مشاهده خبر

سه شنبه 2 خرداد 1402

ماجرای مهلت 48 ساعته ناو دنا به نیروی دریایی فرانسه

فرمانده ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش گفت: به هواپیمای فرانسوی اعلام کردم آماده هستیم مانور مشترکی با نیروی دریایی شما داشته باشیم و 48 ساعت فرصت دارید جواب ما را بدهید که البته قبول نکردند.

3

ویژه برنامه تلویزیونی «جهان آرا»، دوشنبه شب یکم خردادماه به صورت زنده و از روی ناوشکن ایرانی دنا در آب‌های ساحلی بندرعباس روی آنتن شبکه افق سیما رفت.

در این برنامه امیرحسین ثابتی با دریادار دوم ستاد فرهاد فتاحی، فرمانده ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به گفت‌وگو پیرامون مأموریت اخیر این ناوشکن به دور دنیا و پیشرفت‌های نیروی دریایی ارتش پرداخت.

دریادار فتاحی در این گفت‌وگو با اشاره به اینکه دنا، ناوشکنی صد در صد ایرانی است اظهار کرد: به طوری که در اوایل سفر، موتور آن دچار مشکل شد ولی به اندازه کافی قطعه داشتیم و جایگزین کردیم اما دیگر نتوانستیم از هیچ کشوری قطعه مشابه پیدا کنیم زیرا کاملا ایرانی بود و فقط در کشورمان تولید می‌شود.

وی افزود: در میانه سفر، اورهال موتور ناوشکن دنا را انجام دادیم، زیرا ناوشکنی کاملا ایرانی است و پشتیبانی از آن هم توسط متخصصان داخلی انجام می‌شود.

فرمانده ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: به مرحله‌ای رسیده‌ایم که هواپیمای کشورهای غربی برای نزدیک شدن به ناوشکن‌های ما در آب‌های بین‌المللی اجازه می‌گیرند تا گشت معمول خود را بزنند در حالیکه ما پیش از این از آنها اجازه می‌گرفتیم.

وی گفت: 232 روز در آب‌های بین‌المللی و با ناوشکن دنا سفر کردیم و به لحاظ سخت‌افزاری، به همین میزان امکان ادامه سفر را داشتیم.

ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش توان انواع رزم در شرایط گوناگون را دارد

فتاحی گفت: فرمانده ناوشکن فرانسه در مانوری که در هند داشتیم، جایزه بالاترین امتیاز را به من داد در حالیکه ناوگروه کشور خودش هم در این رزمایش حضور داشت.

وی ادامه داد: زمانی که وارد اقیانوس آرام شدیم، نیروهای فرانسوی بسیار نگران بودند و قصد داشتند یک اشتباه از ما بگیرند ولی فکر همه اینها را کرده بودیم و طی یک سال قبل، تمام مسیرها را شناسایی و تمرین کرده بودیم.

فرمانده ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تمام قوانین دریانوردی بین‌المللی را آموزش دیده بودیم و برای هر نوع شرایط هم آماده بودیم تصریح کرد: به هواپیمای فرانسوی اعلام کردم آماده هستیم مانور مشترکی با نیروی دریایی شما داشته باشیم و 48 ساعت فرصت دارید جواب ما را بدهید که البته قبول نکردند.

وی گفت: در مسیر حرکتمان، یکی از کشورها از سامانه سونوبوی استفاده کرد، سوناری متحرک که برای کشف زیردریایی استفاده می‌شود، در واقع گمان می‌کردند ما زیردریایی هم همراهمان داریم.

فتاحی افزود: با یک سری تاکتیک‌های از پیش تمرین شده، کاری کردیم که اگر اطلاعاتی هم از ناوشکن دنا به دست آورده‌اند، قطعا اشتباه است.

وی با بیان اینکه فرماندهان نیروی دریایی برزیل به ما گفتند فکر نمی‌کردیم با یک ناوشکن هزار تنی، به این مأموریت بین‌المللی بیایید عنوان کرد: به دنا می‌گفتند قایق ایرانی زیرا برای چنین مأموریتی، باید حداقل وزن ناوشکن 8 هزار تن باشد

تمام مناسبت‌های مذهبی و ملی، روی ناوشکن دنا برنامه داریم

فتاحی تصریح کرد: ماه رمضان در کیپ تاون آفریقای جنوبی بودیم و در مسجدی به نام اهل بیت(ع) حضور پیدا کردیم، روحانی همراه ما آنجا سخنرانی کرد و کار به پرسش و پاسخ هم رسید، نوعی جهاد تبیین هم داشتیم.

وی گفت: بچه مسجدی‌های آنجا سرود سلام فرمانده را هم برایمان اجرا کردند. آدمیرال‌های نیروی دریایی آفریقای جنوبی باورشان نمی‌شد ما با ناوشکن دنا، به چنین مأموریتی آمده باشیم.

فرمانده ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سختی‌های مأموریت دور دنیا خاطرنشان کرد: در تنگه اریک، دما و ارتفاع امواج بسیار بالاست و حتی ناوشکن‌های آمریکایی هم از آن نمی‌گذرند؛ از این تنگه به سلامت گذشتیم و تجربه موفقی داشتیم.

وی ادامه داد: دماغه امیدنیک هم منطقه خطرناکی است و همواره دریا در آنجا وضعیت نامناسبی دارد؛ وقتی به این منطقه رسیدیم به ما گفتند 24 ساعت دیگر دریا طوفانی خواهد شد که دقیقا به همان مرحله هم رسیدیم و امواج 7 متری را دیدیم اما به خاطر تجربه‌های قبلی در اقیانوس، بسیار راحت از آن عبور کردیم.

فتاحی افزود: تیم پزشکی همراه ناوگروه، طی هشت ماه روی دریا و اقیانوس، سه عمل جراحی موفقیت‌آمیز انجام دادند. مجموعه‌ی پرسنل، سه ماه دوره آمادگی و 8 ماه مأموریت را پشت سر هم گذراندند و عملا 11 ماه از خانواده دور بودند.

آخرین اخبار

پخش دومین قسمت «سرداران روستا» در شبکه افق پشت پرده جنبش‌های دانشجویی چیست؟ پخش اولین قسمت از «سرداران روستا» از شبکه افق ۳۶۰ در‌جه دوباره روی آنتن شبکه افق می‌نشیند سرانجام «جنگ سرنوشت» برای اسرائیل چیست؟ پخش مستندهای جدید و متنوع از افق وقتی «مقاومت» تنها مسیر است وقتی کالای فاخر ایرانی متولی ندارد رابطه یبوست و سردردهای میگرنی نگاه به جنگ و صلح در غزه از منظر سیاسی و دینی نهضت ملی مسکن از وعده تا تحقق پیشگیری از سرطان از نگاه حکما پلن B آمریکا برای بعد از جنگ در غزه موشک‌سازی شهید احمدی روشن با شکر و روغن واقعیت داشت؟ رژیم که قبلا در سه جبهه می‌جنگید و حالا توان نبرد با حماس را هم ندارد رایحه ‌درمانی برای ترک سیگار مقاومت مدیون زن فلسطینی است ماجرای نیمروز، مستندی از زندگی شهید فخری زاده «اِگلانتین» و «اقتدار دریایی» مستندهای ویژه شبکه افق تفاوت مسهل و ملین در طب سنتی آنچه در غزه می‌گذرد فیلم نیست! جریمه سنگین و پرونده قضایی در انتظار واحدهای آلاینده متخلف آیا جنگ غزه بعد از وقفه انسانی از سر گرفته می‌شود؟ قصور دولت‌ها در پیشرفت صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان این میوه را تازه تازه بو نکنید! ورزشکاران مشهور خارجی که حامی فلسطین‌اند 2 احتمال درباره جنگ غزه؛ اکتفا به تسخیر شمال غزه یا ادامه جنگ آیا اتحادیه‎ها در قبال بیمه کارگردان مسئولیتی دارند؟ یک مولتی ‌ویتامین طبیعی آگاهی شرط لازم داشتن نسل سالم چرا با ورزشکاران رژیم صهیونیستی مسابقه نمی‌دهیم؟ مشکلی که مجلس برای حل آن جامعه کارگری را فدا کرد تنفس مصنوعی برای زنده نگه ‌داشتن رژیم صهیونیستی دانشجویان ستاره‌ دار بی واسطه به افق می‌آیند دوگانه دولت‌ها و ملت‌ها در موضوع غزه! روش‌های ساده برای کاهش درد قاعدگی دادخواهی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری است مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود آیا مشکل پسماند شمال کشور حل می‌شود؟ رژیم صهیونستی فقط با غزه نمی‌جنگد «دربرابر تاریکی» به افق رسید تاثیر سرنوشت فلسطین بر مسائل استراتژیک جهانی پوشش زنده تحولات و تحلیل جنگ غزه در شبکه افق سیاست منطقه‌ای آمریکا با طوفان الاقصی به چالش کشیده شد مستند‌های ستاره دار در افق تهدید جدی سلامت در صورت خوابیدن با استرس چی کار کنیم تو پاییز مریض نشیم؟ جنگ کریدورها و بقای کشورها بنگاه‌داری بانک‌ها و پشت پرده فروشگاه‌های بزرگ لوازم خانگی روایت «غربت فلسطین» در افق

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها