مشاهده خبر

یک شنبه 23 مهر 1402

جهان هکرها چگونه است؟

جهان هکرها برای خود اصول و قاعده و قانون دارد و فرهنگ لغت خاص خودشان را دارند . تقسیم بندی گوناگون دارند. هکرها در واقع برنامه نویسان بسیار زبده و حرفه ای هستند که از این توانایی خود برای هک کردن استفاده می کنند.

1

برنامه 360 درجه با موضوع جهان هکرها روز جمعه از شبکه افق پخش شد.

جهان هکرها برای خود اصول و قاعده و قانون دارد و فرهنگ لغت خاص خودشان را دارند . تقسیم بندی گوناگون دارند. هکرها در واقع برنامه نویسان بسیار زبده و حرفه ای هستند که از این توانایی خود برای هک کردن استفاده می کنند. برنامه نویسی مهم ترین علم جهان فناوری ارتباطی است و بدون این علم هر وسیله ارتباطی مثل لبتاب و موبایل و غیره هیچ فرقی با یک وسیله عادی ندارد.

نخستین هک امنیتی تاریخ در سال 1963 انجام شد. در آن سال تعدادی از دانشجویان دانشگاه (MIT) در قالب یک برنامه تمرینی و به صورت کاملا قانونی توانستند وارد یک کامپیوتر بشوند و اطلاعات آن را بردارند. اولین هک غیرقانونی در سال 1967، انجام شد. در این عملیات غیرقانونی، اعضای یک باشگاه کامپوتری در یک دبیرستانی در حومه شیکاگو توانستند به سیستم های کامپیوتری شرکت (IBM) نفوذ کنند.

واژه هکر برای اولین بار توسط یک روانشناس آمریکایی به نام «فیلیپ زیم باردو» بود که در سال 1980 یک مقاله در مجله روانشناسی نوشت و از این واژه استفاده کرد. همان سال نماینده های کنگره آمریکا 6 لایحه ارائه کردند که بر اساس آنها نفوذ به کامپیوتر و سیستم های دیگر به فهرست جرایم رایانه ای اضافه شد.

اریک ریموند، برنامه نویس و محقق کامپیوتری، سال 1996 کتابی تحت عنوان فرهنگ لغت هکر جدید منتشر کرد که در آن برای اولین بار دسته بندی هکرها انجام شده بود.

دسته اول ، هکرهای کلاه سفید هستند که به صورت رسمی و قانونی فعالیت می کنند و اکثر آنها متخصص امنیت کامپیوتر و شبکه هستند که برای شرکت های مختلف و نیروهای نظامی و امنیتی مثل پلیس سایبری و نیروهای امنیتی و ضدجاسوسی کار می کنند.

یکی از مشتری های اصلی خدمات این هکرها، سازمان های امنیتی هستند، آژانس امنیت ملی آمریکا هر سال تعداد زیادی از این هکرها را استخدام می کند تا مثلا به صورت قانونی وارد اطلاعات شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی بشوند، به صورت قانونی حملات سایبری علیه دشمنان آمریکا انجام دهند .

اکویشن گروپ، یک پروه جاسوسی پیشرفته است که از این هکرها تشکیل شده است و زیر نظر آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا فعالیت می کند. از سوابق این گروه می توان به یکی از مشهورترین بدافزارهای دنیا یعنی بدافزار «استاکس نت» اشاره کرد. این بدافزار با استفاده از نقص امنیتی موجود در سیستم عامل ویندوز به راحتی وارد رایانه های کاربرهای صنعتی می شد و آنها ر آلوده می کرد.

اوایل سال 2019 رسانه های آمریکایی اعلام کردند که این بدافزار مستقیما به دستور باراک اوباما طراحی و ساخته شده ولی چندی بعد ادوارد اسنودن در مصاحبه با نشریه اشپیگل افشا کرد که این بدافزار محصول مشترک آزانس امنیت ملی آمریکا، موساد اسرائیل و ام آی سیکس بریتانیا بوده است و برای نفوذ و تخریب در تاسیسات هسته ای ایران طراحی شده بود.

دسته دوم هکرهای کلاه سیاه هستند که با انگیزه خرابکاری در سیستم ها نفوذ می کنند. بعضی فقط اطلاعات مهم شخص را پاک میکنند، بعضی ها سیستم قربانی را قفل می کنند و باج می گیرند و بعضی هم اطلاعات بانکی قربانی را می دزدند و حساب او را خالی می کنند.

ولادیمیر لوین روسیه ای یکی از معروفترین هکرهای تاریخ است که سال 1994 توانست چند حساب را در بانک «citibank» آمریکا هک کند و بییش از 10 میلیون دلار را به حساب های مختلف انتقال دهد. اما توسط پلیس دستگیر شد و تا سال 2005 زندان بود.

یکی از حملات سایبری گروه هکرهای کلاه سیاه، حمله سایبری سال 2017 بود در این حمله برخی از شرکت های آمریکا و بخشی از آسیا و اروپا و شرکت های نفت و گاز روس نفت مورد حمله قرار گرفتند.

دسته سوم، هکرهای کلاس خاکستری هستند، که مانند کلاس سیاه ها غیرقانونی کار می کنند ولی آسیبی به کسی نمی زنند. انگیزه این دسته از هکرها خیلی متنوع است از افشای فساد بانکی و سیاسی و اخلاقی گرفته تا اعتراض سیاسی و مدنی. اهداف هکرهای کلاه خاکستری، بیشتر جاسوسی و امنیتی و شخصی های مشهور سیاسی هستند و از مشهورترین آنها می شود به جولیان آسانژ یا ادوارد اسنودن اشاره کرد که هدف اصلی آنها از هک کردن، افشاگری سیاسی و امنیتی بود. برخی از این هکرها، هدفشان مالیست.

آخرین اخبار

او مردم را باور داشت و مردم هم او را همسویی دیپلماسی و میدان در دولت سیزدهم زندگی شهدا تجلی شهادتشان است نقش گردان شناسایی در آزادسازی خرمشهر با مستند «تنها نترس بدون سلاح» مردم دیگر تفاوت رئیس جمهور مردمی با دیگران را فهمیده‌اند شهید رئیسی و جدیت در خدمت راز شهادت آن مرد که اهل خدمت بود روایتی دیگر از شهادت آیت‌الله رئیسی از زبان فرماندهان سابق نظامی در شبکه افق کادر پروازی شهادت را بیشتر بشناسید «میدان دیپلماسی» روایتی از حضور شهید رئیسی در سفر به نیویورک ویژه برنامه شهید جمهور از شبکه افق سیما او که شهید خدمت بود و خادم جمهور او به تک تک ایرانیان توجه دارد «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح امام رضا (ع) سرمایه اجتماعی در ایران و میزان مشارکت در انتخابات مجلس خبرنگار انگلیسی: آسانژ 23 ساعت در روز شکنجه می‌شد کشورهای حوزه بالکان و جنگ غزه هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق مستند «رویای بزرگ» از قاب شبکه افق تولید کوچک مقیاس؛ پیشنهادی برای مردمی‌سازی اقتصاد در افق تمدن اسلامی نگاهی نو به اعتراضات دانشجویی در آمریکا کتابی درباره تنها شهید اروپایی دفاع مقدس مقاومت نبرد رسانه‌ای را هم بُرده است از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد حضور یمنی‌ها با دست پُر در نمایشگاه کتاب تهران مستند «سلام به آینده» روایتی از سبک تربیتی مهارت‌ محور رازهای زندگی مرد موشکی ایران نگاهی به مستند «غیر رسمی ۶» / همراه با رهبری در راهروهای کتاب «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی سریالی از کره جنوبی به افق رسید! پخش مستندهایی با محوریت جمعیت در شبکه افق ساترا نگهبان پناهگاه‌های فرهنگی بازدارندگی؛ ویژگی اصلی قانون عفاف و حجاب گفت‌وگوی به افق فلسطین با خانواده‌ای که از غزه آمده‌اند «شب بخیر آمریکا» روایتی از اعتراضات دانشجویی در غرب گرامی‌داشت روز هلال احمر با «نشان امید» آنهایی که باید از مالیات بر عایدی سرمایه بترسند! سرانجام اعتراضات دانشجویی در آمریکا چه خواهد شد؟ نقش انسان – رسانه‌ها در پوشش واقعیت‌ها هفته‌ای پر از مستندهای جذاب در شبکه افق امر به معروف و نهی از منکر؛ فریضه‌ای دو سویه در جامعه اسلامی چرا اعتراضات دانشجویی آمریکا به خشونت کشیده شد؟ از احیای معاونت پرورشی تا راهکار دولت برای جبران کمبود 203 هزار معلم پیش‌بینی فیلسوف مشهور روس از آینده جنگ غزه «جعبه سیاه» آدم‌ها رو می‌شود/ چالش‌هایی که گاهی از دست مهمان برنامه در می‌رود بایدن چه خواهد کرد؟ همه چیز درباره آقای نادر حزب دموکرات و مصادره به مطلوب اعتراضات دانشجویی در آمریکا میراث حاج نادر و افق‌های نو در آمریکا پخش «در مرز غبار آلود» از افق / روایتی متفاوت از نادر طالب‌زاده

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها