مشاهده خبر

سه شنبه 30 آبان 1402

مشکل مسکن جز با تعریف یک نظام حمایتی حل نمی‌شود

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: نظام جامع حمایتی در بخش مسکن تعریف کنیم برای تمام دهک ها با شرایط مختلف اقتصادی و اجتماعی برنامه‌ای داشته باشیم که در حوزه های مشخص و مختلف چه مسکن استیجاری و ملکی مداخله کنیم و مشکل را برطرف کنیم.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز یکشنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب به این خبرها اشاره شد: تولید دستگاه سرد کننده نوزادان در مشهد، واگذاری ۳۲۰ قطعه زمین دارای ۳ فرزند ایلامی، تکمیل ۸۰ مدرسه مصوب سفر رییس جمهور در البرز، راه‌اندازی اولین دستگاه پزشکی شبیه‌سازی در شمال کشور، تعمیر هواپیماهای مسافربری اروپایی در ایران.

در بخش میز فرهنگ و هنر به موضوع دوره بین‌المللی (جایزه معلم) با حضور محمد آذین، دبیر اولین دوره بین‌المللی (جایزه معلم) پرداخته شد.

وی گفت: تا ۳۰ آذر ماه مردم میتوانند  معلم‌های خوبی را که می‌شناسند، نامزد جایزه کنند. این معلم‌ها طی چند مرحله داوری و ارزیابی می‌شوند و تعدادی از آنها به مرحله نیمه نهایی راه می‌یابند و سپس از میان آنها یک معلم به نمایندگی از جامعه معلمین به عنوان معلم برتر انتخاب می‌شود.

آذین افزود: جایزه معلم فقط محدود به معلمین مدارس نمی‌شود و هر کسی که کار مربی‌گری می‌کند می‌تواند برای این  جایزه معرفی شود. این جایزه در کشور نمونه مشابهی ندارد جز اینکه یک برنامه‌ای تحت عنوان معلم نمونه از طریق آموزش و پرورش  انجام می‌شود. معلم نمونه یک اتفاق سازمانی و اداری است ولی جایزه معلم یک اتفاق اجتماعی و رسانه‌ایست و گستره جایزه معلم گستره جهان اسلام و معلمین مسلمان در هر جای جهان و همینطور معلمین غیر مسلمان در کشورهای مسلمان می‌توانند در این جایزه شرکت کنند.

وی گفت: در مرحله نامزدی و در مرحله تامین مالی این جایزه مردم مشارکت می‌کنند.

در بخش میز سیاسی و اقتصادی این برنامه به موضوع مشکل خرید مسکن و باحضور نوید پاکنژاد، کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پرداخته شد.

وی گفت: بخش مسکن هم بخشی از مجموعه اجزای اقتصادی کشور است و شرایط حوزه مسکن هم از شرایط اقتصادی تاثیرپذیر است. در طول یک دهه گذشته با چالش‌های ارزی و تورم‌های سنگین مواجه بودیم و این مساله بر حوزه مسکن تاثیر شدید گذاشت.

وی افزود: در حوزه مسکن، دو چالش وجود دارد، چالش اول استطاعت مردم است و دومین چالش، کاهش سرمایه‌گذاری در این حوزه است. با توجه به تورم‌ها درامد مردم افزایش نیافت و با توجه به نوسانات ساخت و ساز ، سرمایه‌گذاری در این حوزه کاهش پیدا کرده است.

پاکنژاد گفت: دولت‌ها برنامه‌های ساخت مسکن داشتند ولی خیلی از این برنامه به اجرایی نرسید. ولی کلان‌ترین و بزرگترین برنامه مسکن، مسکن مهر بود، اجرایی هم شد و محاسن و معایب متعددی داشت. نکات مثبت این برنامه این  یود که قیمت زمین را کاهش داد و هزینه های ساخت و ساز مشخص بود و درگیر تورم و گذر زمان نمیشد. به واسطه تورم برای شهروندان خیلی مناسب بود اما از جمله نکات منفی بی‌کیفیت بودن واحدها و تامین خدمات بود که همچنان مشکل دارد.

وی ادامه داد: دولتهای گذشته با سیاست حوزه مسکن قرابت نداشت و دولت فعلی نزدیکی بیشتری با این سیاست دارد و مدل‌هایی دارد اجرا می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که شرایط امروز با آن زمان قابل مقایسه نیست و شرایط کشور، دولت و شرایط اقتصادی امروز مناسب نیست. نکته دیگر به بازار اعتماد کنیم و حرکت‌های طبیعی بازار را در نظر بگیریم.

وی افزود: شرایط اقتصاد کلان اولین و مهمترین پارامتر تاثیرگذار روی حوزه مسکن است اما وزیر مسکن و راه و شهرسازی هم می‌تواند تاثیر بگذارد و برای حل نارسایی‌هایی که در بازار مسکن وجود دارد، راه حلی ایجاد کند.

پاکنژاد ادامه داد: در سال ۹۶ نسبت تسهیلات خرید چیزی حدود ۳۶ درصد بود و در سال ۱۴۰۱ این عدد به ۱۳ درصد کاهش پیدا کرد. طول دوره انتظار در سال ۹۶ برای کل کشور  ۲۰ سال بوده و این در ۱۴۰۱ به ۳۱.۴ رسیده است و میانگین کلی دهکها است.  آمار و ارقام به ما نشان میدهد اگر قرار است با این مدل پیش برویم، نتیجه‌ای نخواهد داشت و به جای مطلوبی نمیرسیم.

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: نظام جامع حمایتی در بخش مسکن تعریف کنیم برای تمام دهکها با شرایط مختلف اقتصادی و اجتماعی برنامه‌ای داشته باشیم که در حوزه های مشخص و مختلف چه مسکن استیجاری و ملکی مداخله کنیم و مشکل را برطرف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مسکن استیجاری کشور تجربه مناسبی ندارد اینکه دولت با بخش خصوصی شریک شود و بخشی از واحدهایی که در اثر این شراکت در اختیار دارد را به دهک‌های محروم‌تر بدهد تا این بخش مساله‌اش حل شود. این اقدام جزو یکی از ابزارهای مهمی است که دولت‌های مختلف در دنیا تجربه می‌کنند.

وی درباره وضعیت ساخت یک میلیون واحد این دولت گفت: متاسفانه وضعیت ساخت واحدها خیلی مساعد نیست و تا حالا چیزی حدود ۳۰۰ هزار واحد در حال انجام است و اکثریت این واحدها در مرحله اولیه است و خیلی رسیدن به عدد ۱ میلیون خانه امکان پذیر نیست. دولت باید یک برنامه جامع داشته باشد و از بخش خصوصی کمک بگیرد و از عبارات شعاری در حوزه متراژ و نوع سکونت خارج بشوند و حتما به سمت مدل‌های که در دنیا تجربه شده است بروند. و متناسب با سیاست‌های جمعیتی برای خانواده در متراژ های ۳۵ و ۴۰ متری خانه ساخته شود.

آخرین اخبار

عملیات وعده صادق؛ فراتر از آنچه در ظاهر می‌بینیم «سرزمین ستاره‌ها»؛ ایرانگردی توأمان با شرکت در جلسات قرآنی رویکرد روزآمد سفرنامه قرآنی «سرزمین ستاره‌ها» راستگرایان دینی در آمریکا و اسرائیل و مسئله جنگ غزه راهکاری مردمی برای تحریم کالاهای اسرائیلی وقتی کار هنرمندان ایرانی تازه شروع شده است راز قدس در روایت فتح زمانی برای آخرین دانه‌های این ساعت شنی همه تصمیم‌ها در واشنگتن گرفته می‌شود مسئله جامعه امروز اخلاق است فضای مجازی و دیکتاتورهای مدافع آزادی بیان! خروش یک ملت «به افق فلسطین» آیا آمریکا از حمله به کنسولگری ایران اطلاع داشت؟ ترور چهره‌های شاخص؛ پروژه‌ای صهیونیستی که هیچ وقت جواب نداده است پیکره 7 ساله «وقت سحر» را حفظ کرده‌ایم/ برنامه‌ای با مشارکت مرکز نهضت شبکه افق به حواشی یک توییت واکنش نشان داد/ انتشار توسط ضد انقلاب چرا اسرائیل اینگونه طغیان‌گری می‌کند؟ پاسخ سریع و محکم یا مدیریت هوشمندانه میدان؟ اولین گلوله را صهیونیست‌ها شلیک کردند نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» هماهنگی بین جهاد اسلامی و حماس در بحبوحه جنگ تفرقه صهیونیست‌ها همه اینها بچه مسجدی هستند برنامه‌های سحرگاهی حساس و لب تیغی هستند مقاومت از کشورهای عربی نا امید شده است دهه هشتادی‌ها و مسئله فلسطین؛ نگاه فانتزی یا آرمان‌خواهی متفاوت با نسل گذشته؟ سرانجام آمریکا هم زانو زد چرا مسئله فلسطین کلید رمزآلود فرج است؟ پویشی برای افطار مردمِ در حصار کمپینی برای اخراج اسرائیل از کمیسیون مقام زن سازمان ملل مستندهای متنوع افق در آستانه عید نوروز جنگ غزه را نشانه ظهور ندانیم مردی که همه برای ترورش همدست شدند! سفره‌داران مهمان «همسفره» می‌شوند جوانانی که هر طور هست به مردم غزه غذا می‌رسانند پویش «همسفره» آغاز شد/ مهربانی را آسان بگیریم و هم‌سفره شویم! مردی برای همه فصل‌های مقاومت «همسفره» ویژه برنامه افطار شبکه افق شد / تدارک رمضانی افق ترویج جلسات خانگی قرآنی همراه با ایرانگردی/ «سرزمین ستاره‌ها» روی آنتن رمضان 12 سال غفلت ایران از سوریه! مروری بر پرونده مافیا خودرو در «کافه مستند» شبکه افق رمضان شبکه افق با مستندهای متنوع از دفاع مقدس در ایران تا جنگ در غزه مستندسازی جنایات اسرائیل برای فردایی نزدیک رقابت در رخداد تاریخی مردی که اشتباه اخوان المسلمین را تکرار نکرد رهبران ضد استعماری جهان در «رهبران استقلال»/ مسیر آزادی کم هزینه نیست ابر معامله‌ای که مذاکرات آتش بس بهانه آن است! سریال «عاشورا» روایتگر لشکر ۳۱ عاشورا به افق رسید «بی بی» از جان اسرائیل چه می‌خواهد؟! روایت ظرفیت‌های اقتصادی کشور در مستند «گنج شایگان»

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها