مشاهده خبر

یک شنبه 25 تیر 1402

سرود‌های «هم‌آهنگ» برای جوانان امروز

چند سالی است تعداد برنامه‌های تلویزیونی که سعی دارد در قالب رقابت، توانایی شرکت‌کنندگان را در رشته‌های گوناگون بسنجد، بیش از پیش شده است. یکی از برنامه‌هایی که این روزها برای تلویزیون در حال تولید است، با نگاهی تازه دست روی رشته‌ای گذاشته که تا امروز کسی کمتر سراغش رفته؛ «همآهنگ» نام این برنامه است که احتمالا از اسم آن متوجه خواهید شد، به فضای همخوانی و سرود اشاره دارد. به گفته دست‌اندرکاران همآهنگ، این برنامه تلویزیونی با رویکردی جدید درباره سرود و موسیقی در ایران و با هدف ارتقای سطح کیفی تولیدات سرود در حال تولید برای پخش از تلویزیون است. سیدمحمدصادق حسینی، تهیه‌کنندگی همآهنگ را به‌عهده دارد و طراحی و کارگردانی آن هم با مهدیار عقابی است. اگر از علاقه‌مندان به حوزه سرود هستید یا در سنین نوجوانی و جوانی به سر می‌برید، پیشنهاد می‌کنیم نوشتار پیش رو که در آن جزئیات بیشتری درباره شیوه، فرآیند برگزاری، شناسایی برگزیدگان و... را آورده‌ایم، بخوانید.

0

شاید کمتر کسی تاکنون در فضای ایجاد رقابت و شناخت و پرورش نیروهای حرفه‌ای در حوزه سرودخوانی پا گذاشته باشد. رشته‌ای که همگی از مدرسه با آن آشنا هستیم و در تلویزیون هم به مناسبت‌های مختلف اجراهایی را دیده‌ایم. همآهنگ به این عرصه ورود پیدا کرده و در فاز اول در قالب کارناوال ملی قرار است به اقصی نقاط ایران سفر و اجرای گروه‌های سرود را ارزیابی کند. 
این سفرها برای محدود نشدن شناخت گروه‌های متنوع از سراسر کشور و دوری از محدودیت به پایتخت است که گاهی برخی برنامه‌ها برای هر چه ساده‌تر شدن کارشان در دام آن می‌افتند. 
شناسایی بیش از ۸۰۰ گروه
اگر تمایل داشته باشید در قالب یک گروه در این برنامه شرکت کنید، احتمالا برایتان سوال پیش می‌آید که این برنامه قرار است به چه صورتی اجرا شود، گروه سنی و روند شناسایی شرکت‌کنندگان، پخش و داوری آن به چه شکل پیش خواهد رفت؟ همآهنگ در حوزه نوجوان و جوان، علاوه بر بررسی اجراهای گروه‌های فعلی سرود، برنامه ملی استعدادیابی در حوزه سرود و دریچه‌ای جدید به سرود و موسیقی در کشور است که طرح و پژوهش آن از زمستان سال ۱۳۹۹ و پیش تولید رسمی آن از زمستان ۱۴۰۰ آغاز شده است. 
پیگیری‌هایی که عوامل برنامه همآهنگ برای تولید این برنامه و شناسایی شرکت‌کنندگان و علاقه‌مندان به این رشته داشتند، نشان می‌دهد طرفداران سرود در کشور کم نیستند. بر این اساس، در چند ماه گذشته بیش از ۸۰۰ گروه سرود در کشور شناسایی و پس از دریافت آثار ارزیابی شدند که درنهایت گروه‌های برگزیده در سراسر کشور برای مرحله انتخابی گزینش شدند تا در قالب کارناوال کشوری در چند استان به رقابت بپردازند. پس از این مرحله، گروه‌های برتر برای حضور در قسمت‌های استودیوی اصلی برنامه انتخاب خواهند شد. باید منتظر ماند دید این بخش‌ها که قرار است روی آنتن یکی از شبکه‌های تلویزیونی برود تا چه اندازه در جذب مخاطبان موفق عمل خواهد کرد و برای علاقه‌مندان به این رشته و کسانی که به صورت حرفه‌ای و با دانش و تجربه در این عرصه فعالیت می‌کنند، حرف تازه دارد، همچنین تا چه حد می‌تواند دیگر مخاطبان را هم پای برنامه بنشاند و با این رشته آشنا کند؟ 
 ارتقای کیفی تولیدات سرود
برای گزینش هر چه بهتر و اظهارنظرهای کارشناسی در این خصوص، قطعا باید از حضور داوران و کارشناسانی بهره برد که آموزش دیده و صاحب‌نظر این حوزه هستند. در این برنامه، گروه‌های برتر مرحله مقدماتی، مجوز حضور در برنامه اصلی که با حضور استادان نام‌آشنای حوزه شعر، موسیقی، خوانندگی، نمایش و اجرای خلاق در استودیو همآهنگ برگزار می‌شود را خواهند گرفت و در مرحله اصلی به شکلی متفاوت به رقابت خواهند پرداخت که جزئیات بیشتر آن را به‌زودی برایتان اعلام می‌کنیم. 
آن‌طور که دست‌اندرکاران این برنامه به خبرنگار جام‌جم گفتند، هم دنبال ارتقای سطح کیفی تولیدات سرود هستند، هم ارتقای گروه‌ها و هم پیدا کردن آدم‌های جدید. به همین خاطر می‌شود گفت تاکید این برنامه صرفا بر استعدادیابی نیست. هم گروه‌های حرفه‌ای در آن دیده می‌شوند و هم گروه‌هایی که در طول برنامه مسیر رشدشان به تصویر کشیده می‌شود. 
این برنامه به تهیه‌کنندگی سیدمحمدصادق حسینی و با طراحی و کارگردانی مهدیار عقابی، محصول موسسه مأواست و همان‌طور که اشاره شد از چندی پیش تولید آن آغاز شده است و به‌زودی تصویربرداری و ضبط قسمت‌های کارناوال ملی در استان‌ها آغاز خواهد شد. بر اساس طراحی این برنامه، ابتدا گروه‌ها در قالب کارناوال ملی، ارزیابی و برای اجراهای جدید در استودیوی همآهنگ انتخاب می‌شوند.
 داوری + انتخاب مردمی
داوری این‌گونه برنامه‌ها، بخش مهمی از آن است که عیار کیفیت را تا حد زیادی تضمین می‌کند. در این برنامه، یک گروه داوری در مرحله کارناوال و یک گروه داوری نیز در مرحله نهایی در استودیو همآهنگ اجرای گروه‌های برگزیده را ارزیابی می‌کنند. همچنین در این برنامه، آرای مردمی و مخاطبان نیز پیش‌بینی شده است و در فضای جدید و طی چند مرحله، مخاطبان روند پیشرفت و اجرای گروه‌های سرود را دنبال خواهند کرد.

حوزه فعالیت؟ 
همآهنگ، بررسی اجراهای گروه‌های فعلی سرود و برنامه ملی استعدادیابی در حوزه سرود و موسیقی کشور در حوزه نوجوان و جوان.
هدف برنامه؟
ارتقای سطح کیفی تولیدات سرود و گروه‌های اجراکننده  این رشته ضمن پیداکردن افراد جدید و مستعد.
روند داوری؟
داوری در مرحله کارناوال ملی، داوری در مرحله نهایی  در استودیو و به کارگیری آرای مردمی مخاطبان برنامه.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها