مشاهده خبر

یک شنبه 19 آذر 1402

رکورد بی‌سابقه افزایش آلودگی هوا در یک سال

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا گفت: براساس مطالعاتی که در دانشکده بهداشت و پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام دادیم، سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ در شهری مثل تهران، ۲۶ درصد آلودگی هوا افزایش پیدا کرده است.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش اخبار خوب به خبرهای زیر اشاره شد، رسیدن آب آشامیدنی پایدار به بروجن پس از سالها انتظار، بهره‌برداری از پارک ۲۰ هکتاری در شهر سنندج، توزیع ۸۵۰ پنل خورشیدی بین عشایر استان لرستان، افتتاح قطعه نخست آزادراه شهید سلیمانی در استان البرز، بهره‌برداری از کارخانه ۱۱ هزار تنی شیر خشک استان البرز، راه‌اندازی نیروگاه تولید برق در ساوجبلاغ.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع تاریخ شفاهی فلسطین با حضور حجت الاسلام هادی شیرازی، مدیر انتشارات خط مقدم پرداخته شد.

وی گفت: کارکرد تاریخ شفاهی این است که پرده‌ای که روی حقایق قصه‌های مقاومت و قصه‌های امروز چه در موضوعات مقاومت چه موضوعات سیاسی و غیره وجود دارد را بردارد و آن را روشن می‌کند.

شیرازی افزود: نگارش در تاریخ شفاهی از یک خبر و گزاره شروع می‌شود، به تحلیل‌هایی که در موضوع وجود دارد، تبدیل می‌شود و سپس پرونده‌ای برای آن باز می‌شود و مصاحبه‌ها انجام می‌شود و تبدیل به متن و سپس کتاب و تولیدات فرهنگی دیگر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مساله‌ای به عنوان ضد روایت وجود دارد، در موضوع فلسطین ضد روایت‌های زیادی وجود دارد، مثلا اینکه حماس شروع کننده جنگ علیه رژیم صهیونیستیست. این ضد روایت‌ها را دشمن تولید می‌کند. ما برای شفاف‌سازی چنین روایت‌هایی امروز فعالیت می‌کنیم.

در بخش میز سیاسی و اقتصادی به موضوع آلودگی هوای کلانشهرها با تمرکز بر تهران و با حضور سید امیرفاتح وحدتی ،مسئول دبیرخانه اجرایی سیاست‌های کلی محیط زیست و محمدصادق حسنوند، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا پرداخته شد.

حسنوند گفت: در مبحث آلاینده، ما دو نوع آلاینده داریم، آلاینده‌های که به صورت ذره‌ای هستند و آلاینده‌های که به صورت گازی هستند. در کل کشور و شهر تهران، مخلوطی از ایین دو آِاینده را داریم. ذرات معلق و در فصل سرد آلاینده مسئول است و باعث افزایش آلودگی و کیفیت هوای کشور و تهران را نامطلوب می‌کند، ذرات معلق کمتر از دو و نیم‌میکرومتر هستند در کل دنیا هم مهترین آلودگی که بیشترین بار بیماری را دارد ذرات معلق هستند.

در شهر تهران به استثنای مونوکسید کربن و دی اکسید گوگرد، آلاینده‌های دیگر گازی، اوزون دی اکسید نیتروژن در‌شهر تهران و کل کشور داریم.

وی افزود: به طور متوسط وضعیت که در شهری مثل تهران برای سال میانگین غلظتش ۳۸ میکروگرم بوده که حد سلامتی این ۵ است که این میانگین چیزی حدود۷.۵ تا ۸ برابر حد سلامتی است. در استان خوزستان این عدد ممکن است به ۱۲ تا ۱۳ برابر برسد و جاهای دیگر کم‌تر است.

این استاد دانشگاه گفت: براساس مطالعاتی که در دانشکده بهداشت و پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام دادیم، داده‌های ایستگاه‌های پایشی که در کشور وجود دارند را به صورت خام میگیریم و پردازش‌می‌کنیم و گزارش را تهیه می‌کنیم.

براساس داده‌هایی که برای مهم‌ترین آلاینده‌ که پی ام ۲.۵ نام دارد، از سال ۱۳۹۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ بررسی کردیم از ۱۳۹۰ تا ۹۷ روند غلظت آلودگی کاهشی بوده، در سال ۹۷ بهترین سال از لحاظ کیفیت هوا بوده، پارامترهای هوا شناسی، بارندگی و ناپایداری خوب در جو علت‌ این کیفیت هوا بوده ، اما از سال ۹۸ تا ۱۴۰۱ رکورد افزایش آلودگی هوا در چهار سال متوالی داشتیم.

نکته مهم و نگران کننده در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ در شهری مثل تهران، ۲۶ درصد آلودگی افزایش پیدا کرده است. در دنیا چین در طی ۴-۵ سال رکورد کاهش آلودگی هوا را زده حدود ۳۰ درصد. این در حالیست که ما ۲۶ درصد رکورد افزایش داشتیم. متاسفانه وضعیت آلودگی هوا برای سال ۱۴۰۲ تا ۱۵ آذر تقریبا شبیه به ۱۴۰۱ است.

مسئول دبیرخانه اجرایی سیاست‌های کلی محیط زیست گفت: شاخص‌های متعددی برای موضوع کارکردی شناسایی کنیم، هم می‌تواند شاخص‌های رصدی و هم شاخص‌های کارکردی باشد. سه مقوله برای حل این مساله باید در نظر گرفت.

مسائل فنی، ارتقاء سوخت، ارتقاء فنی خودرو، مدیریت تقاضای سفر و موضوع معاینه خودرو همه موضوعات فنی هستند. سطح فناوری هم ارتقاء یافته و کاملا ریشه‌یابی شده است. موضوع دوم، موضوعات اجرایی است که انتقال جمعیت، ساختن معبر، ایجاد پارکینگ، چیدمان شهری و غیره.. باید همبستگی بین این‌ها وجود داشته باشد که متاسفانه خیلی رشد خوبی از ابتدا تا الان نداشتیم، سومین موضوع، مدیریتی است. زمانبندی، تخصیص اعتبارات، هماهنگی نیازهای مالی، نیازهای پرسنلی، تجهیزات و اطلاعات کافی تمام این موارد در قالب مدیریتی باید باشد تا بتوانیم تصمیم سازی درستی انجام دهیم.

وی افزود: در این سه موضوع کارها انجام شده اما یکدست و یکپارچه و منسجم نبوده و این تنها مشکلی است که ما احساس می‌کنیم، آلودگی هوا هنوز هم پابرجاست.

این مسئول ادامه داد: موضوعی که وجود دارد این است که یک عزم جدی ملی برای این مهم باید وجود داشته باشد، یعنی همبستگی اجرایی.

وحدتی گفت: موضوع آلودگی هوا، موصوع مهمی است ولی در بستر سیاسی کشور به ات اهمیت دادا نشده است. دستگاه‌ها قوانین را اجرا نمی‌کنند.

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوا در ادامه گفت: اگر قرار نیست هزینه اقتصادی برای مهار آلودگی بکنیم، باید ۶-۷ برابر مردم و جامعه برای سلامتی خود هزینه کنند. ما هر سال چیزی حدود ۵۰ هزار مرگ در کشور داریم. حدود ۲۳-۲۲ درصد ابتلا به سرطان ریه‌ است که ناشی از آلودگی هواست.

آخرین اخبار

رأی این دادگاه چقدر اعتبار دارد؟ شبکه افق با مستند‌هایی از شهید جمهور رئیسی، استاد برجسته حوزه علمیه و مرد خستگی‌ناپذیر کار جهادی مردان دیپلماسی و میدان انتخاب مردم شخصی مثل رئیسی است او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها