مشاهده خبر

یک شنبه 24 دی 1402

حکمی قانونی که معترضان زیادی دارد!

مجله خبری «فرامتن» شنبه 23 دی ماه با موضوعاتی همچون رأی دیوان عدالت اداری در مورد افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان، نخستین دوره جایزه با هم وطن و وضعیت عشایر ایران، روی آنتن زنده شبکه افق رفت.

0

در بخش نخست، دیوان عدالت اداری اخیرا حکمی جنجالی صادر کرده که یکی از آنها مربوط به افزایش سن ورود به دانشگاه فرهنگیان است؛ بر این اساس افراد تا 40 سالگی می‌توانند با مدرک پایین‌تر از دکتری به دانشگاه فرهنگیان وارد شوند.

این حکم با شکایت یک فرد و با استناد به قانون مدیریت خدمات کشوری صادر شده ولی وزارت آموزش و پرورش در پذیرش 1402 به این حکم تمکین نکرده و همان سن 24 سالگی را ملاک قرار داده است البته کمبود زمان و دیر صادر شدن حکم را دلیل این کار عنوان کرده ولی در نهایت به نظر می‌رسد این وزارتخانه می‌خواهد شرایطی را برای جاماندگان در نظر بگیرد و به حکم تن دهد.

منتقدان معتقدند افراد 45 تا 50 ساله توان آموزش مبانی و توانمندی‌های آموزشی را ندارند و نمی‌توانند معلمان خوبی برای کودکان و نوجوانان باشند چون معلم بودن به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد.

به نظر می‌رسد بهتر بود دیوان عدالت اداری بین کادر اجرایی و دانشجو – معلمان، تفکیک قائل شود.

جایزه‌ای ویژه حرکت‌های مردمی برای مردم

در میز فرهنگی برنامه، شاهد حضور حسام اسماعیلی (دبیر اجرایی جایزه ویژه با هم وطن) بودیم؛ او درباره این جایزه اظهار کرد: این رویداد، سکویی برای انعکاس فتوحات مردمی است و قرار شده در قالب‌های مختلف مثل مستند، کلیپ و برنامه‌های تلویزیونی، کارهایی که مردم برای مردم می‌کنند را روایت کند.

به گفته اسماعیلی، ضریب دادن و ایجاد ویترینی برای این نوع حرکت‌های مردمی و عمومی، الگونمایی و معرفی گسترده آنها اولویت اصلی رویداد با هم وطن است.

او خاطرنشان کرد: قرار است اختتامیه این رویداد برای نخستین بار، 27 دی ماه در سینما فلسطین و در مشارکت با جشنواره مردمی فیلم عمار برگزار شود.

دبیر اجرایی جایزه ویژه با هم وطن با بیان اینکه 200 اثر در قالب‌های مختلف به دبیرخانه این رویداد ارسال شده است گفت: 95 درصد این آثار مستند هستند و بقیه در سایر قالب‌ها تولید شده‌اند.

او عنوان کرد: چهارشنبه این هفته 3 اثر به عنوان آثار برتر معرفی و جوایزی به صاحبان آنها اهدا می‌شود.

تولید 25 درصد گوشت قرمز توسط عشایر ایرانی

در میز اقتصادی برنامه، مهدی میزبان (معاون زیربنایی سازمان امور عشایر کشور) با اشاره به ویژگی‌های عشایر ایرانی اظهار کرد: عشایر کوچ‌نشین ایرانی حدود 1.4 جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد در حالیکه 25 درصد گوشت قرمز و فرآورده‌های دامی ایران و 35 درصد صنایع دستی و سنتی کشور توسط آنها تامین می‌شود.

او افزود: 8200 نوع گیاهان دارویی، صنعتی و تزئینی در مناطق عشایری وجود دارد و از نظر تنوع قومی هم 104 ایل و 552 طایفه مستقل در ایران زندگی می‌کنند؛ 69 کشور از فضای جغرافیایی کشور در مسیر کوچ عشایر قرار دارد که می‌توان گفت تقریبا در همه استان‌های کشور شاهد حضور عشایر هستیم.

گردشگری عشایر و جاذبه‌ای جدید برای صنعت توریسم در ایران

سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی (مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) دیگر مهمان این بخش هم به مسئله گردشگری عشایری اشاره و ابراز کرد: مزیت رقابتی ما در حوزه گردشگری، وجود فرهنگ و قومیت‌های مختلف است که جاذبه‌ی مهمی محسوب می‌شود.

او افزود: آنچه گردشگران خارجی را شگفت‌زده می‌کند، فرهنگ‌های مختلفی است که مردمان ایرانی با دارا بودن آن در کنار هم زندگی می‌کنند.

مدیرکل گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه 49 عنوان گردشگری در این وزارتخانه احصا شده است گفت: گردشگری عشایر یکی از این موارد است و از آنجا شروع شد که برخی توریست‌ها به خصوص خارجی‌ها خواستار حضور در بین ایلات و عشایر کوچ‌نشین شدند ولی تاکنون ساختار و شبکه‌ای برای آن وجود نداشت.

او ادامه داد: واقعیت امر این است که در معرفی اماکن و جاذبه‌های گردشگری ایران، دچار ضعف هستیم که به خاطر کمبود بودجه‌ هم هست.

فاطمی فیروزآبادی با بیان اینکه تبلیغات به شکل‌های مختلف ظهور و بروز دارد گفت: در قالب جشنواره‌های مختلف، به معرفی اقوام و عشایر ایرانی پرداخته‌ایم همچنین در بیشتر رویدادهای فرهنگی و هنری که تعداد آنها به 1700 مورد در سال 1402 می‌رسد، این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

 

مخاطبان شبکه افق می‌توانند پیشنهاد، انتقاد و هرگونه مسئله‌ای در مورد این برنامه را از طریق سامانه پیامکی 100076 ارسال کنند.

فرامتن را می‌توانید از طریق شناسه @faramatn_ir در پیام‌رسان‌های «بله» و «روبیکا» دنبال کنید.

آخرین اخبار

شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها