌گذرد؟ این است حقیقت غرب: بازداشت به خاطر چند پست در صفحه شخصی روایتی از کودتای نوژه در مستند «آنچه گذشت» روایتی از امید و توسل در مستند «فرشی برای رُستن» کار جهادی؛ مسیری امتحان پس داده پیش روی دولت چهاردهم شبکه افق در اولین روز محرم سیاه پوش می‌شود فصل اول «نجلا» در قاب افق «خانه‌های نورانی» با روضه‌های سید الشهدا (ع) مستندهای افق رنگ و بوی محرم گرفت مستند «محافظ» با روایتی از زندگی نامه شهید سید مهدی موسوی روایتی متفاوت از سیاست‌ورزی مقتدرانه دولت شهید رئیسی بازخوانی جنایتی که از یاد‌ها نخواهد رفت این نامه برسد به دست رئیس‌جمهور دویست و شصت و هشتمین روز جنگ غزه و مردمی که همچنان مقاومند «پرواز اردیبهشت» امشب روی آنتن شبکه افق «من یک هیولا گرفته‌ام» به پخش افق رسید/ داستانی واقعی؛ از فاسدترین واحد پلیس آمریکا نظم نوین چند قطبی و چالش جدید آمریکا برنامه «انتخاب ایران» برای دور دوم انتخابات به افق رسید «برسد به دست رئیس جمهور» نامه‌ای برای رئیس جمهور آینده ایران شبکه افق با «آوردگاه» به عید مباهله می‌پردازد «آخرین ایست بازرسی» به افق رسید مجلس دوازدهم، دولت چهاردهم و آینده سیاست و اقتصاد ایران گزارش و گفت‌وگوهای اختصاصی «به افق فلسطین» از غزه روایتی از تبعیض نژادی آمریکایی‌ها به آنتن افق رسید ماه بانو در «بزرگراه همت» تازه‌های مستند افق سیما در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی مردم در میدان هستند ولی تحول اداری و اقتصادی هم می‌خواهند مواضع نامزدها به افق فلسطین ریشه‌های دینی انتخابات و ضرورت مشارکت حداکثری کابینه جنگی که بلای جان نتانیاهو شده است نقاط عطف فعالیت‌های دولت شهید رئیسی در مستند «برسد به دست رئیس‌جمهور» معیشت مردم و انتخاب چهاردهم دیدگاه‌های محمدباقر قالیباف در مورد مسئله فلسطین حکمرانی مطلوب و آینده ایران دیدگاه‌های قاضی‌زاده هاشمی در مورد مسئله فلسطین اعلام مواضع نامزدهای ریاست جمهوری در برنامه «به افق فلسطین» «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق بی‌بی ماه در «بزرگراه همت» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما گروهک منافقین؛ پدیده‌ای متفاوت در اندیشه الحادی دیدگاه‌های سعید جلیلی در مورد مسئله فلسطین وابستگی کاهنده جواب نداد، استقلال بالنده به کار آمد دیدگاه‌های علیرضا زاکانی در مورد مسئله فلسطین مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است آنچه باید تا حکمرانی کارآمد پدیدار شود نتانیاهو همه چیز را باخته است؛ هم جنگ و هم کابینه خودش نظرسنجی برنامه «به افق فلسطین»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها