مشاهده خبر

چهار شنبه 15 شهریور 1402

نگاه جنسیتی در مناصب مدیریتی وزارتخانه‌ها باید برداشته شود

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: در وزارتخانه ها میزان حضور زنان در مناصب مدیریتی بسیار کم است. من معتقدم که از افراد متخصص بودن نگاه به جنسیت باید استفاده کرد و بسیاری از بانوان ایرانی توانمندی های خیلی خوب دارند که باید از آنها استفاده شود.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز دوشنبه از شبکه افق پخش شد.

بخش میز فرهنگ و هنر این برنامه به معرفی اپلیکیشن «فانوس» اختصاص داشت و مقداد احمدی، مدیر برنامه کاربردی فانوس مهمان این بخش بود.

احمدی گفت: فانوس سکو و اپلیکیشنی است که در آن کسانی که هر توانمندی یا تخصصی دارند و می خواهند به صورت خادم خارج از موکب ها خدمت کنند را به اشخاص نیازمند به آن خدمت وصل می کند. در ایران در کشورهای مرزی اشخاص زیادی هستند که می خواهند از زائرانی که در مسیر هستند، پذیرایی کنند یا در حوزه ها ی مختلف ارائه خدمت کنند؛ این برنامه به آنها این دسترسی را می دهد که با زوار مرتبط شوند و خدماتشان را ارائه بدهند. این اپلیکیشن هم در کشور و هم در عراق فعال است و بر هر دو پلتفرم اندروید و اپل قابل اجرا است.

وی افزود: یکی دیگر از سرویس هایی که امسال به این برنامه اضافه کردیم این است که فرد می تواند مکان و موقعیت کنونی خود را با لیست مخاطبین دفترچه تلفن همراه به اشتراک بگذارد. در حال حاضر 20 هزار نفر این برنامه را نصب کردند و 3 هزار نفر اعلام آمادگی خدمت کردند و تقریبا 1500 نفر خدمت گرفتند.

در بخش خبرهای خوب و امیدبخش به خبرهای خوب 24 ساعت گذشته در میهن اسلامی ایران پرداخته شد که از جمله آن‌ها می‌توان به این خبرها اشاره کرد: ساخت اولین سانترفیوژ روغن ایرانی در نیروگاه بندرعباس،تولید و به کارگیری کنتور قرائت از راه دور ایران ساخت،اختراع کامپوزیت متوقف کننده خونریزی در بوشهر، صدور فوری گذر مرزی برای تردد اتباع مقیم ایران.

بخش بعدی برنامه به موضوع زنان و خانواده اختصاص داشت و انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور به عنوان مهمان برنامه در این باره گفت و گو کرد.

خزعلی گفت: سیاست هایی که تا به امروز مصوب شده، جدی گرفته نشده و قوانین با واقعیت ها و شرایط موجود و با بودجه دولت و با امکانت که دولت می توانسته به عنوان پشتیبان برای خانواده باشد، هماهنگ نبوده است. قانون تسهیلات ازدواج بخش کمی ازآن اجرایی شد ولی خیلی از قوانین آن مغفول ماند و امکان اجرا نداشت. همچنین بسیاری از قوانینی که در مساله جوانی جمعیت می بینیم دو سال است که بلاغ شده اما چند درصد از آن قوانین اجرایی شده است.

وی درباره 6 برنامه گذشته دولت گفت: نقدهایی به برنامه های گذشته وارد است و بیشتر نقد به اجرای آن وارد است برنامه ایی که 30 درصد آن اجرا شده است نشان می دهد که این برنامه بلندپروازانه بوده و انطباقی با شرایط و واقعیت های جامعه نداشته یا اینکه مدیران آنگونه که باید اهتمامی به اجرای آن نداشته اند. مثلا اعطای زمین رایگان به خانواده های 4 فرزندی امکان پذیر نیست. ما این تسهیلات را برای خانواده هایی که صاحب چهارقولو می شوند در نظر گرفته بودیم و تعدادشان کم بود بنابراین اجرای آن هم ممکن بود. اما دادن زمین به خانواده های چهارفرزندی عملا امکانپذیر نیست چون تعداد این خانواده ها زیاد است.

در برنامه هفتم در بخش جمعیت زنان و خانواده تا حد الامکان سعی شد که برنامه ها و قوانین و احکامی وضع شود که قابلیت اجرا داشته باشد، بحث هایی چون جامعه  آماری زنان، شغل انعطافی زنان ، بخش هایی که به جمعیت کمک می کند و از فرزندآوری حمایت می کند بحث های ناباروری که برای درمان و چاره جویی آن پشتیبانی شده است را در این برنامه گنجانده ایم.

وی درباره دخالت دولت در ازدواج جوانان گفت: دخالت اقتصادی دولت در امر ازدواج جوانان و برای حمایت قطعا خوب خواهد بود کما اینکه باید رویکردهای فرهنگی اجرایی هم به قوانین ازدواج اضافه شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: متاسفانه در وزارت ها میزان حضور زنان در مناصب مدیریتی بسیار کم است. من معتقدم که از افراد متخصص بودن نگاه به جنسیت باید استفاده کرد و بسیاری از بانوان ایرانی توانمندی های خیلی خوب دارند که باید از آنها استفاده شود ضمن اینکه اهمیت خانواده را نیز در این مساله لحاظ کنیم. تمام قوانین ما برای حفظ خانواده و جایگاه آن باید خانواده محور باشد.

خزعلی درباره اصلاح برخی از عادات فرهنگی در امر ازدواج گفت: باید پویش نه به دیدن جهیزیه در زمینه ازدواج آسان راه اندازی شود، سرکشی و چشم و هم چشمی خلاف آداب اسلامی است و پیشرفت در مدارج علمی نباید موجب تکبر طرفین برای ازدواج شود.

آخرین اخبار

«به افق فلسطین» فاتح خط مقدم جنگ رسانه‌ای تاریخ تکرار می‌شود؛ غارت انبار همان غارت کوفه و زدن کنسولگری همان زدن تهران است! ناگفته‌هایی از پدافند هوایی ایران در «نبرد امواج» لحظه به لحظه با جنگ غزه توصیه جدی به اربابان اسرائیل: کنترلش کنید! اگر اسرائیل پیام ایران را نگرفته باشد... سناریوهای محتمل برای واکنش اسرائیل به عملیات موشکی ایران عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها