مشاهده خبر

شنبه 22 مهر 1402

نبود و گرانی تجهیزات؛ مشکلی اصلی آموزش فنی و حرفه‌ای کشور

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: دوره‌های فنی و حرفه‌ای آموزش محور هستند اما عمده‌ترین مشکلی که در آموزش فنی و حرفه‌ای داریم، تجهیزات و در مرتبه دوم نیروی انسانی است.

0

برنامه فرامتن با موضوعات فرهنگی و اجتماعی روز شنبه از شبکه افق پخش شد.

در بخش خبرهای خوب کشور در 24 ساعت گذشته به خبرهای امیدبخش اختصاص داشت که از جمله آن می‌توان به این خبرها اشاره کرد: بهره برداری از چندین پروژه بزرگ در سفر رئیس جمهور به استان فارس، 103 طرح عمرانی و زیرساختی در مناطق عشایری لرستان اجرا شد، افزایش 40درصدی تولید ماشین آلات معدنی، راه سازی و کشاورزی، نصب پل شناور دهستان عناقچه توسط نیروی زمینی ارتش.

در بخش میز فرهنگ و هنر به مستند اولین برخورد با حضور حمیدرضا  حیدری، مستندساز پرداخته شد.

وی گفت: مستند اولن برخورد روایت کننده ماجرایی که سالها مغفول مانده بود و بعد از سالها که این ماجرا فاش شد ما تصمیم گرفتیم این ماجرا را در یک فیلم مستند روایت کنیم.

نادر مهدوی نتیجه یک فضایی است که همان انقلاب اسلامی است. 24 سالش بوده و تحصیلات دانشگاهی نداشته و خیلی شهودی وارد این فضا شده است. از هیچ چیز نمی ترسید و ماموریت های متعددی پیش از عملیات انجام داده است و کار پرریسکی را انجام داده است. این شهید ماحصل مکتب امام خمینی (ره) بود.

حیدری افزود: اتفاقی که در سال 66 افتاد تقریبا کسی از آن خبر نداشت ولی مردم دنیا اخبار نفت کش ارخا را شنیدند چرا که یک اسکورت خبری بزرگی برای نشان دادن قدرت آمریکا در خلیج فارس داشت. امروز هم تمام رسانه های دنیا تمام دولت های واداده عربی همه بر این باور بودند که دیگر وقت صلح و وقت گذشتن از آرمان فلسطین است. ولی اتفاقی افتاد که هیچکس باورش نمی شد و همه را متعجب و شگفت زده کرد.

در بخش بعدی این برنامه به موضوع محتوای درسی فنی و حرفه ای و با حضور مجتبی انصاری پور، معاون تالیف کتابهای فنی و حرفه ای و کارودانش سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش به عنوان مهمان برنامه پرداخته شد.

وی گفت: برنامه های درسی آموزش های فنی و حرفه ای نیازسنجی آن به بازار کار است. دنیای کار و صنعت مشخص کننده فضای آموزشی فنی و حرفه ای است. هر چقدر صنعت و بازار کار تغییر می کند به طبع نیازمند بروزرسانی کتب درسی است.

ما از اول دهه نود که نیازسنجی شغلی را انجام دادیم و اولین دوره هنرجوها وارد شدند ما تصمیم گرفتیم طبق استانداردهای بین المللی هر پنج سال یکبار بازنگری در کتاب های درسی انجام دهیم و البته در تمام رشته ها به این شکل نیست.

ابراهیم صالحی عمران، رئیس سایق دانشگاه فنی و حرفه ای کشور مهمان تلفنی این برنامه بود.

صالحی عمران گفت: محتوای آموزش های فنی حرفه ای باید از چند ویژگی برخوردار باشد؛ یکی از عناصر آموزش مهارت است و عناصر دیگری مثل مدرس و تجهیزات و غیرهم در ادامه می آید. مهم تر از محتوا، دوره و رشته مهارت مهم است؛ باید رشته ها را بروزرسانی کرد. محتوای آموزشی شایستگی محور باشد، محتوای آموزشی در محیط های واقعی بازار کار تدریس شود. حضور ذینفعان و حضور کارفرمایان در آموزش بسیار مهم است.

انصاری پور گفت: آموزش های شاخه کار و دانش محتوایشان را از دستگاه متولی میگیرد، دستگاه متولی استانداردهایی را می نویسد که در تالیف کتب درسی این شاخه باید از آن تبعیت کرد. این دستگاه اگر محتوایش را بروزرسانی نکند، آموزش کار و دانش یا باید دست به تالیف مجدد نزند و یا به ناچار کتابهای قبل را چاپ سپاری کند و به دست دانش آموزانش بدهد. دانش آموز کار و دانش اساسا قرار بود در بازار کار آموزش ببیند و قرار نبود به مدرسه بیاید.

وی افزود: آموزش های فنی حرفه ای آموزش محور هستند چون حرفه آموزی را اشاعه می دهد در آموزش فنی و حرفه ای جدید تلاش شده است که رویکرد آموزش ها، شایسته محور باشد دانش و نگرش و مهارتها متناظر با بازار کار باشد. اما عمده ترین مشکلی که در آموزش فنی و حرفه ای داریم، تجهیزات و در مرتبه دوم نیروی انسانی است.

صالحی عمران در ادامه گفت: کار و دانش برای ورود به دانشگاه نیست بلکه برای ورود به بازار کار و اشتغال و خود اشتغالیست. فضای آموزشی حاکم بر این آموزش نباید فضای آماده سازی برای کنکور باشد. سه گروه باید در تالیف و تهیه و تنظیم محتوای آموزشی ناظر باشند که یکی معلمان، کارفرمایان و صاحبان صنعت و کشاورزی و خدمات و مشاغل و متخصصان علمی و نهادهای علم و دانش و پژوهش.

انصاری پور گفت: آموزش های پودمانی برخلاف آموزش های پیوست دار پیمان های مستقل دارد بنابراین طبیعی است که در پودمان 2 هنرآموز درسی را بخواند و در پودمان 3 وجود نداشته باشد . استاد کار به عناون یک ناظر کمک می کند که هنرآموز کار را به نحو احسن انجام بدهد این به حوزه یادگیری بیشتر کمک می کند، هنرآموز مهارت های اصلی را منتقل می کند و استادکار به هنرآموز کمک می کند بی عیب آن را انجام بدهد.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها